Nawadnianie organizmu. Jak odpowiednio nawodnić organizm? Co daje nawadnianie organizmu wodą z solę?

Woda stanowi aż 60 proc. masy naszego ciała. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i odgrywa ważną rolę w przemianie materii i w procesach trawienia. Dodatkowo chroni nas przed przegrzaniem czy usuwaniem nadmiaru ciepła wraz z potem. Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu? Przedstawiamy domowe sposoby na nawodnienie organizmu.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Człowiek nie potrafi magazynować wody. Nasz organizm nie przeżyje bez niej dłużej niż kilka dni. A wodę tracimy stale – choćby wraz z moczem, stolcem, potem czy nawet podczas oddychania. Musimy więc stale jej dostarczać. Najcenniejszym źródłem wody są oczywiście napoje oraz produkty stałe, które zawierają dużo wody. Można tu wymienić niektóre owoce i warzywa, których skład może zawierać nawet 90 proc. wody.

Kiedy wprowadzimy do organizmu za mało wody, możemy się odwodnić. A to skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Na początek dochodzi do osłabienie, potem nawet do zaburzeń świadomości i uszkodzenia narządów wewnętrznych.  Niedobór wody sięgający 20 proc. masy ciała stanowi już groźne zagrożenie dla życia. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest więc bardzo ważne.

Nasz organizm wysyła nam oczywiście sygnały. Kiedy chce więcej wody, czujemy pragnienie, a nasz mocz staje się gęściejszy. Kolejnym znakiem może być też ubytek wagi wyższy niż 1 proc. masy ciała. Szczególnie po wysiłku fizycznym.

 Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu konieczne jest picie minimum dwóch litrów napojów. Przyjęło się, że każdy powinien wypić właśnie dwa litry, jednak to także jest zależne od różnych czynników. Przede wszystkim o temperatury. Gdy jest cieplej, a wilgotność powietrza jest niska, chce nam się więcej pić. Dodatkowo przy dużych wysokościach, wzmożonej aktywności fizycznej czy podczas choroby (na przykład biegunki czy wymiotów) także powinniśmy dostarczać organizmowi więcej płynów.

Co ciekawe, jest kilka metod, dzięki którym można za pomocą wzorów matematycznych obliczyć indywidualne zapotrzebowanie na wodę. Ale na początek powinny nam wystarczyć pewne uogólnione normy, uzależnione od wieku. Prezentują się one tak:

- dzieci do 6. miesiąca życia - 680 ml płynów dziennie,

- dzieci między 6. a 12. miesiącem życia - od 0,7 do 1 litra płynów,

- dzieci między 2. a 3. rokiem życia - 1,3 l na dobę,

- dzieci między 4. a 8. rokiem życia - 1,6 l płynów na dobę,

- młodzież w wieku od 9. do 18. roku życia - od 2 do 2,5 litra płynów na dobę,

- dorośli powyżej 19. roku życia - od 2 do 2,5 litra płynów dziennie,

- osoby starsze: kobiety – 2 litry płynów dziennie; mężczyźni – 2,5 litrów płynów dziennie.

- kobiety w ciąży - 2,3 litrów płynów dziennie,

- kobiety karmiące piersią - 2,7 litrów płynów dziennie,

Nawadnianie organizmu – elektrolity

Kiedy mówimy o odpowiednim nawadnianiu organizmu, musimy wspomnieć o elektrolitach. Elektrolity to jony soli, które znajdują się w płynach naszego ciała – w krwi, osoczu czy płynach tkankowych. Aby nasz organizm normalnie funkcjonował, musi utrzymywać odpowiedni poziom jonów soli – sodu, potasu, magnezu i wapnia. Gdy pojawiają się wahania elektrolitów, może dojść do zaburzeń pracy serca lub układu nerwowego.

Nawadnianie organizmu wodą z solą

Rozwiązaniem może być nawadnianie organizmu wodą z solą. Liczne badania udowodniły, że już miesiąc picia cztery razy dziennie szklanki wody z solą może nam pomóc. Przede wszystkim taka kuracja przysłuży się cukrzykom i ciśnieniowcom. Po 30 dniach nawadniania organizmu wodą z solą zauważymy poprawę przemianę materii. Dlaczego tak się dzieje? Posolona woda znacznie lepiej oczyszcza jelita oraz ułatwia wchłanianie składników odżywczych. Dodatkowo korzystnie wpływa na wygląd skóry i jakość snu.

Nawodnienie organizmu domowe sposoby

Jeśli chodzi o nawodnienie organizmu domowymi sposobami, to tych jest co najmniej kilka. Choćby wspomniane nawadnianie organizmu wodą z solę. Równie dobrze sprawdzi się także picie soków wyciskanych – najlepiej z owoców i warzyw.

Warto także pić mleko, maślanki, kefiry czy jogurty. Duża zawartość wapnia pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.

Dobrze włączyć do swojego jadłospisu także wodę z cytryną. Dzięki niej ze względu na dużą zawartość witaminy C organizm zatrzymuje wodę, a proces pocenia się zostaje spowolniony.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.