Kolka nerkowa to pierwszy objaw, który jednoznacznie sugeruje, że cierpimy na kamicę nerkową. Ten uporczywy, nieznośny ból w okolicy odcinka lędźwiowego często promieniuje na inne partie ciała. Nie możemy się normalnie poruszać, mamy trudności z siedzeniem, a nawet z leżeniem. W każdej pozycji jest nam niewygodnie i cały czas odczuwamy bardzo silny ból. Do tego stopnia jest on męczący, że zwykłe środki przeciwbólowe, które możemy kupić w każdej aptece, zupełnie nie zdają egzaminu.
Kolka nerkowa pojawia się, gdy w naszych górnych drogach moczowych nagle wzrasta ciśnienie. Ciśnienie wzrasta, ponieważ w drogach moczowych zalega mocz. A jest to wywołane zatkaniem moczowodu kamieniami moczowymi. Zalegające kamienie nerkowe uniemożliwiają jego odpływ – nie możemy oddać moczu, choć cały czas mamy uczucie wypełnienia pęcherza.
Niestety nie ma jednej skutecznej terapii. Pozostaje jedynie leczenie zachowawcze. A przenikliwy i męczący ból mija, gdy uda nam się wydalić kamienie moczowe. Niestety w wielu – w zasadzie najnowsze obserwacje prowadzone przez lekarzy, mówią o połowie – przypadków przypadłość ta ma charakter nawracający.
Bardzo łatwo o powikłania kamicy nerkowej. Kamienie umiejscawiają się zazwyczaj w miedniczce nerkowej lub w początkowym fragmencie moczowodu. Mogą niestety mieć tak duże rozmiary, że potrafią szybko doprowadzić do rozwoju ostrej niewydolności nerek.
Czy kamienie nerkowe mogą dopaść każdego? Niestety tak. Istnieje jednak grupa o podwyższonym ryzyku. Przede wszystkim na występowanie kamieni nerkowych narażone są osoby otyłe, borykające się z wieloletnią nadwagą (nawet niewielką) oraz ci, którzy regularnie przyjmuj preparaty z wapnia.
Głównym objawem kolki nerkowej jest ból. Zatkane przez kamienie – inaczej złogi - drogi moczowe uniemożliwiają normalne wypróżnienie. Objawami kolki moczowej są więc: bolesne parcie na mocz, konieczność częstego oddawania moczu, choć po wizycie w toalecie okazuje się, że oddaliśmy bardzo niewielką ilość. Do rzadszych objawów kolki nerkowej należą dodatkowo wymioty, wzdęcie brzucha, silne nudności. Wszystkim tym objawom kolki nerkowej towarzyszy ostry, przeszywający ból zlokalizowany w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Wiele osób wymienia właśnie ból jako najgorszy objaw kolki nerkowej. Skąd bierze się ten dokuczliwy, promieniujący ból? Wywołują go kamienie nerkowe, które próbują przecisnąć się przez moczowód. Napierają i rozpychają ścianki moczowodu, a my odczuwamy to jako przeszywający ból. Doprowadza to do tego, że moczowód obkurcza się na złogu i dochodzi do niedokrwienia jego ściany. Jeśli objawy kolki nerkowej utrzymują się dłużej, a chory nie stosuje leczenia i nie zgłosił się do lekarza, to może wystąpić dodatkowo wzrost ciśnienia tętniczego krwi i wysoka temperatura.
Ile trwa kolka nerkowa? To pytanie, które często zadają sobie wszyscy ci, którzy doświadczyli przenikliwego bólu związanego z kamieniami nerkowymi. Podczas pojedynczego ataku możemy cierpieć nawet kilka godzin. Ból może okresami się nasilać. Znika, kiedy uda nam się wydalić kamienie. Niektórzy mają jeden napad kolki nerkowej, który mija po kilku godzinach, inni mają kilka napadów, podczas których „rodzą” w bólach kolejne kamienie nerkowe.
Musimy być bardzo czujni i obserwować swoje ciało. Bowiem jeśli podczas napadu bólu pojawi się gorączka, to może zwiastować zakażenie dróg moczowych.
Niestety nie ma diety, która pomoże nam się pozbyć kamieni nerkowych. Profilaktyka także na niewiele się zda. Istnieją jednak pewne ogólne zalecenia, które mogą odrobinę pomóc. Po pierwsze należy spożywać dużo płynów. Najlepiej pić ponad dwa litry wody dziennie. Oprócz wody mineralnej pomocna będzie także słaba czarna herbata.
Ważne, aby spożywać płyny także wieczorem, tuż przed pójściem spać. Dzięki temu uda nam się rozcieńczyć mocz i nie doprowadzać do powstania kamieni. Dobrym pomysłem jest także ograniczenie soli kuchennej oraz produktów z dużą zawartością soli. Mowa tu o różnych mieszankach przypraw, konserwach, daniach instant.
Atak kolki nerkowej niestety może się zdarzyć również w okresie ciąży. Co ciekawe nie oznacza to, że przyszła mama cierpi na kamicę nerkową. Atak kolki nerkowej może pojawić się w okresie ciąży, ponieważ wraz z rozwojem ciąży rośnie macica z rozwijającym się płodem. W pewnym momencie zaczyna ona uciskać na okoliczne organy, w tym również nerki. Może dojść do zastoju moczu, któremu towarzyszy ból. Kolka nerkowa może pojawić się także, gdy ciężarna jest odwodniona lub cierpi na infekcję dróg moczowych.