Na czym polega podnoszenie ciężarów? To pozornie banalne pytanie wcale nie jest wcale takie proste i oczywiste, jak może wydawać się na początku. Mówimy bowiem o dyscyplinie olimpijskiej. A nie każde podrzucenie sztangi będzie w takim razie zaliczane do podnoszenia ciężarów. Czym innym jest więc trening na siłowni, a zupełnie czym innym tak zwane wyrywanie sztangi.
Podnoszenie ciężarów to jedna z dyscyplin ciężkiej atletyki. Jak już wskazuje sama nazwa, polega na podnoszeniu sztangi o określonej masie. W regulaminie olimpijskim w 1913 roku wprowadzono regulacje, które określają konkretne kategorie wagowe i spisano zasady dotyczące podnoszenia ciężarów.
Kolejne igrzyska olimpijskiej wprowadzały kolejne modyfikacje. Nawet technika podnoszenia ciężarów zmieniła się na przestrzeni lat. Co ciekawe, wiele zmian wprowadzono ze względu na bezpieczeństwo uczestników. Wiele technik wykluczono ze względu na zbyt duże ryzyko kontuzji. Ważną kwestią okazał się także doping. Wprowadzono wiele zmian, kiedy doszło do ujawnienia afery dopingowej na przykład podczas igrzysk w Atlancie w 1993 roku.
Jeśli chodzi o polskie rekordy w podnoszeniu ciężarów, to możemy poszczycić się całkiem bogatą historią. Zacznijmy od igrzysk w Melbourne w 1956 roku, skąd polscy ciężarowcy przywieźli pierwsze medale. Od tamtej olimpiady zdobywamy medale w podnoszeniu ciężarów praktycznie co cztery lata. Łącznie Polacy wywalczyli ponad 30 medali! Warto wśród zasłużonych wymienić tu choćby Agatę Wróbel, która zdobyła srebro w Sydney w kategorii +75 kg oraz w Atenach w 2004 roku – w kategorii +75 kg).
Wśród mężczyzn złoto wywalczył między innymi Adrian Zieliński w kategorii 85 kg w Londynie w 2012 roku. We wcześniejszych latach triumfował na przykład Zygmunt Smalcerz (złoty medal w 1972 w Monachium, w kategorii 52 kg), Waldemar Baszanowski (złoty medal w 1968 w Meksyku, w kategorii 67,5 kg oraz w 1964 roku w Tokio, w tej samej kategorii), Ireneusz Paliński (złoty medal w 1960 roku w Rzymie, w kategorii 82,5 kg). Należy też pamiętać o osiągnięciach choćby Szymona Kołeckiego, Krzysztofa Siemiona, Grzegorza Cziura czy Norberta Ozimka.
Podnoszenie ciężarów może być niezwykle emocjonującą i pasjonującą dyscypliną sportową. Liczy się w niej przede wszystkim technika.
Do podnoszenia ciężarów stosuje się dwie techniki - rwanie i podrzut. Na czym polegają te techniki podnoszenia ciężarów? Rwanie to uniesienie sztangi z pomostu. Zawodnik podnosi sztangę bezpośrednio ponad głowę i przytrzymuje ją. Ważne, aby trzymać sztangę w tak zwanym szerokim uchwycie. Natomiast podrzut jest bojem, w którym zawodnicy podnoszą sztangę najpierw na klatkę piersiową, a następnie wykonują tak zwane. „wybicie góry”, czyli uniesienie sztangi ponad głowę.
Co istotne, każdy z zawodników ma prawo do trzech prób w każdej konkurencji.
Jak już wspominaliśmy przepisy dotyczące zasad podnoszenia ciężarów wielokrotnie się zmieniały. Najczęściej ustalenia dotyczyły kategorii wagowe w podnoszeniu ciężarów. Ostatnie zmiany wprowadzono w 2017 roku (stan na 2019 rok). Restrykcje dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Za zmiany odpowiedzialna jest Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF - International Weightlift Federation).
Kategorie wagowe w podnoszeniu ciężarów prezentują się jak poniżej:
48 kg,
53 kg,
58 kg,
63 kg,
69 kg,
75 kg,
90 kg,
90+ kg.
Kategorie wagowe w podnoszeniu ciężarów są takie same dla kobiet i dla mężczyzn.
Podnoszenie ciężarów wymaga nie tylko warunków fizycznych, mięśni z żelaza, lecz także treningu. Jak przygotować się do treningu podnoszenia ciężarów? Należy zacząć od treningu siłowego, który zwiększy naszą masę i siłę mięśniową. Eksperci i doświadczeni trenerzy rekomendują ćwiczenia z małą ilością powtórzeń i dużymi obciążeniami. Dzięki temu mięśnie zmuszamy do rozwoju i przystosowujemy do dźwigania ciężarów.
Jak wspominaliśmy, ciężary podnosić może każdy. Nie trzeba od razu zostać kulturystą czy startować w olimpiadzie. Oczywiście najlepiej robić to pod okiem trenera personalnego. Jedynie kobiety w ciąży powinny unikać podnoszenia ciężarów. Dźwiganie, szczególnie we wczesnej ciąży, może być przyczyną poronienia.