Kontuzja barku. Co robić? Jak leczyć kontuzję barku? Kontuzja barku - ćwiczenia

Kontuzja barku to bardzo powszechny problem. Okazuje się, że nie spotyka jedynie sportowców. Ten uciążliwy ból, wywołany urazem stawu barkowego, odpowiada lub przynajmniej uczestniczy we wszystkich ruchach górnej części naszego ciała. Jak więc leczyć kontuzję barku? Czy po kontuzji barku można ćwiczyć?

Kontuzja barku na siłowni – przyczyny

Staw barkowy składa się z głowy kości ramiennej i łopatki. Staw barkowy spaja kończynę górną z obręczą barkową. To za jego sprawą możemy wykonywać większość ruchów ramionami. Oczywiście ruchy są ograniczone przez mięśnie i więzadła. Dodatkowo w budowę stawu barkowego wchodzi także wyrostek kruczy, szpara stawowa i wyrostek barkowy.

Najczęstszą przyczyną kontuzji barku na siłowni i podczas uprawiania innych sportów są zwichnięcia. Zdarzają się one w przypadku dosłownie każdej dyscypliny sportowej. Narażeni na nie są zarówno hokeiści, piłkarze, narciarze, jak i kulturyści, którzy trenują na siłowni. Do kontuzji barku dochodzi zazwyczaj w wyniku upadku lub podczas bardzo silnego uderzenia. Od razu czujemy silny ból, który uniemożliwia jakikolwiek ruch ręką i bardzo utrudnia codzienne życie.

Inną przyczyną kontuzji barku na siłowni może być zapalenie ścięgien mięśni. Najczęściej przytrafia się to ścięgnom mięśnia nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego. Oczywiście stan zapalny może powstać także we wszystkich ścięgnach. Przy takim rodzaju kontuzji barku na siłowni ból jest raczej punktowy i pojawia się jedynie przy ruchach wykonywanych przy obciążeniu.

Kontuzja barku - co robić? Kontuzja barku - jak leczyć?

Leczenie kontuzji barku wymaga na początek prawidłowej diagnozy. Bez tego trudno zastosować właściwą terapię. Co więc robić, gdy dojdzie do kontuzji barku? Odpowiedź może być tylko jedna – jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Najlepiej ortopedy. Oczywiście możemy udać się do internisty, który wypisze nam skierowania na badania i dopiero później, już z wynikami badań, należy wybrać się na wizytę do ortopedy. W przypadku ogromnego bólu warto od razu udać się na ostry dyżur do szpitala. Oczekiwanie na wizytę u specjalisty może się przedłużać, a nam zależy przecież na czasie. I to nie tylko ze względu silnego bólu. Im szybciej zostanie nam udzielona pomoc, tym lepiej. Unikniemy wtedy powikłań po kontuzji barku.

Lekarz powinien od razu skierować nas na badania. Konieczne będzie badanie rentgenowskie, badanie ultrasonograficzne, tomografia komputerowa, tomografia rezonansu magnetycznego oraz badania laboratoryjne. Oczywiście to specjalista oceni, które z powyższych są konieczne w naszym wypadku.

Pozostaje odpowiedzieć na pytanie – jak leczyć kontuzję barku? Leczenie stawu barkowego opiera się na przede wszystkim na zaniechaniu jakichkolwiek aktywności fizycznych. I nie mówimy tu tylko o odpuszczeniu treningów na siłowni. Powinniśmy unikać każdego wysiłku – nie można ściągać przedmiotów z wyższych półek, podnosić walizki czy nosić toreb z zakupami. Unikamy forsowania stawu barkowego. Niekiedy lekarz zaleca unieruchomienie stawu barkowego. Dzięki temu staw zregeneruje się szybciej. Warto pomyśleć tu o  kamizelce stawu barkowego; która skutecznie odseparuje bark od reszty ciała.

Ponadto można stosować zimne okłady. Jest to przydatne szczególnie, gdy wystąpi opuchlizna. Dodatkowo lekarze często zapisują kurację farmakologiczną. Przyjmujemy leki przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie. Gdy doskwiera nam bardzo intensywny ból, można przyjmować środki przeciwbólowe.

Niestety może okazać się, że kontuzja barku na siłowni jest tak poważna, że powyższe metody leczenia nie będą skuteczne. Wtedy lekarz ortopeda może rekomendować leczenie operacyjne.

Kontuzja barku – ćwiczenia

Trening siłowy po kontuzji barków na siłowni należy wprowadzać bardzo powoli. Musimy zachować zdrowy rozsądek. Barki są przeciążone, łatwo o kolejną kontuzję barku. Zaleca się więc odczekać nawet kilka miesięcy zanim wrócimy do aktywności fizycznej.

Jeśli chcemy wprowadzić nawet delikatne ćwiczenia po kontuzji barku, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. Warto wybrać się do ortopedy, lekarza medycyny sportowej oraz fizjoterapeuty.

Więcej o:
Copyright © Agora SA