Jak już tłumaczyliśmy wskaźnik BMI, inaczej kalkulator BMI, to indeks naszej masy ciała. System miary prawidłowej wagi wymyślił 200 lat temu belgijski naukowiec i statystyk Adolf Quetelet. Na początku nikt nie był do końca zainteresowany pomiarem zaproponowanym przez badacza. Spopularyzowały go dopiero lata 70. XX wieku, kiedy to na poważnie zaczęto myśleć o zdrowym stylu życia, liczyć kalorie, uprawiać sporty. Wskaźnik BMI stał się kluczowy dla sportu, żywienia. Posługują się nim do dziś dietetycy czy trenerzy personalni.
Na dobrą sprawę potrzebujemy wyłącznie dwóch danych – wzrostu w centymetrach i wagi w kilogramach. Dzięki temu możemy wyliczyć wskaźnik BMI i zawyrokować, czy mamy nadwagę, wagę idealną, a może jesteśmy niedożywieni.
Wskaźnik BMI jest taki sam dla kobiet i mężczyzn. To prosty wzór matematyczne, według którego możemy także wyliczyć zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.
Wzór na obliczanie prawidłowego BMI wygląda następująco: BMI= masa : (wzrost) do kwadratu.
Wiek jest bardzo kluczową daną w wyliczaniu wskaźnika BMI. Chociaż nie podajemy go w podstawowym wzorze na wyliczenie BMI, to najnowsze kalkulatory proszą o wpisanie tej wartości. Dzięki temu wyniki jest bardziej wiarygodny. Dlaczego to takie istotne? Wraz z wiekiem maleje masa mięśniowa oraz masa kości. Natomiast bardzo często zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej. Podstawowy wzór na BMI, którego nie uwzględnia zmian zachodzących w organizmie człowieka w związku ze starzeniem się, jest mylący. Może wprowadzić nas w błąd. Wyniki osób starszych są nieprawidłowo interpretowane, na dodatek jako lepsze niż są w rzeczywistości. A im jesteśmy starsi, tym trudniej nam przecież walczyć o prawidłową masę ciała i wygląd sylwetki. Musimy w to włożyć znacznie więcej pracy.
Dlatego jeśli chcemy obliczyć wskaźnik BMI, skorzystajmy lepiej z kalkulatora. Oczywiście nie mamy tu na myśli kalkulatora, którego używamy do zwykłych działań matematycznych. W sieci dostępne są specjalne kalkulatory wskaźnika BMI, które są bardzo proste w obsłudze. W wyszukiwarkę wpisz „kalkulator BMI”, wybierz preferowaną przez ciebie stronę i postępuj zgodnie z instrukcjami, które pojawią się na ekranie. Zostaniesz poproszony o wpisanie aktualnej wagi oraz wzrostu. Dodatkowo warto podać właśnie swój wiek, a nawet obwód w talii czy klatki piersiowej. Dzięki temu nasz wynik będzie jeszcze dokładniejszy.
W swojej pierwotnej wersji wskaźnik BMI nie ma zastosowania dla dzieci i młodzieży. Nie obowiązuje wzór, który podaliśmy powyżej. To tylko i wyłącznie wzór dla dorosłych, czyli osób powyżej 18 roku życia.
U dzieci i nastolatków poniżej 18 roku życia sprawdzają się siatki centylowe. To one są dostosowane do rozwoju fizycznego najmłodszych.
Wskaźnik BMI nie powinien nas interesować także wtedy, gdy jesteśmy w ciąży. To szczególny czas w życiu kobiety, kiedy waga nie powinna mieć znaczenia. Ponadto każda kobieta przybiera na wadze inaczej. Różni je nie tylko początkowa masa czy wzrost, lecz także wymiary dziecka, ilość wód płodowych, powiększające się narządy wewnętrzne. Wyliczenia wskaźnika BMI w ciąży jest praktycznie niemożliwe.
Natomiast znajomość wskaźnika BMI przed ciążą, może pomóc nam oszacować, ile przytyjemy podczas tych dziewięciu miesięcy. I tak, kobiety z bardzo szczupłe (BMI poniżej 20) - przez dziewięć miesięcy mogą przybrać 12,5–18 kg. Osoby z przeciętną, uznawaną za normalną wagę (BMI 20–26) – przytyją od 11,5 do 16 kg. Jeśli przed ciążą mieliśmy nadwagę (BMI 26) – nie powinniśmy przytyć więcej niż 7–11 kg.