Jak się ważyć? Jak często się ważyć? Jak obliczyć, ile powinno się ważyć? Zasady i wskazówki

Jak się ważyć? To z pozoru banalne pytanie potrafi spędzić sen z powiek. Szczególnie jeśli odchudzamy się i zależy nam na szybkich wynikach. Niby wystarczy wejść na wagę łazienkową i wynik po chwili wyświetli się na wyświetlaczu. A jednak to nie wystarczy. Liczy się pora, o której się ważymy, a także to, jak często wchodzimy na wagę. Jak więc ważyć się prawidłowo?

Jak często się ważyć?

„Jak często się ważyć?” – to pytanie siedzi z tyłu głowy każdego, kto choć raz walczył ze zbędnymi kilogramami. Kiedy przechodzimy na restrykcyjne diety odchudzające, liczymy na błyskawiczne rezultaty. A prawda jest taka, że musimy uzbroić się w cierpliwość.

Wchodzenie na wagę każdego dnia o poranku nic nam absolutnie nie da. Ewentualnie zniechęcimy się do odchudzania się, jeśli nie zobaczymy znaczącego spadku masy ciała. Takie podejście należy zmienić od razu. Jak często więc się ważyć? Nie częściej niż raz w tygodniu! Codzienne kontrolowanie wagi niepotrzebnie skupia naszą uwagę na wahaniach masy ciała. A tych będzie co nie miara, na dodatek większość z nich jest zupełnie normalna i nie wiele ma wspólnego z naszą walką o zgrabną sylwetkę.

Musimy uświadomić sobie kilka ważnych rzeczy. Nasza masa ciała zmienia się w zależności od wypełnienia przewodu pokarmowego, pęcherza, stopnia zatrzymywania wody. U kobiet masa ciała jest dodatkowo zależna od cyklu menstruacyjnego. Wpływ na to, co pokazuje waga łazienkowa ma nawet nasza gospodarka hormonalna.

Powinniśmy więc rozsądnie podchodzić do ważenia się. Jak często się ważyć podczas odchudzania? Najlepiej robić to raz w tygodniu, o stałej porze. Zdecydowanie najlepiej rano, tuż po przebudzeniu, jeszcze przed pierwszym śniadaniem. Bzdurą jest porównywanie wyników, które pokazuje nam waga, a które nie były kontrolowane w podobnych warunkach. Zupełnie inną wartość zobaczymy na wyświetlaczu po obfitej kolacji, wizycie w kinie, kiedy skusimy się na duży napój i podwójny popcorn, a inny wynik ujrzymy następnego dnia rano, na czczo, po codziennym treningu.

Warto też obok pytania „jak często się ważyć podczas odchudzania?”, postawić sobie także kolejne. Powinno ono brzmieć – „Jak obliczyć, ile powinno się ważyć?”.

Jak obliczyć, ile powinno się ważyć?

Jak sprawdzić, ile powinno się ważyć? To także bardzo istotna kwestia podczas procesu odchudzania. Jest kilka sprawdzonych metod, które pozwolą nam obliczyć, ile powinniśmy ważyć. Zacznijmy od najstarszego sposobu. Mimo że jest on mocno przestarzały, są już dokładniejsze metody, to i tak należy do jednego z bardziej popularnych. Na czym polega ta metoda? Jak obliczyć, ile powinno się ważyć? Wystarczy od swojego wzrostu podanego w centymetrach odjąć liczbę 100. I tak, kobieta o wzroście 162 cm powinna ważyć około 62 kg. Nie oszukujmy się, to całkiem sporo, jak dla niewysokiej dziewczyny.

Z tego powodu jeden z naukowców, P. P. Broc, stworzył jakiś czas temu inny wzór matematyczny, który pozwoli sprawdzić, ile powinno się ważyć. Opracował w zasadzie dwa równania – jedno dla kobiet, drugie dla mężczyzn. Idealną wagą kobiet wyliczymy w ten sposób:

Idealna waga = (wzrost-100) x 0,85

Idealną wagę mężczyzn następującym równaniem:

Idealna waga = (wzrost-100) x 0,9

Jeśli więc kobieta mierzy 162 cm, to działanie powinno wyglądać następująco:

(162-100) x 0,85 = 52,7

Inną metodą na obliczenie, ile powinno się ważyć, jest poznanie wskaźnika BMI. Osoby o prawidłowej masie ciała mogą pochwalić się wskaźnikiem między 18,5 a 24,9. Ten wzór wygląda następująco:

Najmniejszy ciężar ciała = 18,5 x wzrost²

Największy ciężar ciała = 24,5 x wzrost²

Jeżeli więc kobieta mierzy 162 cm, to jej wskaźnik BMI prezentuje się następująco:

Najmniejszy ciężar ciała = 18,5 x 1,62 x 1,62 = 48,55 kg

Największy ciężar ciała = 24,5 x 1,62 x 1,62 = 64,29 kg

Jak się ważyć przy odchudzaniu? Ważna zasada

Skoro już wiesz,  jak obliczyć, ile powinno się ważyć i jak się ważyć, warto podkreślić, że nie wolno ufać wyłącznie wadze. Koniecznie obserwuj uważnie swoje ciało i wszystkie zachodzące w nim procesu. Dodatkowo mierz obwody. Podczas odchudzania i intensywnych ćwiczeń może okazać się, że nie stracisz na wadze, a twoje ciało zacznie wyglądać zupełnie inaczej. Zauważysz zmianę na korzyść, a wskazówka wagi nie drgnie. Jak to możliwe? Mięśnie ważą dużo więcej niż tłuszcz. Może okazać się, że na wadze jest kila kilogramów więcej, a w rzeczywistości wyglądasz już dużo bardziej szczupło.

Więcej o:
Copyright © Agora SA