Kontuzja kolana. Objawy kontuzji kolana. Jak leczyć kontuzję kolana po bieganiu?

Urazy kolana zdarzają się częściej niż myślimy. Kontuzje stawu kolanowego to problem nie tylko sportowców, lecz także osób, które ze sportem mają niewiele wspólnego. Mogą przytrafić się nam po upadku, po uderzeniu. Jeśli na czas nie zareagujemy, z łagodnej kontuzji kolana może dość do skręcenia, niestabilności, a nawet urazu łąkotki. A w przyszłości możemy nabawić się nawet zwyrodnienia stawu kolanowego. Co robić, gdy podejrzewamy kontuzję kolana?

Kontuzja kolana – bieganie powoduje najczęstsze urazy

Staw kolanowy jest jednym z największych i najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie człowieka. Zanim dowiemy się, jak dochodzi do kontuzji kolana, poznajmy budowę stawu kolanowego. Łączą się z nim trzy ważne kości - udowa, piszczelowa oraz rzepka. Staw kolanowy ma dwie ważne role. Po pierwsze zapewnia ruchomość w wielu płaszczyznach, po drugie odpowiada za naszą stabilność. Z tego względu staw kolanowy jest szczególnie narażony na uszkodzenia. Korzystamy z niego praktycznie cały czas. Nic dziwnego więc, że urazy kolana to nawet 30 proc. wszystkich obrażeń ciała, które nam się przytrafiają.

Oczywiście najczęściej do kontuzji kolana dochodzi u osób aktywnych. Szczególnie narażeni na problemy ze stawem kolanowym są więc sportowcy – zarówno zawodowi, jak i amatorzy. Sporty kontaktowe mają tu niestety niechlubne pierwsze miejsce. Wśród najbardziej „kontuzjogennych” możemy więc wyróżnić choćby piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, hokej i tenis. Natomiast wśród sportów indywidualnych przoduje snowboard, narciarstwo i bieganie.

Do najczęstszych urazów wywołanych między innymi bieganiem należą uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego, uszkodzenia łąkotek oraz uszkodzenia chrząstki stawowej.

Powyższe kontuzje kolana są wynikiem jego ruchów skrętnych. Najczęściej do urazu dochodzi przez uderzenie kolana od strony zewnętrznej. Kontuzji ulega przede wszystkim więzadło poboczne przyśrodkowe. Niekiedy – podczas naprawdę silnego uderzenia -  urazu doznaje także łąkotka przyśrodkowa oraz więzadła krzyżowe.

Warto wiedzieć, że inny rodzaj uderzenie – uderzenie od strony wewnętrznej – jest przyczyną zerwania więzadła pobocznego bocznego, a także zerwania więzadeł krzyżowych.

Kontuzja kolana – objawy

Objawów kontuzji kolana jest wiele. Jak łatwo sobie wyobrazić, pierwszym i najbardziej dokuczliwym jest oczywiście ból. To zdecydowanie najsilniejszy i najważniejszy objaw, który musi nas zaalarmować. Musimy reagować niezwłocznie. Choć zdarza się, że ból często wprowadza nas w błąd. Dlaczego? Im poważniejsza kontuzja kolana, tym ból jest mniejszy. Na co zwrócić uwagę? Groźnym dla naszego aparatu ruchu jest ten ból, który nasila się podczas próby jakiegokolwiek ruchu i  obciążenia kolana.

Innym ważnym objawem kontuzji kolana, którego nie można zignorować się trzask, który słyszymy podczas urazu. Trzask, gruchot, pęknięcie. Wszystkie niepokojące dźwięki mogą zwiastować uszkodzenie więzadeł krzyżowych. Co ciekawe, podczas urazu więzadeł pobocznych lub torebki stawowej nie usłyszymy żadnego „dźwięku”.

Kiedy pojawi się bolesność, uczucie „uciekania” kolana, koniecznie zgłośmy się do ortopedy. Podobnie jak wtedy, gdy będziemy odczuwać ból podczas dotykania kolana. Może wtedy pojawić się także obrzęk, a nawet krwawy wysięk. Niekiedy kontuzji kolana towarzyszy także krwiak podskórny w miejscu urazu, czyli siniak.

Kontuzja kolana po bieganiu - przyczyny

Kontuzja kolana po bieganiu może się pojawić z dwóch powodów. Po pierwsze z przyczyn fizjologicznych, po drugie z błędów podczas treningów. Jako przyczyny fizjologiczne, warto wymienić choćby  nierównomierne obciążenie rzepki czy długotrwałe siedzenie ze zgiętymi kolanami – przy biurku lub w samochodzie. Dodatkowo krzywdę mogą wyrządzić nam także wysokie obcasy noszone non stop.

To przyczyny, którym możemy zapobiec. Inaczej sprawa się z budową kolan. Tak zwane boczne ustawienie przyczepu więzadła rzepki na kości piszczelowej powoduje nieprawidłowe przemieszanie się rzepki i może przerodzić się w poważną kontuzję kolana po bieganiu.

Jeżeli chodzi o błędy treningowe, które mogą doprowadzić do kontuzji kolana po bieganiu, to należy wymienić choćby zbyt intensywne treningi, nieprawidłową technikę biegu, bieganie po asfalcie i niewłaściwie wyprofilowane buty do biegania.

Kontuzja kolana - jak leczyć?

Nie można lekceważyć bólu czy problemów z ruchomością stawu kolanowego. Koniecznie udajmy się do lekarza i zróbmy zlecone przez niego badania. Zaniedbanie kontuzji kolana może prowadzić do poważnych uszkodzeń stawu, które będą wymagały operacji.

Jeśli chodzi jednorazowy ból kolana na przykład po przetrenowaniu, możemy natomiast wypróbować zimne okłady, opaskę podtrzymującą rzepkę, która odciąży nasze kolano. Warto także zrobić przerwy w treningu. A gdy kontuzja minie, lepiej wrócić do treningów zaczynając od krótszych dystansów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.