Bieżnia. Jaką bieżnie kupić do biegania w domu? Bieżnia elektryczna i bieżnia mechaniczna

Lubisz biegać? To świetnie! Bieganie to ogólnorozwojowy sport, który sprawi, że nie tylko schudniesz, lecz także znacząco wzmocnisz swoje ciało i ogólną kondycję. Kiedy ze względu na pogodę nie chcemy biegać na świeżym powietrzy, zostaje bieganie na bieżni. Jaką kupić na domowy użytek? Lepsza będzie bieżnia elektryczna czy mechaniczna?

Bieżnia do biegania

Jesień, zima, a także wczesna wiosna to te pory roku, które najchętniej spędzilibyśmy zaszyci w domu. Z kubkiem ciepłego kakao, pod wełnianym kocem. Nagle nawet aktywne fizycznie osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez przebieżki, tracą motywację do codziennego joggingu. Jak walczyć z takim nastawieniem?

Niestety ciężko zmienić klimat, nie każdy może wyprowadzić się do ciepłych krajów. Jeśli chcemy dalej rozwijać swoje umiejętności biegowe, pozostaje więc zakup bieżni do biegania. Oczywiście możemy korzystać z tych dostępnych w fitness klubach czy na siłowniach, jednak to także wiąże się z wyjściem z domu w pochmurny czy burzowy dzień.

A bieżni domowych możemy mieć kilka. Wybieramy między innymi z bieżni ciśnieniowych, bieżni magnetycznych  i najpopularniejszych – bieżni elektrycznych i bieżni mechanicznych. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu bieżni domowej?

Bieżnia domowa – jaką kupić?

Bieżnie do biegania są stosunkowo nowym sprzętem sportowym. Wybór jeszcze nie tak dawno był mocno zawężony. Dziś na rynku dostępnych jest wiele modeli. Możemy przebierać i wybrzydzać.

Bieżnie do biegania różnią się nie tylko funkcjami, rozmiarem, wagą i budową, ale także przeznaczeniem. Niektóre są dedykowane osobom, które zamierzają trenować chód. Inne modele powinni wybierać ci, którym zależy na intensywnym, męczącym treningu biegowym. Na co zwrócić więc uwagę podczas zakupu bieżni domowej?

Zacznijmy od silnika do bieżni. To zdecydowanie najważniejsza część składowa maszyny. Wprawiony w ruch silnik napędza pas bieżni. Jednostkami mocy określającymi silnik, podobnie jak w przypadku silników samochodowych, są konie mechaniczne. Zazwyczaj możemy znaleźć dwie wartości określające silnik bieżni domowej. Warto zwrócić uwagę na pracę ciągłą (tzw. znamionowa moc silnika ), która powinna wynosić od 1 do 3 koni mechanicznych. Druga wartość to moc maksymalna, czyli jedynie taka, którą silnik może osiągnąć w danym momencie.

Silnik ma znaczący wpływ na amortyzację, a od tego uzależniony jest nasz komfort. Niektóre bieżnie są wyprodukowane z laminowanego drewna, inne z materiałów sztucznych. Warto zwrócić uwagę właśnie na ten poziom amortyzacji. Im wyższy, tym lepszy. Wpłynie to na kondycję naszych stawów, które są szczególnie narażone na kontuzje i zwyczajne „zużycie”, gdy biegamy regularnie.

Należy zwrócić uwagę także na pas biegowy. Może być on jedno- lub dwuwarstwowy. Polecamy zdecydowanie te dwuwarstwowe, ponieważ są lepszej jakości i starczą na dłużej. Koniecznie podczas wybierania bieżni do domu, zapoznaj się z konsolą do sterowania. Musi ona zapewniać łatwo kontrolę wszystkich funkcji domowej bieżni. Znajdziesz tam informacje o prędkości, kącie nachylenia, swoim tętnie i ilości spalonych kalorii.

Bieżnia mechaniczna

Dalej nie wiesz, jaką bieżnię wybrać? Najpopularniejsze są bieżnie mechaniczne i bieżnie elektryczne. Na bieżni mechanicznej biega się znacznie łatwiej. Taki sam wysiłek wkładamy, aby biegać z większą prędkością. Z ciekawostek – bieżnia mechaniczna jest najtańszym typem urządzania. Nie jest napędzana silnikiem. Pas biegowy wprawiamy w ruch my sami. Wymaga więc nie tylko rozruszania mięśni nóg, ale także rozruszania taśmy bieżni. Szczególnie początkującym biegaczom taki sposób treningu może sprawić wiele trudności. Zdecydowanie powinni na nią zdecydować się ją już bardziej doświadczeni biegacze.

Bieżnia elektryczna

Z kolei bieżnia elektryczna, jak już sama nazwa wskazuje, jest napędza przez silnik. Możemy podkręcić prędkość, tempo z którym biegniemy. Bieżnie elektryczne pozwalają na najróżniejsze programy biegowe. Możemy zmieniać nie tylko intensywność, lecz także kąt nachylenia bieżni. Oczywiście bieżnie elektryczne są droższe od mechanicznych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.