TBC trening. Co znaczy skrót TBC? Czym wyróżnia się fitness TBC? Jakie efekty przynosi TBC?

Trening TBC jest bardzo intensywny i dynamiczny. Pozwala spalić dużo kalorii i przynosi spektakularne efekty. Łączy w sobie kilka rodzajów ćwiczeń, wiec działa na ciało ogólnorozwojowo. Ale co właściwie oznacza skrót TBC? Czy każdy można wykonywać ćwiczenia TBC?

TBC - co to?

Skrót TBC - co to znaczy? To pierwsze litery angielskiej nazwy Total Body Conditioning. A w dosłownym tłumaczeniu nazwa ta oznacza modelowanie całego ciała. Jest to intensywny rodzaj ćwiczeń, który łączy zestawy aerobowe, czyli takie, które wymuszają regulację oddechu i tętna, z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie.

TBC to fitness, który cieszy się olbrzymią popularnością – zarówno wśród początkujących, jak i zaawansowanych. Na zajęciach TBC w fitness klubach znajdziemy więc osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, jak i stałych bywalców siłowni. To świetny pomysł na sport urozmaicający plan treningowy, a także na główną aktywność fizyczną.

Podczas zajęć TBC ćwiczymy do bardzo rytmicznej muzyki. Wszystkie powtórzenia wykonujemy w tempie, nie mam mowy o pogaduchach czy odpoczynku na macie. Dzięki temu rewelacyjnie rzeźbimy dolne i górne części ciała. Nie należy przerażać się wspomnianym rytmem i muzyką. Układ jest prosty, składa się z łatwych kroków, które nie stanowią problemu podczas kolejnych powtórzeń.

Skoro już wiemy, co znaczy skrót TBC, warto dowiedzieć się, jak dokładnie wyglądają tego typu zajęcia prowadzone przez doświadczonych instruktorów.

TBC fitness – na czym polegają zajęcia?

Fitness TBC rozpoczyna się zawsze od krótkiej, ale intensywnej, rozgrzewki. Już na tym etapie ćwiczeń  towarzyszy nam energetyczna muzyka. Rozgrzewka trwa około 10 minut. Wykonujemy proste kroki, rozgrzewamy nogi, ręce, plecy. W zasadzie wszystkie partie mięśniowe.

Po tej części TBC przechodzimy do ćwiczeń wzmacniających. Tutaj przydają się hantle, gumy z rączką, ciężarki na nogi, piłki czy stepy. Wzmacniamy także wszystkie części naszego ciała, największy nacisk kładziemy jednak na nogi, pośladki, uda i ręce.

Kolejny etap treningu TBC stanowią ćwiczenia aerobowe. To ważne ćwiczenia, które angażują prawie wszystkie grupy mięśni i przyspieszają nasz puls. A co za tym idzie  wywołują przyspieszenie pracy mięśni, od których  zależy zwiększenie pojemności płuc. Wszystko wynika z tego, że podczas ćwiczeń aerobowych zwiększa się nasze zapotrzebowanie na tlen. Jako przykład ćwiczeń aerobowych, które wykonujemy podczas fitness TBC można wymienić choćby skakanie na skakance, bieg w miejscu, bieg z unoszeniem wysoko kolan czy rowerek.

TBC – ćwiczenia

Zastanawiasz się dla kogo TBC? Ćwiczenia TBC sprawdzą się naprawdę dla każdego. Tak jak wspominaliśmy – nieważny jest nasz stopień doświadczenia. Jeśli chcesz uczestniczyć w zajęciach TBC, nie masz wyraźnych przeciwskazań, to możesz wziąć w nich udział. Nawet ci, którzy skarżą się na problemy z kręgosłupem, mogę wykonywać ćwiczenia TBC. Ważne jednak, aby zgłosili swoje dolegliwości bólowe instruktorowi na początku zajęć TBC. Trener dopasuje ćwiczenia TBC indywidualnie do ich potrzeb i zwróci uwagę, których ćwiczeń nie powinni wykonywać.

Ćwiczenia TBC zazwyczaj wykonuje się z obciążeniem. Nie musimy brać największych ciężarków na nogi czy najcięższych hantli już na pierwszych zajęciach TBC. Na początek wystarczą te najlżejsze. Szybciej dzięki temu nauczymy się podstawowych ćwiczeń TBC. Nie przeforsujemy się, nie nabawimy kontuzji, kiedy nasze ciało nie jest gotowe jeszcze na taki wysiłek.

TBC – efekty

TBC jest świetną alternatywą dla wszystkich, którzy od tradycyjnych zajęć na siłowni wolą ruch przy dźwiękach dynamicznej muzyki. Ćwiczenia TBC są na tyle urozmaicone, że zapewniają modelowanie całego ciała, a nie jedynie jego poszczególnych partii. TBC zapewnia efekt pięknie wyrzeźbionego ciała i podkreślenia każdego mięśnia. Poprawia także kondycję i wydolność fizyczną organizmu, a także reguluje i znacząco przyspiesza metabolizm. Dodatkowo pobudza też krążenie, dzięki czemu skóra staję się jędrniejsza i ładniejsza.

Warto wspomnieć, że podczas TBC nie obciążamy stawów, bo nie mamy zbyt wiele ćwiczeń na stepie czy skupiających się na podskokach. I ostatni, dla niektórych pewnie najważniejszy, efekt TBC. Podczas zajęć TBC możemy spalić nawet 450-550 kalorii!

Więcej o: