Złamania stresowe to skutek źle dobranych butów sportowych. Ekspertka radzi, czym kierować się przy wyborze obuwia

Wybór obuwia do biegania to bardzo ważna kwestia - wielu z nas o tym zapomina. Przez to możemy narazić się na utratę paznokcia, zapalenie powięzi podeszwy oraz inne urazy. Ekspertka Chrisitina Rowe-Bauer przypomina, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru butów sportowych i dlaczego warto skonsultować się z ortopedą.
Zobacz wideo

Profesjonalne buty przeznaczone do biegania zazwyczaj są drogie. Warto jednak zdecydować się na taki wydatek, aby zapewnić sobie większy komfort i uniknąć problemów zdrowotnych. Obuwie sportowe najlepiej wybierać z pomocą doświadczonego sprzedawcy lub ortopedy. Z możliwości zakupu na stronie internetowej można skorzystać dopiero, gdy będziemy już wiedzieli, jaki konkretny model buta będzie dla nas odpowiedni. 

Chrisitina Rowe-Bauer, pediatra z Penn State Health Sports Medicine, radzi, by zwrócić się do chirurga ortopedy przed wyborem butów do biegania. Pozwoli to uniknąć m.in. różnych urazów, dolegliwości bólowych mięśni oraz stawów.

Niewłaściwie dobrane buty sportowe mogą powodować dyskomfort podczas ćwiczeń, ból nóg, kontuzje i różne choroby

- powiedziała Christina Row-Bauer w rozmowie z MedicalXpress. Ekspertka twierdzi, że przez niewygodne buty sportowe można nabawić się skurczy, zapalenia powięzi podeszwy (objawiającego się bólem łuku stopy), złamań stresowych czy stracić paznokieć. Dodała, że ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi o bólu podczas treningu. Wybierając buty do biegania, należy wziąć pod uwagę cechy zgięcia stopy, ukształtowanie terenu, styl biegania i rozkład ciężaru podczas treningu.

Rodzaj stopy ma znaczenie przy wyborze butów

Są trzy rodzaje stóp: neutralne, pronujące i supinujące. W przypadku stopy neutralnej, ciężar rozkłada się równomiernie od pięty do palców. Takie stopy nie potrzebują zaawansowanego wsparcia. Inaczej jest jednak w przypadku stóp pronujących i supinujących. Dla osób z pronującymi stopami (wykręcającymi się do wewnątrz) najlepsze będą buty z wkładkami stabilizującymi. Supinatorzy natomiast wykonują stopami ruch do zewnątrz i powinni wybierać buty spośród tych z większą amortyzacją.

Wybór butów do biegania - ważna pora treningu oraz rodzaj powierzchni 

Jak podkreśliła Christina Row-Bauer, pod uwagę należy wziąć porę roku. Zimą powinniśmy biegać w butach z mniej przewiewną, nieprzemakalną, ale oddychającą membraną. Latem z kolei trening należy wykonywać w butach bardziej przewiewnych, które zapewnią lepsze chłodzenie i odparowywanie potu. Podeszwa i amortyzacja butów zależą również od tego, po jakiej powierzchni planujemy biegać - po piasku, asfalcie czy na symulatorze.

Buty kupuj pod koniec dnia 

Row-Bauer zwróciła uwagę również na to, że pod koniec dnia nogi mogą być lekko spuchnięte. Dobrze jest przymierzyć buty właśnie o tej porze. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że obuwie nie będzie za ciasne. Lekarka dodała też, że podczas mierzenia warto mieć na sobie skarpety sportowe. Według niej wygodniej jest biegać w butach z szerokim noskiem - palcom nie jest wtedy ciasno. 

Dlaczego warto skorzystać z konsultacji z ortopedą przed zakupem butów?

Ortopeda powie ci, jaki masz rodzaj stopy (warto wziąć stare buty, które często zdradzają, czy jesteśmy supinatorami, pronatorami czy mamy stopę neutralną). Podczas wizyty u specjalisty będziesz mieć możliwość porozmawiania z nim o dotychczasowych treningach i urazach, do których doszło podczas ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, tym bardziej warto skorzystać z porad lekarza. To pomoże uniknąć wielu problemów zdrowotnych. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.