Nagły przyrost wagi? Naukowcy podpowiadają: przyczyną może być praca

Wiele kobiet zauważa u siebie nagły przyrost wagi. Jest to niezwykle nieprzyjemne doświadczenie, jednak warto zachować zimną krew i poznać jego przyczynę. Coraz częściej taka nadwaga może być spowodowana długotrwałym stresem w pracy, alarmują naukowcy. I mają na to dowody!
Zobacz wideo

Szwedzcy specjaliści, pod nadzorem dr Sofii Klingberg z Uniwersytetu w Goteborgu, przeanalizowali dane szwedzkiej populacji. Posługiwali się danymi zbieranymi od 1985 roku, pochodzącymi z dużych badań populacyjnych. W badaniu wzięło udział blisko 4000 osób, których historię zdrowotną śledzono przez 20 lat. Ich przedział wiekowy wahał się od 30 do 50 roku życia i od 40 do 60 roku życia. W tym czasie, badani aż trzykrotnie odpowiadali na pytania związane z trybem pracy. 

Długotrwały stres w pracy może przyczynić się do podniesienia wagi

Naukowcy, w przeprowadzonych badaniach, pytali przede wszystkim o intensywność tempa pracy, o jej obciążenie pod względem psychicznym, o czas na wywiązanie się ze wszystkich obowiązków i o to, jak często pracownicy dostają sprzeczne polecania od swoich pracodawców. 

Drugi wymiar badania dotyczył tego, czy badani mają kontrolę nad swoimi zajęciami. To znaczy, czy mogą ustawiać sobie samodzielnie priorytety. 

Wyniki tego badania były naprawdę intrygujące. Okazało się, że osoby, której charakter pracy nie pozwalał się wykazać, ani nauczyć niczego nowego, znacznie zyskiwały na wadze. Było to zazwyczaj więcej niż 10% początkowej masy w ciągu analizowanych 20 lat. Nie brany pod uwagę był tutaj ani sposób odżywiania, ani tryb życia badanych osób. 

Naukowcy wciąż dyskutują nad dokładną przyczyną tego zjawiska. Najczęściej wymieniają jednak stres, a dokładniej hormon kortyzol, który to często spowalnia metabolizm. Dalsze prace nad tym zagadnieniem są ciągle w toku. Potwierdzone jest, że stresująca praca jest niezwykle szkodliwa dla całego organizmu. Badacze opracowali prosty test, który ma za zadanie sprawdzić, na ile nerwowa jest nasza praca. Test w wersji anglojęzycznej można znaleźć tutaj.
Natomiast rozszerzoną wersję badań przeprowadzanych przez dr Sofię Klingberg można znaleźć pod tym linkiemWięcej o:
Copyright © Agora SA