Pilates. Co to jest pilates? Jakie efekty przynosi regularny pilates? Czy pilates można ćwiczyć w ciąży?

Pilates to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Przez niektóry uważane za nudny fitness, który nie przynosi żadnych efektów. A jednak wszystkie gwiazdy Hollywood i topmodelki nie mogą się mylić! To właśnie one rozpropagowały pilates jako rewelacyjne ćwiczenia, które wyrzeźbią i uelastycznią ciało. Na czym więc polega pilates i jakich efektów możemy się spodziewać?

Pilates - co to?

Nie skreślaj pilatesu jako formy treningu tylko dlatego, że twojej koleżance nie przypadł on do gustu. Owszem, to zajęcia zupełnie inne niż tabata, TBC czy ABT. Są spokojne i towarzyszy im relaksacyjna muzyka. Jednak także przynoszą spektakularne efekty! Zanim wyrobisz sobie zdanie o tej formie aktywności fizycznej, warto dowiedzieć się, co to pilates.

Pilates zawiera elementy jogi, baletu, ćwiczeń oddechowych i czasami aerobiku. Rozciąga i aktywizuje do działa wszystkie mięśnie, także te głębokie, o których często zapominamy. Skutecznie więc  modeluje sylwetkę, wzmacnia kręgosłup, mięśnie stabilizujące i poprawia naszą równowagę. Pilates to świetna forma ćwiczeń dla wszystkich - bez względu na wiek, poziom sprawności czy przebyte choroby. Sprawdzi się jako trening dla osób dotychczas wybierających wyłącznie ćwiczenia siłowe, jak i seniorów czy kobiet w ciąży.

Warto wiedzieć, że pilates także ma kilka poziomów zaawansowania. Pilates dla osób początkujących znacząco różni się od tego dla zaawansowanych. Pilates to ćwiczenia, które wymagają aktywności wszystkich mięśni, a na początku naszej przygody z tym sportem nie zawsze jesteśmy gotowi na bardzo wymagające ćwiczenie. Stąd różnice w intensywności zajęć i niekiedy odbiór pilatesu jako „nudny fitness, na którym niewiele się dzieje”.

Pilates – efekty

A pilates to naprawdę sport, podczas którego można się zmęczyć! Oczywiście nie jest to wysiłek, po którym wyjdziemy zlani potem. Jednak gwarantujemy, że czekają was zakwasy i zaciskanie zębów, żeby wytrzymać w danej pozycji. Ale warto, ponieważ pilates przynosi spektakularne efekty. Zacznijmy choćby od tego, że wzmacnia mięśnie. Angażuje wszystkie partie mięśniowe, także głębokie. Dzięki temu stajemy się silniejsi, a nasze ciało powolutku smukleje i staje się bardziej jędrne.

Pilates pomaga także w odchudzaniu. Szczególnie newralgicznych partii ciała, czyli brzucha, ud i pośladków. Marzysz o płaskim brzuchu? Pilates jest dla ciebie! Dodatkowo zajęcia w rytm spokojnej muzyki wyciszają i relaksują. Ćwiczenia oddechowe pozwolą odprężyć się i nabrać dystansu do codziennych obowiązków.

Bardzo chwalonym efektem pilatesu jest przeciwdziałanie bólom kręgosłupa. Podczas zajęć wspieramy mięśnie stabilizujące i uczymy się prawidłowej postawy, która towarzyszy nam potem przez cały czas.

Podczas pilatesu wykonujemy także wiele ćwiczeń na równowagę. A to sprawia, że poprawia się nasza codzienna koordynacja ruchowa. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że pilates zapobiega kontuzjom. Rozciąganie mięśni uczy nas jak przygotowywać ciało także przed innymi, na przykład siłowymi treningami.

Pilates dla początkujących – jak wyglądają zajęcia?

Ćwiczenia podczas pilatesu są naprawdę tak skomponowane, żeby poradzili sobie nawet początkujący. Zostały one opracowane już w latach 20. XX wieku przez niejakiego Josepha Pilatesa. Jak łatwo się domyślić, od nazwiska twórcy wywodzi się nazwa tej dyscypliny. Joseph Pilates wymyślił zestaw ćwiczeń, które miały umożliwić powrót do formy kontuzjowanym sportowcom oraz tancerzom, między innymi baletowym.

Pilates dla początkujących to zajęcia bardzo spokojne, podczas których duży nacisk kładzie się na mięśnie głębokie.

Pilates w ciąży

Jak już wspominaliśmy, ćwiczenia pilatesu świetnie sprawdzą się także dla kobiet w ciąży. Pilates w ciąży jest nie tylko dozwolony, lecz wręcz wskazany. Taką łagodną formę aktywności zalecają lekarze ginekolodzy. Dzięki zajęciom kobiety w ciąży odczują zmniejszeni napięcia mięśniowego, rozluźnią się. Za sprawą pilatesu w ciąży mogą ustąpić bóle kręgosłupa, bóle głowy. Wielkie wsparcie uzyskuje także nasz kręgosłup, który przez powiększający się brzuch jest narażony na dodatkowy ucisk i ciężar. Pilates w ciąży jest zalecany bez względu na trymestr.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.