Bachata. Jak wyglądają kroki tańca bachata? Czy bachatę można tańczyć solo?

Bachata to bardzo zmysłowy taniec. Jego początki wywodzą się z Karaibów. Kto raz spróbuje tego tańca, pokocha go już na zawsze! Od czego zacząć swoją przygodę z bachatą? Czy taniec bachatę można tańczyć solo? Jak wyglądają podstawowe kroki tańca bachata?

Bachata taniec 

Bachata to bardzo sensualny, wręcz czasem erotyczny taniec, który pochodzi z Karaibów. Taniec bachata jest zbliżony do innych tańców latynoamerykańskich. Jednak zdecydowanie w tańcu bachata bardzo duży nacisk kładzie się na seksualność. Z tego powodu panuje przekonanie, że aby dobrze tańczyć bachatę, trzeba wyzbyć się pewnych zahamowań, puścić wodze fantazji i być otwartym na drugiego człowieka.

Takie podejście do bachaty zwraca się bardzo szybko. Nie tylko poznajmy kroki tańca bachata, lecz także uczymy się większej świadomości własnego ciała, otwieramy się, stajemy się po prostu bardziej śmiali.

Historia tańca bachata

Warto wiedzieć, że bachata to nie tylko taniec. To także muzyka. I to muzyka, która staje się coraz popularniejsza na całym świecie. A wszystko zaczęło się na Karaibach, dokładniej na słonecznej Dominikanie. W uboższych regionach wyspy, miejscowi śpiewali wieczorami, tuż po skończonej pracy.

Śpiewom towarzyszył rytmiczny taniec, a z czasem dołączyła do nich muzykach. Grano na najróżniejszych instrumentach. Często niewiele miały one wspólnego z klasycznymi instrumentami. Łapano za bębny, wiadra, patyki. Można powiedzieć, że grano na „śmieciach”. I stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa bachata. Oznacza ona właśnie „śmieci”. Niektórzy zwracają jednak uwagę na drugie znacznie słowa bachata, którym jest „dobra zabawa”.

Bachata taniec  - kroki

Kroki bachata nie są przesadnie trudne. Zacznijmy jednak od tego, że w klasycznej bachacie partnerzy znajdują się bardzo blisko siebie. Tancerze wręcz dotykają się ciałami i poruszają się jako „jedno ciało”.

Kiedy mówimy o krokach bachaty, musimy powiedzieć także o rodzajach tego tańca. Wyróżnia się więc trzy podstawowe style bachaty: dominicana, moderna oraz sensual.

Bachata dominicana bardzo przypomina cha-chę. To pierwszy, oryginalny styl bachaty. Wyróżnia się szybkim tempem i najbardziej skomplikowanymi krokami. Krok bachaty, nazywany box step, polega na odstawianiu i dostawianiu do siebie stóp. Krok bachaty w prawo nazywamy chasse. Zacznymay od kroku do boku w prawo, dostawiamy lewą nogę do prawej i powtarzamy tę sekwencję raz jeszcze. Na „cztery” dostawiamy lewą nogę, dotykając palcami podłogi i wykonujemy ruch biodrem w lewo.

Kolejnym rodzajem jest moderna. Można powiedzieć, że to uproszenie kroków bachaty dominicany. Wyróżnia się przede wszystkim inną muzyką. Piosenki są wolniejszej, romantyczne i bardziej zmysłowe. Kroki bachaty moderny są znacznie łatwiejsze. Dlatego polecamy ten rodzaj tańca bachata początkującym. Można ją tańczyć solo, można w parach. Krok tańca bachata polega w tym wypadku na wykonaniu trzech kroków w lewo z dostawieniem (czyli tap) na „cztery” i kończy się na trzech krokach w prawo, także zakończonych tap na „cztery”.

Trzecią odmianą tańca bachata jest sensual. Najbardziej sensualna i zmysłowa bachata. W przypadku tej bachaty tańczymy jej solo. Wymagany jest partner, z którym podczas tańca splatamy się w „jedność”. Często jedna z nóg trafia miedzy nogi partnera lub partnerki. Istotny jest także kontakt wzrokowy. Częste kroki w tej odmianie bachaty to „falki”, które wykonuje partnerka. Dodatkowo ważne są zmysłowe ruchy bioder i kręcenie pupą. Partner w tym czasie prowadzi partnerkę i prezentuje jej ciało.

Bachata taniec solo

Bachata solo to bardzo popularne zajęcia w wielu szkołach tańcach. Jeśli więc chcesz nauczyć się tańczyć, a nie masz chętnego do tańca partnera, niczym się nie przejmuj. Zapisz się na bachatę solo i naucz się podstawowych kroków tańca bachata. Zdobyte umiejętności sprawdzą się nie tylko na latynoski imprezach, ale pomogą nabrać pewności siebie. Podczas zajęć bachata solo najczęściej instruktorzy wybierają bachatę dominicanę i bachatę modernę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.