Wydolność fizyczna. Co to jest wydolność fizyczna organizmu? Jak poprawić słabą wydolność fizyczną?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w życiu każdego. Nie tylko dobrze wpływa na sylwetkę czy zapobiega chorobom, lecz także kształtuje naszą wydolność organizmu. A to bardzo ważne dla naszego zdrowia. Jak poprawić więc niską wydolność naszego organizmu?

Wydolność fizyczna organizmu

Zacznijmy od tego, co to jest wydolność fizyczna organizmu. W prostym tłumaczeniu to nic innego jak umiejętność człowieka do wykonywania pracy fizycznej. Mówimy tu o wysiłku, który jest długotrwały i/lub ciężki. Możliwości wykonywania wysiłku fizycznego nie towarzyszy głębokie czy przewlekłe zmęczenie. Wydolność fizyczna pozwala nam bowiem na dość szybką regenerację po zakończonym wysiłku. Dzieje się tak za sprawą między innymi zawartości różnych związków i minerałów w mięśniach, składzie krwi czy nawet temperaturze ciała.

Ci, którzy mogą pochwalić się wysoką wydolnością fizyczną mają istotnie wyższą tolerancję na zmiany w organizmie, które pojawiają się przy intensywnym wysiłku. Mówimy tu o wyższej tolerancji w stosunku do osób o niskiej wydolności fizycznej. Mimo że dochodzi do odchyleń od normy – wysiłek jest bardziej wymagający, męczący, dochodzi do wyższej utraty kalorii, pojawiają się także ubytki witamin i minerałów - wciąż możemy wykonywać daną pracę.

Wysoka wydolność - kondycja fizyczna a czynniki ją warunkujące

Jest szereg czynników, które wpływają na wysoką wydolność fizyczną. Przede wszystkim warto tu wspomnieć o przemianach energetycznych. Mogą one następować w procesach tlenowych, beztlenowych i z tak zwanych rezerw energetycznych. Dodatkowo na naszą wysoką wydolność wpływ ma także nasza koordynacja nerwowo-mięśniowa oraz temperatura ciała. Obok termoregulacji istotna jest także gospodarka wodno-elektrolitowa.

Nie bez znaczenia  jest także budowa naszego ciała i czynniki określane mianem psychologicznych. Możemy przecież mieć wysoką wydolność fizyczną, a danego dnia mieć gorsze samopoczucie związane ze stresem w pracy czy kłótnią z partnerem i nasza wysoka wydolność fizyczna odchodzi na chwilę w zapomnienie.

Warto tu więc wspomnieć o najlepszym mierniku wydolności fizycznej. Jest to maksymalny pobór tlenu, który jednocześnie jest miarą czynności układu krążeniowo-oddechowego. Wysokość tego parametru zależy od wielu rzeczy.

Jako podstawowe współczynnik można tu wymienić choćby pojemność płuc, maksymalną wentylację płuc, objętość i pojemność tlenową krwi, maksymalna pojemność minutową serca, zawartość hemoglobiny we krwi czy stężenie enzymów.

Niska wydolność fizyczna – problem na skalę światową

Słaba wydolność fizyczna  jest poniekąd już chorobą cywilizacyjną. Eksperci – z dietetykami na czele – biją na alarm. Nie odżywiamy się prawidłowo, nie uprawiamy regularnie sportów. A zła dieta i brak ruchu dosłownie zabija! Wiele badań potwierdza, że taki styl życia już u nastolatków wcześniej czy później skończy się zawałem serca czy innymi chorobami układu krążenia.

Wydolność fizyczna - jak poprawić?

Słabą wydolność fizyczną można jednak poprawić? Jak poprawić wydolność fizyczną? Oczywiście przez najróżniejsze ćwiczenia. Pierwsze efekty treningów zauważymy dość szybko. Jakie sporty wybierać?

Jeśli chcemy poprawić wydolność fizyczną, warto postawić na jogging. Ten powolny trucht sprawia, że po pewnym czasie, przestajemy odczuwać zadyszkę. Możemy zwiększyć tempo i dalej pracować nad swoją niską wydolnością fizyczną.

Obok joggingu sprawdzi się także nordic walking. To świetna alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za bieganiem. Tak zwane „chodzenie z kijami” jest świetnym ćwiczeniem, aby poprawić sobie wydolność fizyczną. Angażuje wiele mięśni i sprzyja rozwojowi całego ciała. Aby mieć wysoką wydolność fizyczną, powinniśmy chodzić z kijkami około godzinę, najlepiej trzy-cztery razy w tygodniu.

Warto także postawić na pływanie. To doskonały sport ogólnorozwojowy, który wyrobi nam doskonałą kondycję, a tym samym poprawi słabą wydolność organizmu. Dodatkowo wzmocnimy także kręgosłup. Same zalety! Najlepiej pływać trzy razy w tygodniu. Dzięki takiej regularności dość szybko poprawimy niską wydolność fizyczną organizmu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA