Trening siłowy. Jak dobrze rozpocząć trening? Trening siłowy w domu i trening siłowy dla początkujących

Nie musisz wychodzić z domu, aby zrobić trening siłowy. Oczywiście na siłowni masz więcej możliwości, ale bez problemu trening siłowy wykonasz także bez sprzętu, wykorzystując masę własnego ciała. Poznaj podstawowe zasady treningu siłowego w domu, treningu siłowego na redukcji, treningu siłowego bez sprzętu i treningu siłowego dla początkujących.

Trening siłowy w domu              

Nie zawsze mamy czas, chęci i ochotę, aby ćwiczyć na siłowni czy w fitness klubie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać trening siłowy w domu. Trening siłowy w domowym zaciszu pozwala na pewną regularność, o którą czasem trudno, kiedy ćwiczymy na siłowni i musimy dostosować swój grafik do trenera personalnego czy po prostu innych obowiązków.

Trening siłowy w domu jest jednak wskazany dla osób, które mają już pewne doświadczenie w treningu siłowym. Znają podstawowe zasady, swoje możliwości i wiedzą, kiedy powiedzieć „stop”. To bardzo ważne, aby nie doprowadzić do kontuzji, uszkodzenia stawów czy naderwania mięśni.

Trening siłowy w domu doskonale sprawdzi się dla wszystkich tych, którzy marzą o zrzuceniu zbędnych kilogramów. Od czego więc zacząć trening siłowy w domu? Oczywiście od rozgrzewki. Każdy trening, niezależnie od celu, intensywności wysiłku i stopnia zaawansowania ćwiczącego, należy poprzedzić  rozgrzewką i ćwiczeniami rozciągającymi. Trening siłowy w domu oczywiście kończymy także stretchingiem. To bardzo ważny element każdej aktywności fizycznej.

Trening siłowy dla początkujących

Trening siłowy dla początkujących nieco różni się od tego dla osób zaawansowanych. I to nie tylko poziomem intensywności ćwiczeń. Bardzo często osoby początkujące popełniają jednej kluczowy błąd – ćwiczą bez planu. A w treningu siłowym plan odgrywa bardzo ważną rolę.

Oprócz planu treningu siłowego, musimy określić jasno także cel takiego treningu. To bardzo ważne. Postawić sobie jasno sprecyzowane cele, być świadomym, co chcemy osiągnąć. To ułatwi nam zadanie.

Kolejnym ważnym aspektem treningu siłowego dla początkujących jest strój. Niby błaha to rada, ale jednak coraz częściej ludzie o tym zapominają. Kupują najmodniejsze stroje sportowe, wydają mnóstwo pieniędzy na akcesoria do ćwiczeń, a potem męczą się w niewygodnych spodenkach czy koszulce. Podczas treningu siłowego dla początkujących bardzo ważna jest swoboda ruchów.

Na początek warto także wybierać lżejsze ciężary. Na te o większej masie przyjdzie jeszcze czas. A w ten sposób nie grozi nam przetrenowanie i zmęczenie, które zniechęci nas do wysiłku fizycznego.

Warto także zapisywać swoje postępy. To świetna motywacja dla osób początkujących. Nie można też zapominać o regeneracji. Na każdym etapie zaawansowania, relaks jest istotnym elementem rzeźbienia sylwetki, redukcji czy budowania masy i siły.

Trening siłowy – plan

Wspomnieliśmy już o planie treningu siłowego. Co powinien zawierać, aby był dobrze ułożony. Przede wszystkim rodzaj ćwiczeń, zakres wykonywanych powtórzeń, intensywność, z jaką będą wykonywane, czas przerw między seriami, opis ćwiczeniami, a także czas całego trwania treningu i jego częstotliwość. W planie powinniśmy uwzględnić także czas na rozgrzewkę i stretching po treningu siłowym.

Trening siłowy bez sprzętu

Czy można robić trening siłowy bez sprzętu? Oczywiście! Trening siłowy bez sprzętu sprawi, że bardziej się zaangażujesz i wykorzystasz ciężar własnego ciała. Dzięki temu spalisz więcej tkanki tłuszczowej, więc to rewelacyjny pomysł na trening siłowy na redukcji. Najpierw spalasz, potem nadajesz mięśniom inny kształt. A na dodatek w trakcie poprawiasz swoją siłę i wydolność.

Początkowo trening siłowy bez sprzętu zakłada dość proste ćwiczenia. Wykonujemy pajacyki, pompki, bieg z unoszeniem wysoko kolan czy przysiady. Z czasem ćwiczenia stają się bardziej skomplikowane.

Trening siłowy na redukcji

Dobry trening siłowy na redukcji to taki, który jest złożony z podstawowych ruchów, czyli ćwiczeń złożonych. Przykładowo ćwiczymy nogi i pośladki razem, klatkę i barki, plecy i mięśnie najszersze grzbietu, plecy i prostowniki, kaptury. To wszystko brzmi zawile, ale po pewnym czasie wchodzi nam w nawyk. Warto poprosić trenera personalnego o pomoc w ułożeniu planu treningu siłowego na redukcji. Na początku bardzo się to przyda i pomoże!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.