Narzekasz na nadwagę? Istnieje szansa, że Twój mózg szybciej się zestarzeje

Trzeba stwierdzić to głośno - Polska także zmaga się z problemem otyłości. Wysoki wskaźnik BMI to wyznacznik wielu komplikacji zdrowotnych. Co ciekawe, najnowsze badania wskazują na to, że waga może mieć wpływ na starzenie się mózgu.

Eksperci coraz częściej alarmują i przestrzegają - w Polsce ma nadwagę już ponad 68% mężczyzn i 53% kobiet. Dane są zatrważające! Według prognoz sytuacja wcale nie ma się poprawić. W 2050 roku przewiduje się aż 30 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet będzie cierpiało na otyłość. 

Na początku warto odróżnić, czym jest nadwaga, a czym otyłość. Nadwaga to widoczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które przekracza optymalne ilości zdrowotne. Z kolei otyłość to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które przekracza możliwości adaptacyjne. Określa się, że w tym stanie tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. 

Czy nadwaga może wpływać na postarzanie mózgu? 

Badacze z Miller School of Medicine na University of Miami na Florydzi postanowili przeprowadzić badania, które miały sprawdzić, czy rzeczywiście waga człowieka może jakkolwiek wpływać na pracę i kondycję mózgu. Ich wyniki zostały opublikowane w naukowym magazynie "Neurology".

Naukowcy na warsztat wzięli łącznie 1.289 osób, których średnia wieku wynosiła 64 lata. Na początku zostało zmierzone BMI uczestników badania i ich dokładny obwód w talii. Według przeprowadzonych pomiarów, 346 osób miało BMI wskazujące na zdrową wagę, 571 uczestników znalazło się w kategorii "nadwaga", a aż 372 osoby określono jako otyłe. 

Aż 54% grupy ze zdrową wagą stanowiły kobiety, a ich obwód w talii wynosił 33 cale. Uczestniczki z nadwagą w liczbie 56% miały obwód równy 36 cali, a otyłe - 41 cale. Po 6 latach od pierwszych pomiarów, zespół naukowców doszedł do wniosku, że ludzie z większym obwodem w talii są bardziej narażeni na przerzedzenie w obszarze kory mózgu. Sugeruje to spadek funkcji poznawczych, a co za tym idzie - zwiększa ryzyko demencji. 

Naukowcy odkryli tę zależność, która jest szczególnie widoczną u osób po 65. roku życia. Sugerować to może osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na problemy na przykład z pamięcią. Badania te jednak wciąż potrzebują przeprowadzania kolejnych prób i dokładniejszych analiz. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.