Guma do żucia dobra dla podjadaczy? Naukowcy znają jej praktyczne zastosowanie

Zastanawiacie się, czy żucie gumy korzystnie wpływa na utratę wagi? Na rynku dostępne są przeróżne smaki gum. Jednak czy tym walorom smakowym towarzyszy także szybsze spalanie kalorii?

Większość ludzi przyznaje się do tego, że lubi smak gumy do żucia i stosuje ją zazwyczaj po posiłku. Nic w tym dziwnego - odświeża oddech i czyści jamę ustną. Wrażenia smakowe są także pozytywne - w sklepach znajdziemy smaki owocowe, miętowe, czy eukaliptusowe. Ostatnio na czasie zaczęło być także pytanie o to, czy żucie gumy może w jakikolwiek sposób przyczynić się do utraty wagi. Odpowiedź jest mocno złożona!

Czy żucie gumy wpływa na odchudzanie?

Dane dotyczące wpływu gumy do żucia na utratę nadprogramowych kilogramów wciąż jeszcze nie są potwierdzone w 100%. Guma za to redukuje poziom stresu. Według naukowców z nowojorskiego Weill Cornell Medical Center, istnieje szansa, że guma do żucia pomaga w utracie wagi i zmniejsza apetyt. 

Guma do żucia pozytywnie wpływa także na bezmyślne podjadanie. Osoby, które często sięgają po słodkie lub słone przekąski mogą zastąpić je własnie gumą. Odwraca ona uwagę od tzw. emocjonalnego jedzenia. Co to takiego? Jest to zaburzenie odżywiania, które polega na spożywaniu dużych ilości pokarmu w niekontrolowany sposób. Charakteryzuje się ono jedzeniem w samotności i jedzenie aż do momentu negatywnych konsekwencji. 

Kolejne ważne pytanie, jakie należałoby sobie zadać, dotyczy najlepszego rodzaju gumy. Specjaliści szczególnie polecają gumy miętowe. Oczyszczają one jamę ustną i hamują głód. Istotne jest także to, jaka substancja słodząca została wykorzystana przy tworzeniu gumy. 

 Negatywne skutki żucia gumy 

Istnieje także szansa, że zrzucenie kilogramów wiąże się po prostu z ubocznym efektem żucia gumy. Zgodnie z przeprowadzonym badaniem na grupie 201 osób z nadwagą i otyłością, trwającym 8 tygodni, pojawiają się wnioski, że guma do żucia potencjalnie zniechęca do jedzenia owoców, poprzez odczuwany później smak w przełyku, tym samym obniżając wartość stosowanej diety. Nie wskazanym jest więc zupełne pomijanie posiłków i zastępowanie ich jedynie gumą. 

Co innego w przypadku żucia gumy między posiłkami. Może ona hamować odrobinę uczucie głodu i dodawać energii potrzebnej do lepszego funkcjonowania, bez zajadania się pustymi kaloriami ze słodyczy lub słonych przekąsek. Warto jednak pamiętać, że jeśli cierpi się na wzdęcia lub częste gazy, guma może nasilić ten nieprzyjemny stan. 

Jeśli nasza ulubiona guma zawiera alkohole cukrowe, warto mieć na uwadze fakt, że może powodować rozstrój żołądka. Alkohole cukrowe fermentują w przewodzie pokarmowym, powodują wzdęcia, a co za tym idzie - nieregularne wypróżnianie. 

Żucie gumy więc na chwilę oszukać nasz mózg i sprawić, że zapomnimy o chęci podjadania. Długotrwałe stosowanie gumy jako zamiennika posiłków może prowadzić do rozstrojów żołądka i negatywnych skutków dla zdrowia. Guma do żucia jako dodatek to świetna propozycja dla amatorów miętowych smaków i słodkich przekąsek. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.