Osiągając takie tętno, szybciej schudniesz!

Dobra dieta i regularne ćwiczenia to podstawa skutecznego odchudzania. Warto jednak dołożyć do tego wiedzę, jak robić to efektywnie! Jak się okazuje, tętno podczas aktywności fizycznej jest niezwykle ważne i wpływa na jakość treningów!
Zobacz wideo

Tętno, jakie utrzymywane jest podczas konkretnego treningu, jest naprawdę ważne. Dlaczego? To od niego zależy widoczny efekt ćwiczeń. Bez niego nie osiągniemy pożądanych wyników i na nic zda się zdrowe odżywianie. 

Tętno, jakie osiągnie nasz organizm, determinuje jego reakcję na inne bodźce, w tym także trening. Jak zatem postępować, by uzyskać super efekt i oszczędzić sobie niepotrzebnych frustracji? 

Tętno a efektywne spalanie tłuszczu

Na początku dobrze jest wyznaczyć tętno maksymalne. Co to takiego? Jest to najwyższą częstością, z jaką bije serce w ciągu minuty. Można je sprawdzić w specjalistycznym gabinecie podczas testu wydajnościowego. 

Drugim krokiem może być poszerzenie swojej wiedzy na temat poziomów intensywności treningów. Każdy z nich przynosi zupełnie różne efekty. Warto też wyznaczyć sobie cel: schudnięcie, poprawienie kondycji lub zbudowanie masy mięśniowej. Tętno w każdym z tych przypadków jest kluczową sprawą.

Jakie tętno odpowiada jakim treningom? 

Wyróżnić można pięć poziomów intensywności treningów: 

1. Trening o niskiej intensywności
Można o nim mówić w przypadku, kiedy tętno ma wartość od 50 do 60% tętna maksymalnego.Polecany jest osobom, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem lub pragną odstresować się po ciężkim dniu w pracy. Zaleca się spokojny trucht lub pływanie. 

2. Poziom spalania tkanki tłuszczowej 
Tutaj tętno powinno wynosić 60-70% tetna maksymalnego. Ten rodzaj ruchu nastawiony jest na oddychanie tlenowe. Mamy do czynienia z lekką zadyszką, ale najważniejszy jest fakt, że tkanka tłuszczowa jest powoli eliminowana z ciała. Zalecane jest bieganie w jednym tempie, bez znacznego zmęczenia. 

3. Poziom aerobowy
To nadal trening tlenowy, którego tętno powinno wynosić od 70% do 80% tętna maksymalnego. Celem jest spalania tłuszczu i budowanie wytrzymałości. Pojawia się coraz większe zmęczenie i narastający wysiłek. 

4. Strefa wysokiej intensywności
Tętno znajduje się na poziomie 80-90% tętna maksymalnego. Wzmacnia mięśnie i poprawia wytrzymałość. Polecany jest na przykład spinning, który potrafi zmęczyć i zalicza się do ćwiczeń z tej strefy. 

5. Poziom maksymalnego wysiłku
To 100% tętna maksymalnego! Wyczynowcy mogą się mierzyć z czym chcą. Jest to stan największego wysiłku i pracy mięśni. 

Tętno można z powodzeniem sprawdzać za pomocą pulsometru. Urządzenie jest tak skonstruowane, że automatycznie wskazuje dokładne tętno i podpowiada, kiedy biec szybciej lub wolniej, aby uzyskać zamierzony efekt. Kontrolowanie własnego tętna nie tylko pomoże podczas treningu, ale także pozwoli nam lepiej dbać o zdrowie i kondycję. Takie testy można porównać do badań okresowych, które przecież wykonuje każdy z nas. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA