Pierwsze oznaki tego, że mamy słabą kondycję zauważymy, kiedy wejście po schodach na drugie piętro albo podbiegnięcie kilku metrów do autobusu kończy się dla nas zadyszką. Problem ze złapaniem oddechu, zasapanie się po najmniejszej nawet aktywności fizycznej to jasny znak – nasza kondycja wymaga poprawy. I to szybkiej! Tego niemiłego uczucia duszenia się, trzęsących się ze zmęczenia mięśni, można się pozbyć.
Na początek wytłumaczmy, co to jest kondycja. O osobach, które dużo ćwiczą, ich treningi są intensywne, bez większego problemu oddają się spontanicznym aktywnościom fizycznym, mówimy, że mają dobrą kondycję. A ta „kondycja” to nic innego jak aktualny stan fizjologiczny organizmu, na który wpływ mają czynniki zewnętrzne. Kluczowy jest właśnie stopień wytrenowania, lecz także styl życia, odżywianie, nawet dbanie o urodę.
Kondycja jest więc zdecydowanie cechą nabytą, którą musimy (i możemy) sami wypracować. Poprawa kondycji jest więc możliwa w każdej chwili. Ważne wiedzieć, że kondycja jest zmienna. Nawet osoby o dobrej kondycji muszą o nią dbać. Wystarczy choroba albo odpuszczenie kilku treningów i wydolność naszego organizmu znacznie spadnie.
Podkreślmy jeszcze, że dobra kondycja jest zależna przede wszystkim od trzech czynników. Mowa tu o mocnym sercu, wydolnych płucach i wytrenowanych mięśniach, które są gotowe na wzmożony wysiłek fizyczny. Dzięki mu możemy mówić o wytrzymałości organizmu, czyli o tym, co tak naprawdę oznacza kondycja.
Pora więc zastanowić się, czym jest ta wytrzymałość. To dość proste i łatwe do wydedukowania. Wytrzymałość to możliwość wykonywania jakiegoś wysiłku fizycznego o danej (dość dużej) intensywności mimo występującego już zmęczenia organizmu. Na trening wytrzymałości olbrzymi wpływ ma wydolność organizmu. A to natomiast zależy w dużym stopniu od funkcjonowania układu oddechowego i krążenia.
Jest kilka rodzajów wytrzymałości. Podstawowe rozróżnienie zakłada wytrzymałość tlenową i beztlenową. Ta pierwsza to wykonywanie nisko intensywnych wysiłków, podczas której w organizmie dochodzi tylko do procesów tlenowych. Przykładem może być trucht przez 10 km. Wytrzymałość beztlenowa w odróżnieniu od wytrzymałości tlenowej dotyczy średnio i mocno intensywnych wysiłków. To między innymi trening interwałowy, tabata.
Kiedy mówimy o kondycji, zazwyczaj chodzi nam o ogólną wytrzymałość organizmu, czyli utrzymywanie przez dłuższy czas wysiłku fizycznego, który angażuje do pracy wiele grup mięśniowych.
Kiedy już wiemy, czym jest kondycja, możemy zastanowić się, jak szybko ją poprawić. Niestety to żmudny proces, który wymaga cierpliwości i samozaparcia. Na początek warto wiedzieć, że będziemy zmuszeni poddawać nasz organizm wielokrotnemu zmęczeniu. To doprowadzi do zjawiska superkompensacji, czyli do okresu wzmożonej wydolności po okresie wypoczynku po ćwiczeniach i powrocie do stanu wyjściowego.
Na jaką aktywność zdecydować się, jeśli chcemy poprawić kondycję? Przede wszystkim, jeśli wcześniej nie ćwiczyłeś zupełnie, postaw na kształtowanie wytrzymałości tlenowej. Wszystkie ćwiczenia aerobowe będą dla ciebie. Oznacza to, że musisz postawić na takie sporty, których trening jest spokojniejszy, ale trwa dłużej. Pierwszymi ćwiczeniami na poprawę kondycji niech będą więc spacery, marsze, jazda na rowerze, jogging czy nordic walking. Trenuj dwa-trzy razy w tygodniu po 40 minut. Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu na koniec ćwiczeń.
Niestety ćwiczeń na poprawę kondycji raczej nie wykonasz w domu. Nawet jeśli nie jesteś początkujący i stawiasz na poprawę wytrzymałości i tlenowej, i beztlenowej, lepiej od ćwiczeń na kondycję w domu, sprawdzą się treningi w fitness klubach. Wypróbuj tabatę, interwały, treningi obwodowe, bieganie o zmiennej intensywności.
Zrezygnuj też z jazdy samochodem, używaj schodów zamiast windy. Takie drobne codzienne nawyki także pomogą w kształtowaniu dobrej kondycji.