Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy. Ból kręgosłupa piersiowego - skąd się bierze?

Ból kręgosłupa piersiowego przydarza się w każdym wieku. Związany jest z nieprawidłową postawą ciała, siedzącym trybem życia, niewielką aktywnością fizyczną, a także z licznymi zwyrodnieniami kręgosłupa i przebytymi urazami. Jak sobie poradzić z dokuczliwym bólem kręgosłupa? Ćwiczyć! Prezentujemy kilka podstawowych ćwiczeń na odcinek piersiowy kręgosłupa.

Ból kręgosłupa piersiowego – ćwiczenia i przyczyny

Na początek trochę anatomii. Odcinek piersiowy składa się z 12 kręgów. Ma bardzo ograniczoną ruchomość. Jego głównym zadaniem jest utrzymywanie stabilności całego ciała i podtrzymywanie klatki piersiowej. Trudno o kontuzję tego odcinka kręgosłupa, a jedna bolesność zdarza się bardzo często.

Ból kręgosłupa piersiowego najczęściej wynika  z częstych przeciążeń mięśni w górnej części pleców lub zmian zwyrodnieniowymi. Na to ma wpływ nasz siedzący tryb życia. Spędzamy dużo czasu za biurkiem, potem z kierownicą w samochodzie. Dodatkowo nie dbamy o dietę, nie uprawiamy sportów. U kobiet wpływ na ból kręgosłupa piersiowego może mieć także obfity biust i źle dopasowany stanik, który niewystarczająco go podtrzymuje.

Natomiast u młodzieży ból kręgosłupa piersiowego może mieć związek z noszeniem zbyt ciężkiego plecaka i wzrostem. Dzieci rosną, a kręgosłup nie nadąża z przyzwyczajeniem się do nowej postawy ciała. Dodatkowo nastolatki, które uprawiają dużo sportów, a nie dbają o rozciąganie mięśni stabilizujących kręgosłup, także mogą odczuwać bolesność tej partii kręgosłupa.

Z kolei u osób starszych ból w odcinku piersiowym kręgosłupa często wynika ze zwyrodnień stawów, osteoporozy. W przypadku każdej grupy wiekowej jest tylko jeden sposób na ból kręgosłupa piersiowego – ćwiczenia!

Ćwiczenia na odcinek piersiowy kręgosłupa – objawy bólu kręgosłupa

Kiedy przystąpić do ćwiczeń na odcinek piersiowy kręgosłupa? Jak najszybciej. Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy i szyjny powinien wykonywać każdy. Profilaktyka uchroni nas przed bólem. A już obowiązkowo powinien ćwiczyć każdy, kto ma za sobą przebyte urazy kręgosłupa.

Dodatkowo do objawów, które powinny wzbudzić naszą czujność leży pieczenie, kłucie w okolicy serca, duszności, drętwienie rąk i nóg czy nawet ból w lewym ramieniu. To wszystko są objawy, które powinny nas zmobilizować do ćwiczeń na odcinek piersiowy kręgosłupa. Oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub ortopedą, który potwierdzi nasze podejrzenia.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy i szyjny – jakie wybrać?

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy i szyjny powinny być naszym nawykiem. Warto choć kilka ćwiczeń na tę partię ciała wykonać tuż po przebudzeniu. Dzięki temu powinno udać się nam zapobiec występowaniu bólu kręgosłupa piersiowego.

Najlepszymi ćwiczeniami na kręgosłup piersiowy będą ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców. Może niektórzy będą zdziwieni, ale aby wzmocnić odcinek piersiowy, trzeba ćwiczyć także odcinek lędźwiowy. Wszystkie kręgi są ze sobą połączone i działają jak jedna wielka „maszyna”. Kiedy szwankuje jeden „element”, choruje drugi.

Kręgosłup piersiowy – ćwiczenia

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych ćwiczeń na odcinek piersiowy. Są to ćwiczenia mobilizujące i wzmacniające. Warto wykonywać je codziennie!

Ćwiczenia na odcinek piersiowy – wyciąganie ramion i nóg

Pozycja startowa: uklęknij na macie lub twardej powierzchni, warto podłożyć coś miękkiego pod kolana. Ramiona i uda powinny znajdować się w pozycji prostopadłej do podłogi. Głowę trzymaj na przedłużenie kręgosłupa. Patrz przed siebie.

Ruch główny: Przenieś ciężar całego ciała na ręce ustawione pod barkami. Powoli podnieś jedną rękę. Wyprostuj ją i unieś na wysokość głowy. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz na drugą stronę. Wykonaj minimum dziesięć powtórzeń na każdą rękę.

Wariant drugi: Do rąk dołącz nogi. Podnoś na przemiennie ręce i nogi. Gdy unosisz prawą rękę, dołącz lewą nogę. Noga powinna być wyprostowana i nie przekraczać w powietrzu linii bioder.

Wariant trzeci: Jeśli wariant drugi nie stanowi problemu, spróbuj unieść z ziemi stopę. W górze masz więc jedną rękę, przeciwną nogę i stopę nogi leżącej. Wytrzymaj dziesięć sekund i wróć do pozycji startowej.

Ćwiczenia na odcinek piersiowy – koci grzbiet

Pozycja startowa: Ponownie uklęknij ma macie. Ręce ustaw prostopadle do nóg, dłonie połóż pod barkami.

Ruch główny: Opuść głowę i schowaj ją między ramionami. Zrób koci grzbiet. Patrz na klatkę piersiową. Policz do pięciu. Rozluźnij i dla przeciwwagi unieś głowę jak najwyżej, wygnij kręgosłup w dół. Wytrzymaj pięć sekund i wróć do pozycji startowe, powtórz dziesięć razy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.