Inozytol. Co to jest inozytol? Czy przyjmowanie preparatów z inozytolem ma jakieś skutki uboczne?

Inozytol to inna nazwa witaminy B8. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli w naszym organizmie dojdzie do niedoboru inozytolu, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jakimi?

Witamina B8

Inozytol to związek organiczny. Powszechnie znamy go pod nazwą witaminy B8. Jest nam on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Inozytol może być samodzielnie syntetyzowany w organizmie, przede wszystkim w mózgu i wątrobie. Jednak kiedy jego ilość jest niewystarczająca, powinniśmy zadbać o właściwą dietę i suplementację witaminy B8. Najlepiej przyjmować witaminę B8 wraz z innymi witaminami z grupy B. Inozytol możemy też przyjmować, gdy chcemy wspomóc organizm w walce z chorobami układu nerwowego, cukrzycą, a nawet otyłością. Co ciekawe inozytol jest przepisywany przez lekarzy także na problemy kobiece – na przykład na zespół napięcia przedmiesiączkowego – oraz wspomagająco w chorobach psychicznych – depresji czy schizofrenii.

Warto wiedzieć, że witaminę B8 można uzupełniać nie tylko za pomocą suplementacji. Także odpowiednia dieta przyczyni się do przyswajania większych dawek inozytolu. Do swojego jadłospisu powinniśmy więc włączyć więcej produktów pełnoziarnistych – pieczywo, makarony, kasze i ryż – oraz nasion strączkowych – fasolka, groch, bób. Dodatkowo warto pić każdego dnia soki świeżo wyciskane z owoców cytrusowych.

Stosując dietę bogatą w powyższe składniki uda nam się uzupełnić ewentualne niedobory witaminy B8. Codzienna zalecana dawka dla osoby dorosłej wynosi około 1 grama inozytol. Należy mieć jednak na uwadze, że witamina B8 świetnie rozpuszcza się w wodzie. Oznacza to, że jeśli spożywamy dużo różnych płynów – więcej niż zalecane minimum, czyli dwa litry – powinniśmy dodatkowo suplementować witaminę B8.

Inozytol – działanie

Wracając do pozytywnego działania inozytol, przede wszystkim trzeba wspomnieć o korzystnym działaniu na układ nerwowy. Badania naukowe potwierdzają, że inozytol wpływa na syntezę neuroprzekaźników i działanie wielu ważnych receptorów. Ponadto inozytol od wielu lat jest polecany jako lek pomocny w profilaktyce chorób serca oraz układu naczyniowego.

Inozytol jest też często przepisywany przez lekarzy sportowcom – zarówno tym wyczynowym, jak i amatorom. A to dlatego, że powoduje znaczące przyspieszenie procesów dzielenia się komórek. Szybciej tworzą się tkanki w naszym organizmie, co jest bardzo ważne w regeneracji po intensywnym wysiłku sportowym.

Nie tylko diagnoza lekarska może nas skłonić do przyjmowania witaminy B8. Sami także powinniśmy być czujni i wyłapać zawczasu pewne symptomy. Naszą uwagę powinien zwrócić przewlekły stres, uczucie niewyspania – chociaż śpimy bardzo dobrze przez minimum osiem godzin. Kiedy będziemy regularnie suplementować witaminę B8, poprawi się nasze samopoczucie. Inozytol doda nam energii i przywróci uśmiech.  Z tego powodu inozytol często przepisywane jest przez lekarzy kobietom, które mają problemy z bolesnymi miesiączkami i zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Inozytol - skutki uboczne

Witamina B8 jest bezpieczna. Preparaty z inozytolem, nawet przyjmowane przez dłuższy czas, nie powodują żadnych większych skutków ubocznych. Są więc środkami uznanymi za bezpieczne.

Do ewentualnych skutków ubocznych preparatów z inozytolem można zaliczyć bóle głowy, nudności, uczucie zmęczenia. Są to jednak sporadyczne skutki uboczne przyjmowania inozytolu. Zdarzają niezmiernie rzadko i ustępują błyskawicznie pod odstawieniu preparatu z inozytolem.

Lekarze zwracają jednak uwagę, aby nie przekraczać przepisanych dawek. Gdy do tego dojdzie, możemy odczuwać niepokój, nerwowość.

Inozytol – opinie

Inozytol cieszy się naprawdę dobrymi opiniami. Pacjenci chwalą go sobie i nie narzekają na skutki uboczne. W opinii osób, które systematycznie stosują inozytol, poprawia on znacząco samopoczucie. Wpływa nawet na koncentrację i pomaga się skupić. Wiele osób chwali jego lekkie działanie uspokajające.

Nie ma więc powodów do obaw, kiedy lekarz zapisze nam witaminę B8. Inozytol ma naprawdę delikatne działanie przeciwdepresyjne, zapobiega niepokojom, łagodzi stany wzburzenia, koi nerwy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.