Trekking. Co to jest trekking? Jak przygotować się do trekkingu? I skąd nagła popularność tego sportu?

Trekking przeżywa drugie życie. Niby chodzenie po górach to żaden nowy sport, ale w ostatnich latach stał się szalenie popularny. Jak przygotować się na pierwszą wyprawę trekkingową? Jaki sprzęt do trekkingu wybrać? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania!

Trekking - co to jest?

Trekking stał się tak popularnym sportem, że w ostatnich latach wręcz nadużywamy nazewnictwa z nim związanego. Mówimy o butach trekkingowych, kiedy mamy na myśli zwykłe obuwie outdoorowe! Nie chodzimy już na spacery, a uprawiamy trekking. Nawet w środku miasta. A to lekka przesada i co najmniej mocne nadużycie. A więc co to jest trekking?

Zacznijmy od samego początku. Skąd w ogóle wzięło się słowo „trekking”? W XIX wieku na terenach południowej Afryki mieliśmy do czynienia z Wielką Wędrówką. Lud Burów emigrował i postanowił osiąść właśnie w południowej części tego kontynentu.  Nazwa „trekking” nawiązuje właśnie do tego wydarzenia. Po angielsku „Wielka Wędrówka” to „Groot Trek”.

Trekking jako aktywność fizyczna to zjawisko dość nowe. Wywodzi się z lat 50. XX wieku. Za pomysłodawcę i ojca tej dyscypliny uważa się Jimmiego Robertsa, który zasłynął z organizowania wycieczek w wysokie pasma górskiego. Na swoje eskapady zapraszał osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z górami.

Kiedy wiem już, skąd pochodzi trekking, zastanówmy się, co oznacza dziś. To nie jest każde wyjście na spacer czy w góry. Potocznie mówimy o spacerze po nieco trudniejszym terenie, a tak naprawdę za trekking uznaje się wyłącznie wędrówki z odpowiednim sprzętem przy trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Także spacer w klapkach po Dolinie Chochołowskiej zdecydowanie nie jest trekkingiem.

Wyróżniamy kilka rodzajów trekkingu. Najpopularniejszy jest oczywiście trekking górski. Jak sama nazwa wskazuje, uprawiamy go w górach. Chodzimy po przełęczach, wierzchołkach, graniach. To najpopularniejszy rodzaj trekkingu. Fanów tego sportu przyciągają piękne krajobrazy i średnia intensywność wysiłku.

Oprócz trekkingu górskiego występują też inne. Trudne warunki możemy przecież napotkać w różnych okolicznościach przyrody. Możemy więc mówić o trekkingu tropikalnym (w gorącym klimacie, na przykład w lasach tropikalnych), trekkingu pustynnym, trekkingu polarnym, trekkingu rzecznym, a nawet trekkingu lodowcowym.

Jak przygotować się na trekking?                               

Do trekkingu warto się solidnie przygotować. W tym miejscu jednak uspokajamy, nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych czy godzin spędzonych na siłowni w celu wzmocnienia kondycji. Jednak warto zaznaczyć, że osoby początkujące nie powinny porywać się z motyką na słońce i raczej powinny wybrać lżejsze trasy. Na trudniejsze przyjdzie jeszcze czas.

Łatwiejsze szlaki nie tylko wzmocnią naszą formę, lecz także pokażą nam na czym polega trekking. Dzięki nim w przyjemny sposób przekonamy się, czy jest to sport dla nas. Na tych trasach nie potrzebujemy także praktycznie żadnego sprzętu trekkingowego. Dlatego zanim zaopatrzymy się w solidny sprzęt trekkingowy – choćby buty trekkingowe i plecak trekkingowy – warto w ogóle dowiedzieć się, czy to dyscyplina dla nas.

Sprzęt trekkingowy

Kiedy już przekonamy się, że trekking jest sportem spełniającym nasze oczekiwania, koniecznie wybierzmy się na zakupy. Podstawą sprzętu trekkingowego są oczywiście buty. Ale to nie wszystko. Dobrze dopasowana odzież także jest ważna. Ubranie wybieramy analizując prognozę pogody. Ważne, aby być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne. Mieć w plecaku lżejsze ubrania, ale także kurtkę przeciwdeszczową.

Dodatkowo, gdy mówimy o sprzęcie trekkingowym warto wspomnieć o plecaku. Lekki plecak trekkingowy, do którego zmieścimy prowiant, śpiwór, ubranie, apteczkę jest nam absolutnie niezbędny.

Co jeszcze się przyda? W plecaku trekkingowym powinny znaleźć się także okulary przeciwsłoneczne, latarka, namiot, kije trekkingowe, termos, naczynia turystyczne, mata, karimata. Warto także zakupić odpowiednią bieliznę termoaktywną i skarpety termoaktywne. Musimy zadbać o to, aby było nam ciepło w każdych warunkach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA