Legendy kulturystyki - gwiazdy i czarne owce

Prezentujemy postaci znane nie tylko wśród bywalców siłowni. Arnie, Big Ron, Valentino, Burneika i Terminator to prawdziwi celebryci, przez jednych fetowani, przez innych obrzucani błotem. Są wśród nich osoby kontrowersyjne, ale każdy zasłynął na swój sposób i już na zawsze pozostanie częścią historii sportu. Oto krótka opowieść o pięciu wielkich kulturystach.

Arnold Schwarzenegger

Pierwsze miejsce na liście kulturystycznych sław bezapelacyjnie należy się Arniemu. Spośród wielu gwiazd tego sportu tylko on może poszczycić się sukcesami w trzech dziedzinach: w kulturystyce, showbiznesie oraz polityce. Zdaniem niektórych, z racji swych wszechstronnych uzdolnień, Schwarzenegger powinien nosić tytuł Mr. Everything! Jako sportowiec zdobył wiele tytułów, w tym aż siedmiokrotnie ten najbardziej prestiżowy: Mr. Olympia. Jako aktor wcielił się m.in. w Conana Brabarzyńcę, Terminatora i majora Alana 'Dutcha' Schaeffera w 'Predatorze'. Filmowe role nie przyniosły mu nagród poza Złotym Globem za 'Niedosyt, ale dzięki nim zdobył olbrzymią popularność na całym świecie. Dzięki niej oraz wyborcom stanu Kalifornia udało mu się wspiąć na fotel gubernatora tego stanu USA. Zapewne pomogły mu w tym kontakty żony Marii Shriver, która należy do słynnego klanu Kennedych. Niedawno wniosła ona jednak pozew o rozwód - z powodu zdrad Arniego.

Dołącz do nas na Facebooku

Pumping Iron - perełka dla każdego, kto uczęszcza na siłownię!

Ronnie Coleman

Znany przede wszystkim z powodu swych imponujących osiągnięć sportowych. Jedyny kulturysta, któremu udało się zdobyć aż ośmiokrotnie - pod rząd! - tytuł Mr. Olympia. Ronnie jest kolosalny: przy wzroście 180 cm waży 138 kg podczas zawodów, a poza sezonem - 150 kg. Co ciekawe, w życiorysie tego kulturysty istotnym miejscem są Katowice. To tam w 1991 r. wygrał konkurs World Amateur Bodybuilding Championship, zdobywając jednocześnie kartę zawodowca International Federation of Body Building (IFBB). Z wykształcenia księgowy, z zawodu policjant. Mieszka w Arlington w Teksasie, USA.

Tribute to Big Ron

Gregg Valentino

Posiadacz największego na świecie bicepsu, co odnotowano w Księdze Rekordów Guinnessa: jego obwód wynosi 68,6 cm. Zaczął trening siłowy w bardzo młodym wieku - miał 13 lat. Po 23 latach treningu zaczął, niestety, używać sterydów. Nie przysługuje mu zatem miejsce w sportowym panteonie gwiazd. Nie jest godnym reprezentantem środowiska kulturystów, ale powiedzmy sobie szczerze: sterydy pomagały dawniej i pomagają dziś wielu kulturystom w osiąganiu wyników. Ten pan jednak zdecydowanie przesadził. Pracując nad sylwetką, całkiem pobłądził, gdy zaczął używać Syntholu (olej wstrzykiwany do mięśni). Przygoda Gregga ze sterydami skończyła się w więzieniu - trafił tam, gdy policja odnalazła w jego domu niedozwolone środki o wartości 75 000 dolarów.

Makabryczne wideo z operacji, jaką Gregg przeprowadził we własnym domu

Robert Burneika

Nie mogło go zabraknąć na tej liście. Znany szerzej jako Hardkorowy Koksu, zyskał w ostatnim czasie dużą popularność dzięki swoim publicznym wypowiedziom i specyficznemu akcentowi. 'Nie ma lipy!', 'Co za pompa', 'W moich żyłach płynie rakiet fjułel' - to tylko skromny wybór werbalnych talentów Roberta. Kim właściwie jest ten kulturysta? To Litwin, który od 21 roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jego żoną jest Polka imieniem Katarzyna - to od niej Burneika nauczył się języka polskiego. Kartę zawodowca IFFB zdobył w 2010 r. na NPC National Bodybuilding Chapionships w Atlancie w stanie Georgia, USA, zwyciężając w najcięższej kategorii wagowej, ale także w klasyfikacji open. 28 lutego br. mogliśmy oglądać Roberta wśród gości programu 'Szymon Majewski Show'.

Burneika - The Best of...

Robert Piotrkowicz

Jedyny Polak posiadający kartę zawodowca International Federation of Body Building (IFBB). Urodzony w stolicy, mieszka i pracuje w Ząbkach pod Warszawą. Prowadzi tam swoją siłownię oraz sklep z suplementami. Ukończył Politechnikę Warszawską - posiada tytuł inżyniera. Żonaty, jedno dziecko.

Podczas treningu pokazowego Robert opowiada o diecie, ćwiczeniach i życiu prywatnym

Więcej o: