Nastrój się pozytywnie

Sprawdź, czy twoja wiedza o dobrym i złym nastroju nie mija się z prawdą.

Muzyka zawsze poprawia nastrój? Prawda, czy fałsz?

Fałsz.

Muzyka może poprawiać nastrój, ale czy tak się stanie zależy od tego, jaka to będzie muzyka. Badania naukowe dowodzą, że taką moc mają utwory Mozarta. Nie każda muzyka instrumentalna to potrafi. Na przykład muzyka z filmu Lista Schindlera działa odwrotnie.
Wiele też zależy od tego, czy słuchasz ulubionego utworu, albo gatunku muzycznego, a także od tego, jakie wspomnienia wiążą się z konkretnym utworem.

Który z poniższych produktów spożywczych ma zdolność poprawiania nastroju?

a)     orzechy
b)     oliwa z oliwek
c)     łosoś
d)     wszystkie powyższe

Prawidłowa odpowiedź: d)

Badania naukowe sugerują, że ludzie spożywający duże ilości oliwy z oliwek rzadziej cierpią na depresję. Także kwasy omega-3 zawarte w łososiu i orzechach potrafią poprawiać nastrój.
Niektórzy zwalczają stress tłustymi lub słodkimi przekąskami, ale to nie jest najlepszy sposób na poprawienie sobie humoru...

Kontakty z nieznajomymi wpływają na samopoczucie pozytywnie, czy negatywnie?

a) są obojętne dla samopoczucia
b) poprawiają samopoczucie
c) pogarszają je
d) w czasie kontaktu poprawiają, ale później samopoczucie się pogarsza

Prawidłowa odpowiedź: b)

Badania przeprowadzone na University of British Columbia dowiodły, że nawet przelotne kontakty z nieznajomymi poprawiają nastrój. Podobno w takich sytuacjach staramy się wypaść jak najlepiej, aby odebrano nas jako osoby sympatyczne. Starania te sprawiają, że nasz nastrój automatycznie się poprawia.

Jaki nastrój wpływa na to, że w słowach rozmówcy będziesz doszukiwać się kłamstwa?

a) dobry
b) zły
c) neutralny

Prawidłowa odpowiedź: b)

Australijscy specjaliści badali efekt, jaki wywiera nastrój na poziom sceptycyzmu i zaufania do rozmówcy. Odkryli, że ludzie w złym nastroju są bardziej sceptycznie nastawieni do otoczenia i łatwiej odkrywają kłamstwa rozmówcy. Ludzie w dobrym nastroju są bardziej ufni i łatwiej jest ich oszukać.

Radość i poczucie szczęścia są zaraźliwe Radość i poczucie szczęścia są zaraźliwe Fot. sxc.hu

Nastrój bywa zaraźliwy. Prawda, czy fałsz?

Prawda.

Twój nastrój może się udzielać innym. Ty też możesz przejmować nastrój od innych - zarówno dobry, jak i zły. Dlatego dobrze jest przebywać wśród ludzi radosnych.

Aktywność fizyczna a nastrój Aktywność fizyczna a nastrój fot. Polska na Rowery, Żary

Aktywność fizyczna poprawia nastrój dzięki temu że:

a) sprzyja powstawaniu nowych neuronów
b) poprawia ukrwienie mózgu
c) zwiększa ilość dopaminy
d) wszystko powyższe jest prawdą

Prawidłowa odpowiedź: d)

Badania udowodniły, że ruch stymuluje wzrost nowych komórek nerwowych, poprawia ukrwienie mózgu i zwiększa wydzielanie substancji odpowiedzialnych za powstawanie dobrego nastroju - dopaminy i serotoniny

Im jesteśmy starsi, tym częściej jesteśmy w złym humorze. Prawda, czy fałsz?

Fałsz.

Naukowcy zaobserwowali, że wraz z wiekiem mamy coraz większe skłonności do pozytywnego myślenia. Fakt ten wynika najprawdopodobniej z tego, że uświadamiamy sobie, że zostało nam coraz mniej czasu i nie warto marnować go na złość i smutek. Inna koncepcja głosi, że starzejący się mózg łatwiej i silniej reaguje na pozytywne doznania niż na negatywne.

Gdy palacz rzuca nałóg, częściej jest w gorszym nastroju. Prawda, czy fałsz?

Fałsz.
Rozstanie z nałogiem może czasowo popsuć humor. Jednak gdy rzucanie palenia zakończy się sukcesem, były palacz jest w o wiele lepszym nastroju, niż wtedy, gdy sięgał po papierosy - odkryli naukowcy z Brown Unversity. Jeśli kuracja odwykowa kończy się porażką, nastrój może się znacząco pogorszyć.

Gdy jesteś w dobrym nastroju, jesteś też:

a) skłonny do racjonalnego myślenia
b) mniej skłonny do ryzyka
c) mniej skłonny do racjonalnego myślenia
d) żadne z powyższych

Prawidłowa odpowiedź: c)

Badania opublikowane na łamach Journal of Personality and Social Psychology dowiodły, że ludzie w dobrym nastroju chętniej podążają za swoją intuicją, nawet jeśli oznacza to podjęcie nieracjonalnych decyzji.

Pogoda wpływa na nastrój. Prawda, czy fałsz?

Prawda.

To już jest dowiedzione naukowo. Słoneczny dzień poprawia nastrój, ale najlepszym zastrzykiem dobrego humoru bywają pierwsze, ciepłe i jasne dni wiosenne.

Jaki procent ludzi cierpi na zaburzenia nastroju?

a) 1,5 %
b) 6,5 %
c) 9,5 %
d) 14 %

Prawidłowa odpowiedź: c)

9,5 % ludzi cierpi na depresję i częste zmiany nastroju. Nieuzasadniony niepokój to inny rodzaj zaburzenia, które dotyka aż 18 % dorosłych.

Depresję od smutku i pesymizmu odróżniają:

a) nasilenie uczuć
b) czas trwania
c) wszystkie powyższe

Prawidłowa odpowiedź: c)

Depresja to smutek lub pesymizm, które są bardzo nasilone i trwają długo. Każdy, kto czuje się non-stop smutny dłużej niż przez dwa tygodnie i nie jest w stanie przez zły nastrój wykonywać codziennych obowiązków, powinien koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Więcej o: