Bycie fit po męsku, czyli facet i zdrowie

Bycie fit oznacza bycie przede wszystkim zdrowym. A jeśli chodzi o zdrowie, mężczyźni bywają niewiarygodnie niedoinformowani. Nie wiedzą, nie chcą wiedzieć, udają, że nie wiedzą co im służy, a co nie. A ty co wiesz o swoim zdrowiu?

Używanie suszarki do włosów może sprzyjać łysieniu. Prawda, czy fałsz?

Fałsz.
Nie ma dowodów na to, że gorące powietrze z suszarki, czy noszenie czapki przyspiesza lub wywołuje łysienie. Utrata włosów związana jest ze złym funkcjonowaniem cebulek włosowych, a nie czynnikami zewnętrznymi.

Cristiano Ronaldo w majtkach. FOTO Cristiano Ronaldo w majtkach. FOTO GAZETA.PL

Noszenie obcisłych majtek może pogarszać jakość spermy. Prawda, czy fałsz?

Fałsz.
Jak dotąd nie udowodniono tego jednoznacznie. Wiadomo, że długotrwałe wystawianie jąder na działanie podwyższonej temperatury zmniejsza liczebność plemników, ale nie można o to winić majtek.

Częste golenie wzmacnia zarost na twarzy. Prawda, czy fałsz?

Fałsz.
Liczba cebulek włosowych i ich sprawność działania warunkuje gęstość owłosienia i grubość włosów. Dlatego częste golenie nie poprawi ani gęstości, ani jakości zarostu.

Szczyt seksualnych mozliwości przypada u mężczyzn na 18 rok życia. Prawda, czy fałsz?

Prawda.
U osiemnastolatków poziom testosteronu jest najwyższy, a od niego zależy popęd seksualny. Czasami jednak poziom testosteronu nie przekłada się bezpośrednio na sprawność seksualną, która zależy też od stanu zdrowia i kondycji psychicznej.

Jeśli chodzi o trening, to bez bólu nie ma efektów. Prawda, czy fałsz?

Fałsz.
Ból nie przynosi żadnych korzyści. Jeśli ktoś trenuje aż do granicy bólu, lub wykracza poza nią, mocno ryzykuje zdrowiem.

Rak prostaty, to rodzaj nowotworu, który jest największym zabójcą mężczyzn. Prawda, czy fałsz?

Fałsz.
Rodzajem raka, który nadal zabija najwięcej mężczyzn jest rak płuc. Rak prostaty oscyluje w okolicy drugiego-trzeciego miejsca w tym smutnym rankingu.

Mężczyźni też zapadają na raka piersi. Prawda, czy fałsz?

Fałsz.
Faktem jest, że mężczyzna może zachorować na raka piersi, ale są to niezmiernie rzadkie przypadki. Zdarzają się u mężczyzn obciążonych genetycznie, o podwyższonym poziomie estrogenów, z chorobami wątroby, alkoholizmem i otyłością.

Zdjęcie roentgenowskie klatki piersiowej Zdjęcie roentgenowskie klatki piersiowej Fot. Michał Jasiulewicz / Agencja Wyborcza.pl

Osteoporoza nie dotyka mężczyzn. Prawda, czy fałsz?

Fałsz.
Osteoporoza to choroba osłabiająca kości, zwiększająca ryzyko złamań. Szkielety mężczyzn są zwykle mocniejsze niż kobiece i wolniej słabną. Jednak z upływem czasu kości mężczyzn także stają się bardziej podatne na złamania. Największe ryzyko osteoporozy dotyka mężczyzn w podeszłym wieku, uzależnionych od alkoholu, ze zbyt niskim poziomem testosteronu, stosujących leki sterydowe i cierpiących na choroby jelit.

Penis może się... złamać. Prawda, czy fałsz?

Prawda.
Chociaż w penisie nie ma kości, można go "złamać". Jest to rzadka forma urazu prącia (około 1-2% jego urazów), polegająca na przerwaniu ciągłości błony białawej ciała jamistego w trakcie wzwodu członka. Uszkodzenia leczy się chirurgicznie.

We Francji równie chętnie, jak mięso, grilluje się warzywa a nawet owoce.
We Francji równie chętnie, jak mięso, grilluje się warzywa a nawet owoce.

Grillowane mięso zawiera związki chemiczne mogące wywołać raka. Prawda, czy fałsz?

Prawda.
Dwa rodzaje substancji rakotwórczych można znaleźć w grillowanym mięsie. Jedne pochodzą z dymu powstałego na skutek podgrzewania tłuszczu kapiącego na żar. Gromadzą się na powierzchni mięsa. Drugi typ rakotwórczych związków powstaje w samym mięsie na skutek wysokiej temperatury.

Grillowanie mięsa na aluminiowych tackach i uprzednie marynowanie go w soku z cytryny lub occie, znacząco redukuje ilość tych szkodliwych substancji.

Więcej o: