5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz biegąć

Bieganie to świetna forma na spalanie kalorii. Chociaż początki nie są łatwe, to wiele osób po pewnym czasie zakochuje się w bieganiu i nie wyobraża sobie bez niego życia. Moje początki z pewnością nie były, dlatego mam dla Ciebie kilka wskazówek.
Bieganie dla początkujących Bieganie dla początkujących Fotolia

Początki

Kiedyś nienawidziłam biegać. Kiedy po raz pierwszy zacząłem biegać, wróciłam do domu z odciskami na palcach, obdartymi kostkami i bólem kolan. Teraz już wiem, co było przyczyną. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem to koniecznie przeczytaj tych 5 wskazówek.  

Bieganie dla początkujących Bieganie dla początkujących fotolia

Będzie tylko lepiej

Jak w przypadku większości rzeczy, im częściej coś robisz, tym łatwiej ci to przychodzi. Aby wzmocnić mięśnie, przyzwyczaić swoje serce i płuca oraz zwiększyć wytrzymałość, biegaj co najmniej trzy razy w tygodniu. Zacznij od niedużej odległości np 3 km. Gdy odległość ta będzie odpowiednia, stopniowo zwiększaj dystans. Ważne byś poruszała się w stałym, właściwym tempie. Zły dystans i zbyt szybkie tempo może skończyć się kontuzją. 

Bieganie dla początkujących Bieganie dla początkujących Fotolia

Zainwestuj w biustonosz sportowy

Jeśli jesteś dobrze obdarzona przez naturę, to bieganie może być niewygodne. Dlatego zamiast się męczyć postaw na dobry i wygodny biustonosz. Zwykły, bawełniany nie wystarczy. 

Bieganie dla początkujących Bieganie dla początkujących Fotolia

Dobierz buty do biegania

Nie muszą być drogie. To nie musi być najnowszy model na wypasie, ale ważne by to były buty przystosowane do biegania. Nie streewearowe, które po kilku krokach spowodują. Zamiast inwestować w karnet na siłownię i sprzęt do ćwiczeń, zainwestuj w dobrej jakości buty i korzystaj z pogody! 

Bieganie dla początkujących Bieganie dla początkujących Fotolia

Używaj aplikacji

Sprawdzaj swoje postępy. Na co dzień może wydawać ci się, że nic się nie zmienia, ale jak zaczniesz mierzyc kilometry i czas za pomocą aplikacji, to z pewnością zauważysz, jak szybko osiągasz postępy. To z pewnością cię zmotywuje! 

Na dłuższą metę analizowanie danych z aplikacji pozwoli ci wyznaczać nowe cele i rzucać sobie kolejne wyzwania. Zobaczysz też nad czym musisz popracowąc i zaplanujesz pod to kolejne trasy. 

Bieganie dla początkujących Bieganie dla początkujących Fotolia

Bieganie na zewnątrz jest trudniejsze niż na bieżni

W zimie biegałaś na bieżni i robiłaś całkiem niezłe dystanse? Zrobiło się nieco cieplej i okazuje się, że nie biegasz tak dobrze, jak ci się wydawało? Moim ogromnym zdziwieniem było pierwsze zmierzenie się z różnicą między biegiem na bieżni, a w terenie. Odległości i czas nigdy nie były do siebie zbliżone. w terenie okazywało się, że moja kondycja nie jest aż tak dobra, jak myślałam. A to wszystko m, dlatego że bieganie na zewnątrz jes to wiele trudniejsze! 

Więcej o: