Co się stanie, jeżeli przez 2 tygodnie nie będziesz wieczorem zmywała makijażu? [SKUTKI]

Zdarza ci się zasypiać w makijażu? Popełniasz ogromny błąd, przez który najbardziej cierpi twoja skóra. Ogólne pogorszenie stanu cery, przesuszenie, a nawet zmarszczki. Tak się kończy spanie w makijażu!

. . .

Ogólne pogroszenie stanu cery

Zmywanie makijażu przed snem powinno być elementarnym nawykiem codziennej higieny. Podczas snu nasza skóra ma czas, by odpocząć i zregenerować się. Pozostawiony na twarzy makijaż zdecydowanie to utrudnia.

Pamiętajmy, że oprócz makijażu, na naszej twarzy po całym dniu znajduje się kurz, zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Pozostawienie nieoczyszczonej skóry na noc może przyczynić się do wielu problemów skórnych - rozszerzonych porów, przesuszenia, a nawet powstawania zmarszczek!

'Oczywiście w perspektywie daleko idących zmian taki pojedynczy lub nawet kilkakrotny incydent nie wyrządzi większej szkody. Gdyby jednak zdarzało się to często i regularnie skóra w odpowiedni sposób zacznie reagować' - podkreśla dermatolog Ewa Żabińska.

12 sygnałów, że pijesz za mało wody. Sprawdź, czy twój organizm ich nie wysyła

. . .

Powstawanie zaskórników i trądziku

Spanie w makijażu prowadzi często do powstawania zaskórników i stanów zapalnych. Brak demakijażu powoduje zatykanie się porów i namnażanie bakterii na naszej twarzy.

Ponadto nasza skóra będzie pozbawiona blasku, ziemista i mało elastyczna.

'Oczyszczając twarz z makijażu usuwamy nie tylko znajdujące się na niej kosmetyki, ale także inne niepożądane elementy, w tym także martwy naskórek zatykający pory. Warto pamiętać, iż procesy regeneracyjne w skórze zachodzą nocą' - mówi doktor Ewa Żabińska.

Pamiętajmy także o tym, że podczas nocnej regeneracji skóry, jej martwe komórki po prostu odpadają. Nie powinniśmy zaburzać tego naturalnego procesu, poprzez zostawianie makijażu na noc.

Gdy śpimy w makijażu nasz układ odpornościowy stara się zwalczyć bakterie, które znajdują się na naszej skórze i produkuje leukocyty. Efektem tego procesu są właśnie wypryski i trądzik.

. . .

Przesuszenie skóry

Kobiety, które mają tendencję do suchej skóry mogą borykać się ze wzmożonym jej przesuszaniem. Spanie w makijażu sprawia, że nasza skóra traci elastyczność i jędrność. Jest odwodniona i poszarzała. To pierwszy krok do powstawania zmarszczek.

Z kolei skóra z tendencją do przetłuszczania będzie wydzielała więcej sebum, co w konsekwencji zaowocuje zatkanymi porami i pojawieniem się niedoskonałości na naszej skórze.

Dieta ABS. 12 produktów na płaski brzuch

. . .

Przedwczesne powstawanie zmarszczek

Potwierdzono naukowo, że pozostawianie makijażu na noc przyspiesza rozpad kolagenu. Efektem tego są przedwczesne zmarszczki, które pojawiają się na naszej twarzy, a także uwydatnienie się zmarszczek już istniejących - zarówno powierzchownych, głębokich, jak i mimicznych.

'Śpiąc w makijażu łatwiej uszkodzić włókna łączne kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za utrzymanie elastyczności. Kluczowym punktem w opóźnianiu procesów starzenia jest demakijaż, odpowiednia pielęgnacja dobrana do indywidualnych potrzeb skóry, dieta bogata w antyoksydanty oraz ochrona UV przez cały rok' - zwraca uwagę dermatolog Ewa Żabińska.

. . .

Przebarwienia i nierówny koloryt

Makijaż zostawiony na noc przyczynia się do poszerzenia naczynek krwionośnych, przebarwień i plam posłonecznych.

Pamiętajmy o tym, że powstałe przebarwienia ciężko jest zlikwidować, więc zwyczajnie lepiej jest nie dopuszczać do ich powstawania.

Brak demakijażu przed snem sprawia, że nasza cera staje się mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr czy mróz. Szybko możesz na swojej skórze zauważyć plamy posłoneczne i pękające naczynka.

. . .

Osłabienie rzęs i brwi

Makijaż pozostawiony na noc na twarzy powoduje problemy z cerą, to pewne. Jednak, czy niezmycie tuszu, eyelinera i kredki wpływa jakoś na nasze rzęsy i brwi? Niestety tak.

Spanie z umalowanymi oczami może być niebezpieczne. Kawałki tuszu do rzęs i resztki eyelinera łatwo mogą się dostać do naszego oka. Może to doprowadzić do jego podrażnienia, a nawet zapalenia spojówek.

Podrażniamy też rzęsy i osłabiamy kondycję brwi. Zwiększa się ich łamliwość i mogą zacząć wypadać.

Cierpią też nasze oczy - spanie w makijażu prowadzi do obrzęków i przesuszania skóry pod oczami. To bardzo wrażliwe miejsce, gdzie nasza skóra jest naprawdę cienka.

. . .

Suche i popękane usta

Spanie z każdego rodzaju szminką na ustach prowadzi do ich przesuszenia i popękania.

Pamiętajmy jednak, że najwięcej szkód wyrządzą pomadki w wyrazistych kolorach, mocno napigmentowane. Pozostawione na ustach przez całą noc, mocno wysuszają nasze wargi.

Oprócz tego, że śpiąc z pomalowanymi ustami pobrudzimy pościel, sprawimy też, że nasze usta będą w złej kondycji. Warto zmywać szminkę przed snem!

. . .

5 porad, by cieszyć się piękną skórą

Te rady ułatwią twój wieczorny demakijaż:

1. Do demakijażu najlepiej używaj płynów micelarnych lub olejków.

Płyn micelarny łączy w sobie właściwości oczyszczające, odświeżające i nawilżające. Z jego pomocą szybko i skutecznie zmyjesz dokładnie cały makijaż - nawet ten wodoodporny. Idealnie oczyszczona cera bez pocierania!

Warto też zwrócić uwagę na olejki. Pomogą dokładnie rozpuścić makijaż, bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry. Dodatkowo nawilżają i odżywiają cerę.

2. Myj twarz dwa razy dziennie

Każdego ranka i wieczora oczyszczaj twarz żelem lub pianką, dobraną do potrzeb twojej cery.

3. Delikatnie traktuj oczy i ich okolice

Wykonując demakijaż oczu nie pocieraj ich mocno i wybieraj delikatne kosmetyki, takie które ich nie podrażnią.

4. Znajdź odpowiedni tonik i krem na noc

Tonik pomoże odzyskać twojej skórze odpowiednie pH i równowagę, a krem i składniki aktywne w nim zawarte nawilżą skórę i wspomogą jej nocną odnowę.

5. W sytuacji awaryjnej sięgnij po chusteczki do demakijażu

Wróciłaś późno i nie masz już sił zmyć makijażu? Zawsze trzymaj przy łóżku chusteczki do demakijażu. Raz dwa pozbędziesz się zanieczyszczeń i kolorowych kosmetyków, które uniemożliwiają regenerację twojej skóry w czasie nocy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA