11 powodów dlaczego jest ci zimno

Jeśli jesteś jedyną osobą w towarzystwie, która siedzi w trzech swetrach tuż przy kaloryferze, podczas gdy pozostali walczą z tobą o możliwość uchylenia okna, to czas się zastanowić, czy aby marznięcie nie jest objawem jakichś poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Oto jakie mogą być przyczyny zmniejszonej tolerancji na niską temperaturę.
woda woda Fot. shutter

Jesteś odwodniony

Artykuł pochodzi z magazynu Tylko Zdrowie. Do kupienia w środy z Gazetą Wyborczą.

 

Tylko Zdrowie

Woda stanowi ponad 60 proc. masy naszego ciała. Ma bardzo dużą pojemność cieplną. To znaczy, że bardzo wolno się nagrzewa i równie wolno stygnie. W naszym organizmie woda pomaga utrzymać stałą temperaturę. Ponadto przy niedostatku wody słabnie metabolizm, zamiera spalanie w komórkach, co przekłada się na obniżenie temperatury ciała.

Co robić? Trzeba starać się pić przynajmniej osiem szklanek płynów dziennie, więcej podczas upału lub po dużym wysiłku.

Jak bezpiecznie wzmacniać mięśnie brzucha? Jak bezpiecznie wzmacniać mięśnie brzucha? kolaż kobieta.gazeta.pl

Masz za małą masę mięśni

Nawet jeśli twoja waga utrzymuje się w normie, ale masz niewiele mięśni, możesz odczuwać chroniczny chłód. Tkanka mięśniowa produkuje ciepło, a dodatkowo podkręca metabolizm, czyli wewnętrzne spalanie. Kto się sporo rusza i ćwiczy, ten nie marznie; nie tylko w czasie wysiłku, ale też potem, kiedy już leży wieczorem na kanapie przed telewizorem.

Jak to sprawdzić? Szacunkową analizę procentowej zawartości tłuszczu, wody i masy mięśniowej oferują dziś (na podstawie badania przewodzenia ciała) zwykłe wagi łazienkowe. U mężczyzn mięśnie powinny stanowić około 40 proc. masy ciała, a u kobiet - około 35 proc.

Woda z cytryną, len mielony, a może ocet jabłkowy? - od czego najlepiej zacząć dzień

Szczupłość czy nawet bycie chudym często kojarzone jest z ubogą dietą, małą ilością pokarmu. W rzeczywistości nie jest to regułą, ponieważ są ludzie, którzy mają problem z niedowagą, ich mięśnie i tkanka tłuszczowa są słabo rozwinięte. Szczupłość czy nawet bycie chudym często kojarzone jest z ubogą dietą, małą ilością pokarmu. W rzeczywistości nie jest to regułą, ponieważ są ludzie, którzy mają problem z niedowagą, ich mięśnie i tkanka tłuszczowa są słabo rozwinięte. shutterstock

Masz niedowagę

Jeśli twój wskaźnik masy ciała - BMI - osiąga wartości niższe niż 18,5, możesz mieć niedowagę. Brak ci niezbędnej podściółki tłuszczowej pod skórą, która izolowałaby od chłodu. A jeśli jadasz skąpo, twój metabolizm zapewne jest bardzo niski. Nie spalasz, więc nie masz też ciepła.

Co robić? BMI oblicza się, dzieląc wagę wyrażoną w kilogramach przez kwadrat wzrostu wyrażonego w metrach. Jeśli chce się przytyć, warto wprowadzić wysokowartościowe pokarmy zawierające sporo białka, tłuszczu i węglowodanów złożonych.

Tarczyca Tarczyca 123rf.com

Masz niedoczynność tarczycy

Tarczyca wydziela hormony regulujące metabolizm, czyli produkcję energii w komórkach. Gdy metabolizm jest niski, obniża się temperatura ciała, zmniejsza produkcja ciepła i zużycie tlenu przez komórki. Wszystkie procesy w organizmie zachodzą jakby na pół gwizdka, a człowiek czuje się często zmęczony, zmarznięty, apatyczny i brakuje mu sił.

Inne objawy niedoczynności tarczycy to: tycie, sucha skóra, osłabienie włosów i paznokci, nieregularne i obfite miesiączki.

Co robić? Zbadać poziom hormonów we krwi. Leczenie polega na doustnym przyjmowaniu hormonów.

Masz za mało żelaza

Żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny, białka, które transportuje tlen do wszystkich komórek ciała. Gdy jest mało żelaza, słabnie tempo dostawy tlenu. A tlen jest niezbędny do procesu spalania. Nie ma tlenu - nie ma spalania. Nasze wewnętrzne komórkowe elektrownie wygaszają się jak ognisko, któremu odcięto dopływ tlenu przez przysypanie piaskiem. Niedobór żelaza spowalnia też produkcję hormonów tarczycowych, co prowadzi do niedoczynności. Innymi objawami niedoboru żelaza są blade śluzówki, słabe włosy i paznokcie, bóle głowy, niekiedy szmery nad sercem.

Co robić? Najlepszym parametrem oceny niedoboru żelaza jest pomiar ferrytyny, białka magazynującego żelazo. W przypadku niedoboru badanie ogólne krwi wskaże niski poziom żelaza, mało krwinek czerwonych, niskie MCV (objętość krwinki) i niskie MCHC (stężenie hemoglobiny w krwince). Leczenie polega na zwiększeniu ilości żelaza w diecie (jaja, wątróbka, mięso, podroby) i podawaniu suplementów żelaza.

Trudno mieć energię życiową, gdy nie jesz. Przewlekły brak apetytu trzeba leczyć. Trudno mieć energię życiową, gdy nie jesz. Przewlekły brak apetytu trzeba leczyć. Shutterstock

Masz niedobór witaminy B12

Odgrywa ona ważną rolę w procesie produkcji krwinek. Gdy jest jej zbyt mało, powstają zdeformowane, wadliwe krwinki - bardzo duże, ale niewydolne i krótko żyjące - a transport tlenu do komórek zostaje utrudniony, przez co zamiera produkcja energii w mitochondriach. Rozwija się tzw. anemia megaloblastyczna, której jednym z objawów jest stałe uczucie zimna. Towarzyszą mu: uczucie zmęczenia, bladożółty odcień skóry, biegunki, brak apetytu, utrata poczucia smaku i pieczenie języka.

Co robić? Zawartość wit. B12 w organizmie bada się, określając jej poziom w surowicy krwi. Przyczyną niedoboru witaminy mogą być niewłaściwa dieta (głównym źródłem wit. B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego) albo zaburzenia wchłaniania.

Aby określić sprawność wchłaniania wit. B12, wykonuje się test Schillinga - podaje się badanemu znaczoną radioaktywnie wit. B12 i mierzy się jej wydalanie z moczem.

Leczenie polega na uzupełnianiu niedoborów kwasu foliowego i wit. B12 za pomocą zastrzyków domięśniowych i dzięki zmianie diety.

sen, śpiąca kobieta sen, śpiąca kobieta Fot. Shutterstock

Nie wysypiasz się

Brak snu sieje spustoszenie w układzie nerwowym, uszkadzając mechanizmy regulacji temperatury. Na łamach "European Journal of Applied Physiology" opisano eksperyment, podczas którego badano 20 zdrowych poborowych (mężczyzn i kobiet), którzy nie spali przez blisko 60 godzin. Po trzech dniach bezsenności temperatura ciała badanych spadła z 36,6 st. C do 35,4 st. C.

Zmęczenie po bezsennej nocy obniża poziom metabolizmu, czego wynikiem jest niższa produkcja ciepła w komórkach i wolniejsze krążenie.

Co robić? Proste. Idź wcześniej spać, wyłącz budzik.

Kawa. Zielona, ziarnista, rozpuszczalna- 21 faktów, których o niej nie wiesz

Stres skraca życie! Stres skraca życie! Fot. Shutterstock

Jesteś zestresowany

Kiedy się stresujesz, podwzgórze szykuje całe ciało do walki lub ucieczki. Kieruje więc najwięcej dobrze utlenowanej krwi do najważniejszych narządów ciała, np. do serca, pozostawiając chłodne ręce i stopy.

Co robić? Poświęć chwilę na relaks i wypoczynek. Staraj się wysypiać.

Dolegliwości psychosomatyczne: Jak leczyć chorych na stres

cukrzyca cukrzyca shutter

Cierpisz na cukrzycę

Ciągłe uczucie zimna może być jednym z objawów neuropatii cukrzycowej. Nadmiar cukru we krwi systematycznie osłabia tempo przewodzenia przez układ nerwowy różnych bodźców, w wyniku czego nerwy "wariują". Często występuje uczucie drętwienia i mrowienia rąk oraz stóp, swędzenie skóry, a także poczucie zimna mimo wystarczająco wysokiej temperatury otoczenia. W cukrzycy typu 2 neuropatia rozwija się bardzo powoli, więc chorzy często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dotknęła.

Co robić? Jeśli wiesz, że chorujesz na cukrzycę, albo cierpisz na zwiększone pragnienie, często musisz oddawać mocz i szybko się męczysz, skontaktuj się z lekarzem.

Masz słabe krążenie

Jeśli nie tyle marzniesz, ile twoje dłonie i stopy są zawsze zimne jak lód, może to oznaczać, że z jakiegoś powodu krew nie dociera do nich w wystarczającej ilości. Może serce pracuje nie dość wydajnie albo zator tętnic utrudnia przepływ krwi.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być palenie, bo nikotyna obkurcza naczynia krwionośne. Inną - choroba Raynauda, czyli napadowy skurcz tętnic rąk, rzadziej stóp, spowodowany prawdopodobnie nadmierną aktywacją sensorów temperatury. W jej przypadku nawet niewielkie obniżenie temperatury powoduje zmianę koloru skóry odkrytych części ciała (końcówki palców stają się blade). Napadom nierzadko towarzyszą drętwienie, mrowienie i zaburzenia czucia.

Co robić? Jeśli niskie ciśnienie krwi nie wynika z chorób układu krążenia, możesz ratować się kawą z kieliszeczkiem koniaku. Albo mocniej solić potrawy. Jeśli masz kłopoty z krążeniem i palisz papierosy, koniecznie zacznij walczyć z nałogiem. I zasięgnij porady lekarza.

Alkohol Alkohol Fot. Shutterstock

Nadużyłeś alkoholu

Łyczek czegoś mocniejszego na rozgrzewkę? Nic bardziej mylnego. Wprawdzie alkohol rozszerza naczynia krwionośne, a więc krew zaczyna krążyć szybciej, ale z tego powodu jednocześnie sporo energii jest tracone przez skórę. W dodatku wątroba, która musi walczyć z toksycznym działaniem alkoholu, nie jest w stanie ogrzać krwi do właściwej temperatury. Dlatego po nadużyciu alkoholu mogą się pojawić się dreszcze.

Co robić? Na rozgrzewkę lepsza jest herbata z cytryną, miodem i korzeniami - cynamonem, imbirem i goździkami. Pod żadnym pozorem nie rozgrzewaj się alkoholem podczas górskich wycieczek.

Więcej o:
Copyright © Agora SA!