8 oznak, że powinnaś zacząć ćwiczyć

Jeżeli nie ćwiczysz regularnie, twój organizm daje ci znaki, które powinny skłonić cię do zmiany stylu życia. Trener personalny i specjalista żywienia, Wojciech Habało, podpowiada, jakie sygnały daje nam nasze ciało.
Brak kondycji na stoku to prawie gwarancja kontuzji Brak kondycji na stoku to prawie gwarancja kontuzji fot. Shutterstock

Brakuje ci kondycji

Jeżeli męczy Cię wejście nawet na 2 piętro lub łapiesz zadyszkę biegnąc do autobusu, to znak, że koniecznie musisz się wzmocnić i popracować nad kondycją! Większość osób zapewne uważa, że nie poradzi sobie z morderczymi treningami. Nic bardziej mylnego!

Aby widocznie wzmocnić swoją kondycję, wystarczy systematycznie wykonywać kilka prostych ćwiczeń np. skakanie na skakance, pajacyki, wskoki na krzesło czy przeskakiwanie niewielkiej przeszkody. Jazda na rowerze, rolkach czy pływanie również ma zbawienny wpływ na wzmocnienie naszego ciała i poprawę kondycji.

Artykuł napisał Wojciech Habało, trener personalny i specjalista z centrum All For Body.

Chcąc zrzucić zbędny tłuszcz, dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu Chcąc zrzucić zbędny tłuszcz, dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu Shutterstock

Źle wyglądasz

Czasy, gdy przymusowe lekcje WF-u zastępowały niezbędną dawkę aktywności fizycznej niestety już minęły, a ty wyglądałeś jak młody bóg. Z biegiem lat organizm zwalnia metabolizm, pojawiają się procesy starzeniowe, skóra wiotczeje i rośnie brzuch.

Jeśli patrzysz w lustro i widzisz, że twoja sylwetka nie prezentuje się najlepiej, to znak, że najwyższy czas zacząć trenować. Regularne ćwiczenia mogą odjąć nawet 5 lat, nie tylko w kwestii wyglądu, ale i zdrowia.

Mając dwadzieścia lub trzydzieści parę lat, masz prawo nie wiedzieć, czasami się pogubić. Mając dwadzieścia lub trzydzieści parę lat, masz prawo nie wiedzieć, czasami się pogubić. Shutterstock

Brakuje ci energii

Spędzasz w pracy 8-12 godzin. Dopada Cię rutyna: siedzisz-pracujesz-jesz-siedzisz-pracujesz itd. Odczuwasz zmęczenie, a jeszcze czeka cię wiele spraw do załatwienia. Trzeba zrobić zakupy, odebrać dzieci ze szkoły, posprzątać dom. Skąd na to brać energię?

Odpowiedź jest banalnie prosta: oczywiście z treningu! Nie wszyscy wiedzą, że każdy trening wyzwala w nas sporą dawkę endorfin - hormonów szczęścia. Ruch bardzo szybko poprawi jakość naszego życia i funkcjonowanie organizmu, a przede wszystkim doda nam energii.

nadwaga nadwaga fot. Shutterstock

Masz nadwagę

Nadwaga to ewidentny znak, że czas zacząć ćwiczyć. Jeśli nie zmienisz swojego trybu życia z pewnością odbije się to nie tylko na wadze, ale i na twoim zdrowiu.

W walce z nadwagą zawsze działamy dwutorowo: odpowiednie odżywianie i ruch. Ruch pomaga pobudzić procesy spalające tkankę tłuszczową i eliminację zalegających toksyn w organizmie. Dzięki temu, będziemy sukcesywnie gubić kilogramy. Odpowiednia dieta skutecznie nam w tym pomoże.

Skolioza jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Skolioza jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Shutterstock

Boli cię kręgosłup

Na bolący kręgosłup nic tak zbawiennie nie działa jak odpowiednio dobrane ćwiczenia. Nie próbuj jednak samodzielnie szukać ich w internecie i nie ćwicz na własną rękę, w ten sposób możesz sobie wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Najlepszym pomysłem będzie udanie się po poradę do specjalisty, który indywidualnie dobierze odpowiedni dla Ciebie plan treningowy.

Stres skraca życie! Stres skraca życie! Fot. Shutterstock

Stresujesz się

Czujesz, że za chwilę eksploduje Ci głowa? Trzęsą Ci się ręce, nie możesz się skupić? To wina kortyzolu, hormonu stresu, który wytwarzany jest, aby pomóc w szybkiej reakcji na zagrożenie (kiedyś była nim ucieczka przed dzikim zwierzem).

Po nerwowej sytuacji automatycznie powinien być spalany. Przyznasz, że picie kolejnej kawy nie jest chyba tym, co będzie obniżać jego poziom. Nawet krótki trening zredukuje poziom kortyzolu i pomoże go obniżyć na jakiś czas. Jeżeli będziesz regularnie ćwiczyć pomoże ci to zredukować codzienny stres.

Bezsenność Bezsenność fot. Shutterstock

Źle sypiasz

Jeśli źle sypiasz ćwiczenia zdecydowanie mogą ci pomóc. Dzięki treningowi sen będzie głęboki i spokojny, a rano obudzisz się pełen życia i energii do działania.

sposoby na stres: uśmiechnij się sposoby na stres: uśmiechnij się Shutterstock

Masz słomiany zapał

Nic tak nie kształtuje charakteru jak porządny systematyczny trening. Ustalasz sobie plan i starasz się go realizować. Ustalenie celów w życiu pomaga ustalić cele w pracy. Badania naukowe dowodzą, że osoby czynnie uprawiające jakikolwiek sport zarabiają średnio o 5 prac. więcej niż ich niećwiczący współpracownicy na tym samym stanowisku. Nie czekaj, pędź na siłownie!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.