Burleska - fitness z elementami striptizu

Świadomość własnego ciała to wielka potęga. Nie pozwólmy, by ideał kobiecego piękna został wypaczony przez przemysł modowy. Bądźmy dumne z tego, jakie jesteśmy i jak wyglądamy. A zajęcia burleski pomogą nam pokochać własne ciało.
Christina Aguilera - Burleska Christina Aguilera - Burleska AP/Matt Sayles

Burleska, czyli fitness z elementami striptizu

Świadomość własnego ciała to wielka potęga. Nie pozwólmy, by ideał kobiecego piękna został wypaczony przez przemysł modowy. Bądźmy dumne z tego, jakie jesteśmy i jak wyglądamy. A zajęcia burleski pomogą nam pokochać własne ciało.

Definicja burleski zmieniała się na przestrzeni lat. Niegdyś pod tym terminem kryły się kabaretowo-teatralne popisy tancerek, parodiujące poważne tematy. Burleska od samego początku doprawiona była zmysłowym tańcem - choć nie była aż tak erotyczna jak w późniejszych latach. Zawsze bardzo dosadna (niekiedy nawet wulgarna), bardziej stanowiła przezabawny spektakl niż ociekający seksem striptiz. Współcześnie, zainspirowana stylistyką pin-up girls, klimatem retro i musicalem, stanowi ekscytujące, taneczne show z uwodzicielskimi ruchami, gestami oraz elementami striptizu.

Balet rzeźbi mięśnie. Zobacz, jak wygląda trening baletowy

- Burleska to teatr tańca i pochwała kobiecości. Każda z uczestniczek zajęć poznaje swoje ciało, odkrywa w sobie kobiecość, delikatność, grację i zmysłowość. Staje się tancerką, będącą częścią opowieści w stylu rewiowym, musicalowym. Kobietą świadomą siebie i swojej kobiecości, mającą dystans do swojego ciała, wyjaśnia Agnieszka Dolniak (stylefit.pl), zdobywczyni Pucharu Świata w Tańcu Nowoczesnym Show Dance i instruktorka fitness, prowadząca zajęcia sportowe burleska.

Burleska, Dita Von Teese Burleska, Dita Von Teese facebook.com

Być jak Dita von Teese

Ta zmysłowa technika zyskuje coraz większą popularność z upływem lat. Przyczynia się do tego amerykańska artystka Dita von Teese, ogłoszona przez magazyn Vanity Fair gwiazdą burleski. Ogromny wpływ na rozpowszechnienie tego rodzaju tańca miał kabaret, a później film pt. Moulin Rouge z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem.

Dziś burleska to już nie tylko niezapomniany kabaret, który ogląda się z wypiekami na twarzy. Od kiedy burleska zawitała do klubów fitness, każda z nas może stać się uczestniczką zmysłowego show. To świetna zabawa, która nie tylko pomaga spalić kalorie, ale również wymodelować sylwetkę i zwiększyć świadomość własnego ciała.

Admolto Admolto Admolto

Burleska w wydaniu fitness

Od kilku lat intensywnie uprawiam sport. Chodzę na siłownię, jeżdżę na rowerze, na rolkach, biegam, pływam, uczęszczam na rozmaite zajęcia fitness. Lubię aktywnie spędzać czas i jestem otwarta na różne rodzaje sportowych wyzwań. Parę lat temu przerwałam naukę tańca towarzyskiego, który trenowałam przez 6 lat, zdobywając kilka złotych i srebrnych medali. Od tamtej pory tańczę jedynie podczas imprez ze znajomymi.

Zajęcia burleski, rozpoczęte niedawno w mojej siłowni, odświeżyły nieukrywany sentyment do tańca; z przyjemnością się na nie wybrałam. Nie były to ani typowe zajęcia fitness, ani typowy trening taneczny. Instruktorka starała się jednak połączyć obie dziedziny i zaprezentować burleskę w wydaniu fitnessowym.

- Podczas zajęć uczestniczki opanowują sztukę uwodzenia oraz piękno delikatnych, spokojnych, kobiecych ruchów, czasami też bardzo energicznych i drapieżnych; wszystko zależy od choreografii odpowiada Agnieszka Dolniak.

Axami w stylu pin up Axami w stylu pin up ALEKSANDRA MACEWICZ

Każda może być seksowną gwiazdą sceny

Wypróbuj czegoś nowego. 15 pomysłów na nietypowe ćwiczenia

Zaczęłyśmy od nauki chodzenia na obcasach w sportowych butach. Już w tym momencie okazało się, że większość kobiet ma problem z poruszaniem biodrami w kobiecy sposób, czy z właściwą sylwetką: proste plecy, wypięta pierś. Mimo, że nie było wśród nas żadnego mężczyzny, czułyśmy się skrępowane, bałyśmy się, że wyglądamy dziwnie i śmiesznie. Uczyłyśmy się charakterystycznych kroków i gestów, które następnie zostały wykorzystane w konkretnej choreografii.

- Na zajęciach burleski stwarzam taką atmosferę, w której każda uczestniczka będzie czuła się swobodnie. Często na początku zajęć zauważam panie, które są bardziej spięte, nieśmiałe. Spoglądam wtedy w ich kierunku, uśmiecham się, aby je rozluźnić i zazwyczaj udaje mi się to po rozgrzewce oraz części wstępnej. Dobieram ruchy do choreografii, aby wszystkie tancerki mogły poradzić sobie z ich wykonaniem. Uczę kobiety uśmiechu, uwodzicielskiego spojrzenia, puszczenia oczka, pięknego, zmysłowego chodu, patrzenia na siebie z podziwem. Burleska to świetna zabawa i efektywny trening, podczas którego każda z was może stać się seksowną gwiazdą sceny, zachęca prowadząca.

Christina Aguilera - Burleska Christina Aguilera - Burleska AP/Matt Sayles

Burleska - zalety i korzyści płynące z tańca

Masz ochotę potańczyć? Jednocześnie możesz schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę dzięki zumbie

Burleska uczy świadomości własnego ciała, pomaga zdobyć pewność siebie, zaakceptować swoje ciało, zyskać wiedzę o tym, jak się z wdziękiem poruszać i jak podkreślić swoją kobiecość. Uczy nas, jak wydobyć z siebie piękno i przekonać mózg, że nie trzeba wyglądać jak miss świata, by czuć się dobrze we własnym ciele, podobać się sobie i innym. To najlepsza terapia dla kobiet, które czują się nieatrakcyjne, zakompleksione i nie lubią własnego odbicia w lustrze.

Zajęcia taneczne wymagają jednak nie lada wysiłku - są zatem doskonałym sposobem na utratę zbędnych kilogramów i wymodelowanie sylwetki. Poprawiają kondycję i koordynację ruchową. Tańcząc rzeźbimy ciało, szczególnie te partie ciała, na których kobietom najbardziej zależy - wzmacniamy mięśnie nóg, pośladków i ramion.

- Choreografie, które przygotowuję do burleski są dość wymagające, dlatego śmiało można potraktować ten rodzaj zajęć jako wspaniały trening spalający tkankę tłuszczową i poprawiający kondycję. Oprócz nauki choreografii w zajęciach burleski zawarte są także ćwiczenia wzmacniające, rozciągające oraz z techniki tańca nowoczesnego (jazz, broadway).

Pin-up girl w marynarskim stroju Pin-up girl w marynarskim stroju Fot. za Facebook

Naucz się... jak się rozbierać

Przede wszystkim jednak fitness/taniec z elementami striptizu to świetna zabawa, która dodaje pozytywnej energii. Ze względu na zmieniającą się często choreografię zajęcia są ciekawe, różnorodne, z pewnością nie znudzą się szybko. Mogą je urozmaicić również wykorzystując podczas zajęć typowo kobiece atrybuty i elementy garderoby, takie jak: rękawiczki, szale, marynarki, kapelusze, wachlarze czy parasolki.

- Burleska to taniec, który zawiera elementy zdejmowania garderoby. Oczywiście, pokazanie nagości nie jest tu priorytetem, ale odkrycie poszczególnych części garderoby w sposób uwodzicielski, zmysłowy, stylowy z klasą i smakiem. Na zajęciach uczymy się np. jak z gracją zdjąć rękawiczkę, tłumaczy.

Burleska - taniec dla każdej kobiety

Mimo wielu korzyści wynikających z burleski, dostrzegłam niepewność i nieśmiałość malującą się na twarzach wielu uczestniczek zajęć. Część z nich z czasem nabierała większego zaufania i pewności siebie. Ale widziałam też kilka dziewczyn, które stały przed salą, zastanawiając się, czy wejść. Próbowałam je zachęcić uśmiechem, ale potrafię sobie wyobrazić, że zamiast odkryć swoją kobiecość i podkreślić seksapil, dziewczyna obawiała się śmieszności.

Tymczasem instruktorka przekonuje, że burleska jest dla wszystkich, niezależnie od tego, czy nosimy rozmiar 36 czy 44.

- Burleska jest dla każdej kobiety, nieważne są wiek i budowa ciała. Najważniejsze, aby przełamać wstyd i spróbować tej formy zajęć, a gwarantuję, że prawie każda z was wyjdzie z nich w świetnym nastroju. Z poczuciem, że zrobiła coś tylko dla siebie, że odkryła w sobie energię i świadomość ciała, o jakiej nie wiedziała. Taniec jest piękny, powoduje, że otwieramy się i stajemy się pewniejsze siebie. Burleska, to taniec kobiet świadomych.

Chcesz się stać jedną z nich? Odkryć swoje ciało, pokochać je, być pewną swoich ruchów, gestów i świadomą tego, co mogą wyrażać? Znajdź swoją kobiecą broń i naucz się ją wykorzystywać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.