Czujesz ból w stopach zaraz po bieganiu? 5 oznak, że wybrałaś niewłaściwe buty

Jak dobrać odpowiednie buty biegowe do naszej stopy? Na co tak naprawdę zwrócić uwagę, by po pierwszym treningu nie nabawić się kontuzji i nie zniechęcić do biegania? Biegaczka, blogerka i ekspertka adidas Kasia Gorlo dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem i przedstawia kilka oznak, po których będziesz wiedziała, że dotychczas kupowałaś niewłaściwe buty sportowe.
adidas adidas adidas

1. Biegasz w butach, w których chodzisz też na co dzień

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zawężenie obszaru poszukiwań jedynie do kategorii butów biegowych. Należy z góry odrzucić modne obuwie lifestylowe i skupić się na modelach, w których to technologia jest stawiana na pierwszym miejscu, a zastosowane rozwiązania i materiały dostosowano do konkretnego sportu. Najlepszym pomysłem jest udanie się do profesjonalnego sklepu dla biegaczy, gdzie uzyskamy pomoc eksperta.

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem, powinniśmy określić, po jakim terenie będziemy biegać. Błotniste szlaki górskie? Miejskie chodniki? Leśne ścieżki? Każdy doświadczony biegacz potwierdzi, że powierzchnia trasy jest bardzo istotna. Nie musimy się jednak martwić, jeśli trasa naszego treningu będzie wymagająca. Bez problemu znajdziemy buty terenowe, które dostosowane są do trudnych nawierzchni i pomogą nam w pokonywaniu zaplanowanych dystansów. Jeśli nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów treningowych, możemy wyposażyć się w obuwie uniwersalne, które zapewni nam komfort w różnych warunkach. Idealnych butem dla początkujących biegaczek jest model adidas PureBOOST X, który łączy w sobie wysoką wydajność sportową z modnym i kobiecym wyglądem.

Ekspert Katarzyna Gorlo, biegaczka i blogerka

ZOBACZ: jak odpowiednio dobrać strój do ćwiczeń

adidas adidas adidas

2. Buty sportowe uciskają twoje palce

Przy wyborze butów biegowych niezwykle istotne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar. Wydaje się to oczywiste? Pewnie tak, jednak tutaj zasada dopasowania stopy do buta jest trochę inna niż w przypadku zwykłego obuwia. Aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo, powinniśmy wybrać buty o 0,5 lub 1 cm większe od tych, które nosimy na co dzień. Podczas mierzenia należy stanąć na wyprostowanych nogach i sprawdzić, czy luz przy paluchu jest na szerokości naszego kciuka. Jeśli tak, znaleźliśmy odpowiedni rozmiar! Takie mierzenie powinno odbyć się pod koniec dnia, kiedy nasza stopa jest zmęczona i lekko spuchnięta, co da nam efekt identyczny, jak po kilku kilometrach biegu.

SPRAWDŹ: skakanka wysmukli całe ciało

adidas adidas adidas

3. Obuwie nie posiada usztywnienia w pięcie

Przed wybraniem swoich pierwszych butów biegowych, należy odpowiedzieć sobie jeszcze na kilka bardzo ważnych pytań. Ile ważę? Jak stawiam stopy? Osoby z nadwagą powinny zdecydowanie odpuścić sobie minimalistyczne obuwie, które nie posiada żadnego wsparcia, a wybrać to ze specjalną amortyzacją. Pomoże ono w nabraniu formy oraz zrzuceniu kilka kilogramów bez ryzyka kontuzji.

Producenci obuwia starają się nam pomóc również w kwestii neutralizowania błędów anatomicznych ludzkiego ciała. Bez problemu znajdziemy buty na przykład dla nadpronatorów (osoby, które nadmiernie wyginają stopy do środka), które wyposażone są w dodatkową amortyzacje. Jeśli nie wiemy, jaką budowę ma nasza stopa i w jaki sposób ją stawiamy, nie musimy się obawiać. W wielu profesjonalnych sklepach sportowych możemy wykonać specjalistyczną analizę lub zapytać o radę eksperta. Jeśli okaże się, że nasza stopa nie potrzebuje specjalnego wsparcia, wybieramy te buty, które są dla nas najwygodniejsze.

ZOBACZ: jak zapobiegać kontuzjom

adidas adidas adidas

4. Twoje buty są zbyt ciężkie

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz zbiegać czy zjadałaś już zęby na maratonach, zawsze zwróć uwagę, aby buty do biegania były lekkie. Buty typowo treningowe są uniwersalne i będą odpowiednie do większości biegów. Obuwie treningowo-sportowe jest trochę lżejsze, lepiej dopasowane i ma większą amortyzację. Buty startowe to maksymalna lekkość, czyli nie znajdziemy w nich żadnych dodatków, które wspomagają stopę.

SPRAWDŹ: jak urozmaicić trening

adidas adidas adidas

5. Na zakupach nie byłaś zbyt wybredna

Podczas zakupów należy koniecznie przymierzyć przynajmniej kilka zupełnie różnych modeli. Rady bardziej doświadczonych biegaczy czy specjalistów są bardzo ważne, ale to na podstawie naszych własnych odczuć powinniśmy podjąć ostateczną decyzję. Każdy z nas jest inny i nie wszystkim pasuje ten sam model. Pamiętajmy, że bieganie ma być dla nas przyjemnością, a odpowiednie buty mogą nam to po prostu ułatwić.

POZNAJ: trening w stylu Ewy Chodakowskiej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.