Dieta podczas miesiączki. Co jeść, a czego unikać w trakcie okresu?

Brak energii, zatrzymanie wody w organizmie, huśtawka nastrojów... Znasz te dolegliwości i towarzyszą ci podczas miesiączki? Zmień swoją dietę i pożegnaj je raz na zawsze! Zobacz, po jakie produkty sięgać, a które wykluczyć podczas okresu, by czuć się dobrze!
 Fot. 123RF

Bóle brzucha, obrzęki? Można temu zaradzić!

Miesiączka dla wielu kobiet jest ciężkim czasem, głównie ze względu na często występujące przy niej dolegliwości. Obrzęki, nudności, bóle brzucha - można temu zaradzić! Wystarczy nieco zmienić swoją dietę i trzymać się kilku podstawowych zasad. Co zatem warto jeść podczas miesiączki, a czego unikać?

Zrezygnuj z cukru, jedz produkty bogate w magnez

Jak powinien wyglądać jadłospis w trakcie zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Przede wszystkim wyeliminuj ze swojej diety cukier, nabiał i tłuszcze zwierzęce. Zamiast nich włącz do swojego menu mleczne fermentowane produkty, które wspomogą regulację przewodu pokarmowego. Warto też sięgać po produkty, które są bogate w magnez - zmniejszają nadmierne krwawienia miesiączkowe i wpływają pozytywnie na regulację cyklu miesiączkowego. Dlatego sięgaj po szpinak, banany i orzechy, które są jego źródłem.

Warto również sięgać po produkty pełnoziarniste i przygotowywane na parze warzywa. Kasza gryczana z ulubionymi warzywami będzie strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj jednak, by nie doprawiać dań na ostro i ograniczyć owoce oraz kawę i alkohol.

. . Fotolia

Lekkie śniadanie to podstawa

Jeżeli zauważyłaś, że podczas miesiączki masz problemy ze strony układu trawiennego, warto byś zaczynała dzień o od lekkiego śniadania. Taki łatwostrawny pierwszy posiłek sprawi, że twój żołądek będzie pracował prawidłowo.

Pamiętaj też, by jeść regularnie przez cały dzień - dzięki temu będziesz dostarczała swojemu organizmowi składników odżywczych i energii systematycznie. Dzięki temu poczujesz się dużo lepiej.

Dieta w czasie okresu musi być pozbawiona produktów ciężko strawnych, gdyż obciążają one wątrobę i cały organizm. Należy również ograniczyć produkty wzdymające takie, jak rośliny strączkowe, fast foody, żółte sery, kapustę. Warto je zastąpić rybami, chudym mięsem i warzywami.

. . Fotolia

Zamiast cukierków zjedz banana lub awokado

Kobiety bardzo często podczas okresu mają dużą ochotę na słodycze. Jasne, możesz sobie na nie pozwolić, ale wybieraj mądrze. Zamiast mlecznej czekolady, wybierz gorzką, z jak największą zawartością procentową kakao. Możesz też wypić kakao posłodzone miodem lub stewią. 

Innym rozwiązaniem, przy dużej ochocie na słodycze jest zjedzenie banana lub awokado - świetnie sycą i mają dużo mniej kalorii. Zrezygnuj też ze słodzonych, gazowanych napojów, a zastąp je niegazowaną wodą i ziołowymi naparami, które działają rozkurczowo i relaksująco.

. . Fotolia

Sól zastąp przyprawami

W czasie miesiączki powinnaś ograniczyć ilość spożywanej soli. Przyczynia się ona do zatrzymywania wody w organizmie i sprzyja powstawaniu obrzęków. Zamiast niej wybieraj przyprawy takie, jak majeranek, oregano, bazylia, nasiona kopru - wspomogą układ trawienny, złagodzą skurcze i podkręcą metabolizm.

W twojej diecie powinien być także obecny potas, który odpowiada za utrzymanie w prawidłowej kondycji gospodarki wodno-elektrolitowej. Potas znajdziemy w suszonych owocach (rodzynki, morele, figi) oraz w bananach, awokado, cytrusach, zielonych warzywach liściastych czy ziemniakach.

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania każdego organizmu Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania każdego organizmu Fot. Shutterstock

Sięgaj po produkty bogate w żelazo

W trakcie miesiączki należy także zadbać o odpowiednią ilość żelaza w diecie. Bierze ono udział w procesach krwiotwórczych, a sporo go tracimy w trakcie trwania okresu. Dlatego włączmy do diety kasze, chleb razowy, buraki i orzechy laskowe, by uzupełnić ewentualne niedobory.

. . Fotolia

Sięgaj po ziołowe, rozkurczające napary

W trakcie okresu warto się też wspomagać ziołowymi herbatkami, które działają rozkurczowo i relaksująco. 

Najlepiej sięgnąć po rumianek, koper włoski, melisę i pokrzywę. Nie tylko poprawią nasze samopoczucie i korzystnie wpłyną na nasz organizm, ale dodatkowo pomogą złagodzić bóle brzucha, nudności i rozwiązać problem zatrzymania się wody w organizmie.

Po zakończeniu miesiączki również powinniśmy zwrócić uwagę na to, co jemy. Warto sięgać po produkty, które odżywią nasz organizm, dostarczając wszelkich niezbędnych składników. Dobrym pomysłem będzie zjedzenie garści rodzynek lub daktyli i wypicie zdrowego koktajlu z marchewką i burakiem.

Więcej o: