Jeżeli chcesz cieszyć się szczupłą sylwetką pamiętaj o śniadaniu. Jest ono absolutną podstawą. Najlepiej jak je zjesz do około godziny po wstaniu.
Śniadanie dostarcza energii i składników odżywczych po długiej nocy, podczas której organizm się regenerował i wypoczywał.
Jego skład wpływa na wydolność naszego organizmu przez pierwszą część dnia. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby prowadzące aktywny tryb życia, jak i te które podejmują duży wysiłek fizyczny i psychiczny.
Śniadanie nakręca nasz metabolizm i dodaje nam sił. W zimowe poranki najlepiej sprawdzi się w wersji ciepłej. Idealna będzie jajecznica, kasza jaglana na przykład z orzechami, jabłkiem, miodem i cynamonem czy zdrowa owsianka.
Pomijanie tego posiłku sprawia, że nie mamy energii, a nasz organizm zaczyna kumulować tłuszcz, co może doprowadzić do zaburzeń metabolicznych. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem będziesz chciała wyjść z domu bez jego zjedzenia.
Każdego dnia do naszego organizmu przenikają toksyny i niezdrowe substancje. Często nasze ciało jest obciążone ich ilością.
Warto raz na jakiś czas przeprowadzić detoks, czyli oczyszczenie organizmu.
Dzięki niemu poczujemy się lekko, zyskamy dużo energii i lepsze samopoczucie. Poprawi się też stan naszej skóry i włosów.
Warto wypróbować jaglany detoks, kilkudniową kurację sokową lub warzywną. Pamiętajmy też o tym, by pić dużą ilość czystej wody, ziołowych naparów, sporo wypoczywać i się wysypiać.
Jeżeli nie lubisz biegać nie powinnaś się do tego zmuszać. Aktywność fizyczna i regularny trening przynoszą satysfakcję - poprawia się nasza kondycja, samopoczucie i wygląd zewnętrzny.
Podnosi się poziom endorfin - hormonu szczęścia i mamy lepszą odporność na stres.
Warto dobrać trening zgodny z naszymi upodobaniami. Ćwiczenia nie są karą - potraktuj je jako czas tylko dla siebie, kiedy możesz się wyciszyć i zrelaksować.
Pójdź na taniec brzucha, zacznij ćwiczyć jogę albo wybierz się na basen. Warto próbować nowych rzeczy, by wybrać to, co jest dla ciebie najlepsze.
Postaraj się zaplanować trening na cały tydzień. Rozpisując go łatwiej będzie ci wygospodarować na niego czas i działać.
Postaraj się by był mimo to elastyczny, urozmaicaj swoje ćwiczenia. Czasami warto zamiast na siłownię wybrać się rolki, basen czy pobiegać po parku.
Warto postawić na zdrową dietę. Nic tak nam nie dodaje energii i urody, jak zdrowe jedzenie.
Zacznij wprowadzać do swojego życia zdrowe nawyki. Oto kilka wskazówek:
1. Zacznij jeść więcej warzyw (zwłaszcza zielonych - oczyszczają organizm).
2. Pij więcej wody (minimum 2 litry dziennie).
3. Staraj się jeść mniej, ale częściej (najbardziej optymalną opcją jest jedzenie 5 razy dziennie, np. co 4h).
4. Staraj się przygotowywać dania w domu.
5. Zacznij przyrządzać posiłki na parze, w piekarniku lub duszone. Są lekkostrawne i pozostaje w nich więcej składników odżywczych.
6. Raz w tygodniu możesz robić sobie dzień wegetariański. Mięso zastąp roślinami strączkowymi lub zbożami.
7. Jedź częściej ryby.
8. Czytaj uważnie etykiety. Warto wybierać produkty ze sprawdzonego źródła, najlepiej takie do których nie dodaje się ulepszaczy i wzmacniaczy smaku.
Solić czy nie? Człowiek potrzebuje soli, jednak trzeba pamiętać, by wszystko stosować z umiarem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie 1,5 g sodu dziennie. To ilość mieszcząca się na małej łyżeczce soli.
Musimy jednak wziąć pod uwagę, że codziennie dostarczamy naszemu organizmowi sól, pod postacią różnych produktów, o czym często nawet nie wiemy i nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Polacy spożywają dziennie dwa-trzy razy więcej soli, niż zaleca WHO. Najlepiej więc już niczego nie dosalać.
Sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie, prowadzi do nadciśnienia tętniczego i obrzęku nerek.
Początek roku to często nowe postanowienia i plany. Wyznaczamy sobie wtedy cele i staramy się zmotywować do zmian na lepsze.
Najgorszym błędem jest jednak stawianie sobie nieosiągalnych celów. Jeżeli z góry wiesz, że raczej nie uda ci się ich zrealizować, powinnaś je zmienić.
Warto stosować metodę małych kroków. Każdy postęp będzie cię motywował do działania i napędzał do kolejnych.
Weźmy na przykład odchudzanie. Nie zakładaj sobie, że schudniesz 20 kilogramów. Wprowadzaj drobne zmiany, dające widoczne rezultaty. Zacznij jeść regularnie, zacznij ćwiczyć co drugi dzień, wychodź częściej na spacer, pij więcej wody. Te z pozoru niewielkie zmiany, składają się na wielkie efekty.
Największym sprzymierzeńcem dla naszej urody i samopoczucia jest sen. Jest niezbędny dla zachowania zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Odpowiednia dawka snu uodparnia nas na stres i pomaga zapobiegać chorobom serca.
Brak snu pogarsza naszą koncentrację i wydolność naszego organizmu. Ponadto naukowcy dowiedli, że osoby które źle śpią częściej mają problem z otyłością i cukrzycą typu 2.
Kiedy śpimy całe nasze ciało i skóra się regenerują.
Pamiętaj, żeby się wysypiać. 8 godzin to optymalna dawka snu dla dorosłej osoby.
Jeżeli masz problemy z zasypianiem skorzystaj z naturalnych metod. Pomoże ci napar z melisy, rumianku lub szklanka ciepłego mleka. Przed położeniem się do łóżka postaraj się wyciszyć, na przykład czytając książkę.
Dużo łatwiej jest realizować postanowienia, kiedy ma się wsparcie innej osoby, która wykonuje ten sam plan.
Jest bardzo prawdopodobne, że łatwiej będzie ci osiągnąć założone cele, gdy będziesz je realizowała na przykład z koleżanką. Możecie razem chodzić na treningi i wzajemnie się wspierać.
Wtedy ryzyko, że się znudzisz albo poddasz jest o wiele mniejsze. Będziecie wzajemnie dodawać sobie otuchy i motywacji. Poza tym ty sama będziesz podchodziła do zadania poważniej.
Plan, który koncentruje się na osiągalnych celach, łatwiej jest nam zrealizować. Warto śledzić swoje postępy i je monitorować.
Dobrą motywacją na początek jest prowadzenie dziennika, w którym będziemy zapisywać swój progres.
Zapisywanie tego co jemy, czy wykonaliśmy trening i co dobrego zrobiliśmy dla siebie w danym dniu, może być dużą pomocą i dać nam pozytywną siłę do dalszego działania.