Poznaj dietę, na punkcie której oszalały największe gwiazdy - clean eating. Na czym polega, co oznacza, i jak długo się ją stosuje? Przekonaj się, czy to kolejny internetowy hit, a może sposób na zdrowe odżywianie?
Clean eating to de facto pewnego rodzaju filozofia codziennej diety, zakładająca trwałe przejście na "jasną stronę mocy" - czyli zdrowszego odżywiania. Ma to na celu przede wszystkim polepszenie kondycji organizmu, ale pozytywnym efektem ubocznym wprowadzenia zasad clean eating może być również spadek masy ciała (jeśli zmagamy się z takim problemem). Clean eating to zmiana całościowego podejścia do odżywiania, która ma przynieść długofalowe, pozytywne efekty.
W clean eating trudno doszukać się czegoś rewolucyjnego - zasady, na których się opiera są nam doskonale znane. Największe znaczenie ma jednak zwrócenie uwagi na jeden, szczególnie istotny aspekt zdrowego odżywiania - chodzi tu o permanentną zmianę podejścia do diety, nie do czasu osiągnięcia określonych efektów (np. schudnięcia, redukcji nadciśnienia, zmniejszenia zagrożenia cukrzycą, poprawy pracy serca itp.). Clean eating to zmiana stylu odżywiania i życia, którego istotnym elementem jest m.in. codzienna dieta.
Zobaczcie, jakie są główne zasady clean eating.
Na zawsze żegnamy się ze słodyczami i fast foodami. Wykreślamy je ze swojej "świadomości" żywieniowej. Ograniczenie spożycia słodyczy i fast-foodów zazwyczaj doprowadza do tego, że bardzo rzadko zjadana żywność "śmieciowa", przestaje nam smakować.
Po wyeliminowaniu wyżej wymienionych produktów z diety na jakiś czas, nasz organizm odtruwa się, zmienia się sposób odczuwania smaków i produkty mocno słodzone, i przesolone przestają być atrakcyjne dla naszych kubków smakowych. Jednak pamiętaj: nie warto robić sobie zbyt długich dyspens - proces ponownego uzależnienia jest bowiem bardzo szybki.
Clean eating to nic innego jak "oczyszczanie" posiłków z nadmiaru wszelkich szkodliwych składników takich jak: cukier, sól oraz utwardzone tłuszcze typu trans. Zastępujemy je zdrowymi odpowiednikami : naturalną słodyczą owoców czy miodu, ziołami i zdrowymi tłuszczami (olejami roślinnymi z pierwszego tłoczenia czy oliwą).
Nie zapominamy o wybieraniu pieczywa i innych produktów mącznych w wersji pełnoziarnistej. Nic nowego w dietetyce? Owszem. Jednak tu liczy się konsekwencja - nie spożywamy pieczywa, czy makaronu z "białych", mocno przetworzonych mąk, które zostały pozbawione cennych składników odżywczych (m.in. błonnika). Produkty z białej mąki powodują szybki skok glukozy (podobnie jak słodycze), a co za tym idzie - nie odżywiają w dłuższym okresie czasu, a stąd pierwszy krok do regularnego tycia.
Zwracamy uwagę na prawidłowe nawodnienie organizmu - i nawadniamy go jak najmniej przetworzonymi napojami: wodą, sokami owocowymi i warzywnymi stuprocentowymi, herbatkami ziołowymi, zieloną herbatę, herbatkami owocowymi. Spożywamy też owoce i warzywa (nieprzetworzone albo poddane jak najmniejszej obróbce termicznej). Zapominamy o posiadających wiele dodatkowych składników: nektarach i napojach, w tym gazowanych.
Wszystkie powyższe punkty łączy jedna spójna klamra, w dużym stopniu definiująca ideę clean eating. Clean eating to świadome "oczyszczanie" diety z niepotrzebnych, niezdrowych składników.
Jak to zrobić, by już na początku nie stracić motywacji? Czytajmy etykiety nabywanych produktów spożywczych. Wbrew pozorom, wybór tych najlepszych pod względem jakościowym, nie musi być trudny - generalna zasada to liczba składników. Im ich mniej - tym lepiej. Maksymalnie powinno być pięć albo sześć. Prostota, jak najmniej przetworzenia - to clou idei znanej teraz pod hasłem clean eating, niegdyś praktykowanej w sposób zupełnie naturalny w kuchniach naszych babć.
Mamy zatem gotowe i świetne wzorce, z których warto korzystać. Proste jedzenie jest nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Jeśli możemy - uprawiajmy warzywa, owoce i zioła - nawet, gdyby miała to być mikro-uprawa w doniczce.
Clean eating dba nie tylko o jakość, ale również sposób żywienia. Powinniśmy zatem jeść małe porcje, pięć -sześć razy dziennie. W każdej partii posiłku powinny się znaleźć warzywa albo owoce, ze znaczną przewagą tych pierwszych.
Ponieważ styl jedzenia i szerzej rzecz ujmując - organizowania sobie życia codziennego - według clean eating nie jest za bardzo ograniczony, również i menu może być bardzo różnorodne.
Oto przykład:
Inne propozycje : 2 kromki chleba pełnoziarnistego, sałata, cebula czerwona, pomidor, chuda wędlina, dla wegetarian - pasta/pasztet z roślin strączkowych, jajko na twardo, sok przecierowy z marchwi ewentualnie sok pomarańczowy, jajecznica (tofucznica), zielona herbata - do wyboru.