Gwiazdy pokochały ten trend! Clean eating - dietetyczna moda, której trudno się oprzeć?

Poznaj dietę, na punkcie której oszalały największe gwiazdy - clean eating. Na czym polega, co oznacza, i jak długo się ją stosuje? Przekonaj się, czy to kolejny internetowy hit, a może sposób na zdrowe odżywianie?
Gwiazdy oszalały na punkcie tego zdrowego trendu! Na czym polega clean eating? Gwiazdy oszalały na punkcie tego zdrowego trendu! Na czym polega clean eating? Pinterest

Gwiazdy pokochały ten trend! Clean eating - dietetyczna moda, której trudno się oprzeć?

Poznaj dietę, na punkcie której oszalały największe gwiazdy - clean eating. Na czym polega, co oznacza, i jak długo się ją stosuje? Przekonaj się, czy to kolejny internetowy hit, a może sposób na zdrowe odżywianie?

Clean eating to de facto pewnego rodzaju filozofia codziennej diety, zakładająca trwałe przejście na "jasną stronę mocy" - czyli zdrowszego odżywiania. Ma to na celu przede wszystkim polepszenie kondycji organizmu, ale pozytywnym efektem ubocznym wprowadzenia zasad clean eating może być również spadek masy ciała (jeśli zmagamy się z takim problemem). Clean eating to zmiana całościowego podejścia do odżywiania, która ma przynieść długofalowe, pozytywne efekty.

W clean eating trudno doszukać się czegoś rewolucyjnego - zasady, na których się opiera są nam doskonale znane. Największe znaczenie ma jednak zwrócenie uwagi na jeden, szczególnie istotny aspekt zdrowego odżywiania - chodzi tu o permanentną zmianę podejścia do diety, nie do czasu osiągnięcia określonych efektów (np. schudnięcia, redukcji nadciśnienia, zmniejszenia zagrożenia cukrzycą, poprawy pracy serca itp.). Clean eating to zmiana stylu odżywiania i życia, którego istotnym elementem jest m.in. codzienna dieta.

Zobaczcie, jakie są główne zasady clean eating.

Przetworzone jedzenie Przetworzone jedzenie Fotolia

Zasada numer 1 - nie jedz przetworzonego jedzenia

Na zawsze żegnamy się ze słodyczami i fast foodami. Wykreślamy je ze swojej "świadomości" żywieniowej. Ograniczenie spożycia słodyczy i fast-foodów zazwyczaj doprowadza do tego, że bardzo rzadko zjadana żywność "śmieciowa", przestaje nam smakować.

Po wyeliminowaniu wyżej wymienionych produktów z diety na jakiś czas, nasz organizm odtruwa się, zmienia się sposób odczuwania smaków i produkty mocno słodzone, i przesolone przestają być atrakcyjne dla naszych kubków smakowych. Jednak pamiętaj: nie warto robić sobie zbyt długich dyspens - proces ponownego uzależnienia jest bowiem bardzo szybki.

Clean eating to nic innego jak "oczyszczanie" posiłków z nadmiaru wszelkich szkodliwych składników takich jak: cukier, sól oraz utwardzone tłuszcze typu trans. Zastępujemy je zdrowymi odpowiednikami : naturalną słodyczą owoców czy miodu, ziołami i zdrowymi tłuszczami (olejami roślinnymi z pierwszego tłoczenia czy oliwą).

Pieczywo Pieczywo Fotolia

Jakie wybrać pieczywo?

Nie zapominamy o wybieraniu pieczywa i innych produktów mącznych w wersji pełnoziarnistej. Nic nowego w dietetyce? Owszem. Jednak tu liczy się konsekwencja - nie spożywamy pieczywa, czy makaronu z "białych", mocno przetworzonych mąk, które zostały pozbawione cennych składników odżywczych (m.in. błonnika). Produkty z białej mąki powodują szybki skok glukozy (podobnie jak słodycze), a co za tym idzie - nie odżywiają w dłuższym okresie czasu, a stąd pierwszy krok do regularnego tycia.

Smoothie Smoothie Fotolia

Co pić na czystej diecie?

Zwracamy uwagę na prawidłowe nawodnienie organizmu - i nawadniamy go jak najmniej przetworzonymi napojami: wodą, sokami owocowymi i warzywnymi stuprocentowymi, herbatkami ziołowymi, zieloną herbatę, herbatkami owocowymi. Spożywamy też owoce i warzywa (nieprzetworzone albo poddane jak najmniejszej obróbce termicznej). Zapominamy o posiadających wiele dodatkowych składników: nektarach i napojach, w tym gazowanych.

Zdrowe jedzenie Zdrowe jedzenie Fotolia

Clean eating, czyli dieta oczyszczona z niezdrowych składników

Wszystkie powyższe punkty łączy jedna spójna klamra, w dużym stopniu definiująca ideę clean eating. Clean eating to świadome "oczyszczanie" diety z niepotrzebnych, niezdrowych składników.

Jak to zrobić, by już na początku nie stracić motywacji? Czytajmy etykiety nabywanych produktów spożywczych. Wbrew pozorom, wybór tych najlepszych pod względem jakościowym, nie musi być trudny - generalna zasada to liczba składników. Im ich mniej - tym lepiej. Maksymalnie powinno być pięć albo sześć. Prostota, jak najmniej przetworzenia - to clou idei znanej teraz pod hasłem clean eating, niegdyś praktykowanej w sposób zupełnie naturalny w kuchniach naszych babć.

Mamy zatem gotowe i świetne wzorce, z których warto korzystać. Proste jedzenie jest nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Jeśli możemy - uprawiajmy warzywa, owoce i zioła - nawet, gdyby miała to być mikro-uprawa w doniczce.

Clean eating dba nie tylko o jakość, ale również sposób żywienia. Powinniśmy zatem jeść małe porcje, pięć -sześć razy dziennie. W każdej partii posiłku powinny się znaleźć warzywa albo owoce, ze znaczną przewagą tych pierwszych.

Jadłospis Jadłospis Shutterstock

Clean eating - przykładowe menu

Ponieważ styl jedzenia i szerzej rzecz ujmując - organizowania sobie życia codziennego - według clean eating nie jest za bardzo ograniczony, również i menu może być bardzo różnorodne.

Oto przykład:

  • Śniadanie (według clean eating - najważniejszy posiłek dnia): owsianka lub jaglanka z owocami suszonymi albo sezonowymi, orzechami, pestkami słonecznika, dyni itp. (lepiej tę mieszankę sporządzić samemu, niż kupować muesli - takie produkty często mają w składzie sporo cukru).

Inne propozycje : 2 kromki chleba pełnoziarnistego, sałata, cebula czerwona, pomidor, chuda wędlina, dla wegetarian - pasta/pasztet z roślin strączkowych, jajko na twardo, sok przecierowy z marchwi ewentualnie sok pomarańczowy, jajecznica (tofucznica), zielona herbata - do wyboru.

  • II śniadanie: jogurt naturalny ze świeżymi owocami (truskawka, malina, brzoskwinia, banan)
  • Obiad: spaghetti z sosem pomidorowym i ziołami (wybieramy makaron pełnoziarnisty, a sos  przygotowujemy ze świeżych pomidorów); ewentualnie makaron pełnoziarnisty ze szpinakiem (może być mrożony, dodajemy łyżkę jogurtu greckiego, czosnek, szarą sól, pieprz, odrobinę curry).
  • Podwieczorek: jabłko albo banan
  • II podwieczorek: sok pomidorowy 100% albo warzywny (np. z selerem, burakiem)
  • Kolacja: sałatka: pomidor, cebula, oliwki, papryka, oliwa lub olej lniany, oregano lub bazylia, pieprz, dodatkowo 1 kromka chleba pełnoziarnistego.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.