Indeks sytości. Wybieraj produkty, które sprawią, że nie będziesz głodna [LISTA]

Indeks sytości to wyjątkowo przydatne narzędzie w czasie diety odchudzającej. Liczenie kalorii wychodzi z mody - dzisiaj bierzemy pod uwagę sytość produktów. Starajmy się wybierać te, które sprawią, że poczujemy się najedzeni na długi czas. Razem z dietetykiem z Dieta bez diety postanowiliśmy sprawdzić, czym tak naprawdę on jest i czy rzeczywiście pomaga schudnąć.
. . www.robert-brennan.com

Czym jest indeks sytości?

Czym tak naprawdę jest indeks sytości? "To wskaźnik wyrażany w procentach, służący do określenia zdolności danych produktów spożywczych do zaspokajania głodu. Punktem odniesienia jest chleb pszenny, dla którego wartością przyjętą jest 100%. Produkty bardziej sycące mają wyższe wartości, a produkty mniej sycące - mniejsze" - mówi dietetyk Ewa Trusewicz.

Indeks ten opracowała w 1995 roku Suzanna Holt i jej współpracownicy na Uniwersytecie w Sydney, przeprowadzając eksperyment.

Został on opublikowany w European Journal of Clinical Nutrition i polegał na tym, że uczestnikom zaproponowano do zjedzenia 38 różnych produktów spożywczych o tej samej wartości energetycznej (240 kcal). Mogli zjeść danego produktu dowolną jego ilość. Sytość oceniano, co 15 minut w ciągu 2 godzin. Co ciekawe, ze wszystkich badanych produktów ziemniaki miały najwyższy indeks.

Zobacz: Jak odchudzić masywne uda?

białko białko białko

Jakie produkty sycą najbardziej?

Do produktów, które sycą najbardziej i sprawią, że poczujemy się najedzeni, należą:

- chude mięso

- ryby

- jabłka

- pomarańcze

- jajka na twardo

- ser gouda

- płatki owsiane z mlekiem

Grupy produktów, a indeks sytości - przykłady

Pamiętajmy, że im wyższy indeks sytości ma dany produkt, tym bardziej po jego zjedzeniu poczujemy się pełni.

indeks sytości

www.smaker.pl

indeks sytości

www.smaker.pl

indeks sytości

www.smaker.pl

indeks sytości

www.smaker.pl

indeks sytości

www.smaker.pl

Zobacz: Otyłość jest groźniejszym czynnikiem ryzyka raka niż palenia papierosów

. . shutterstock.com

Indeks sytości, a dieta odchudzająca

Czy osoby odchudzające się powinny brać pod uwagę wskaźnik sytości, przygotowując swoje posiłki? Dietetyk Ewa Trusewicz przekonuje, że tak.

"Dobrze by było aby osoby odchudzające się brały pod uwagę indeks sytości, ponieważ czasem coś, co wydaje nam się produktem mocno sycącym, tak naprawdę nim nie jest. Zdarza się też, że produkt szeroko polecany w diecie odchudzającej (jak na przykład jogurt) może mieć niższy indeks sytości niż sądzimy".

Pamiętajmy, że wybierając produkty o wysokim indeksie sytości, znacznie łatwiej będzie nam zrzucić nadprogramowe kilogramy. Nie będziemy sięgać po dokładki, podjadać między posiłkami i przejdzie nam ochota na niezdrowe i tłuste jedzenie.

Zobacz: "Chcę schudnąć! Czy sam trening wystarczy?"

indeks sytości indeks sytości www.womansday.com

Ważniejsza jest kaloryczność produktów, czy ich wskaźnik sytości?

Zapytaliśmy dietetyka, czy będąc na diecie i decydując się na korzystanie z indeksu sytości, nie musimy już liczyć kalorii. Okazuje się, że niekoniecznie. Warto zwrócić uwagę zarówno na wskaźnik sytości, jak i na kalorie. Dlaczego?

"Powinniśmy wziąć pod uwagę jeden wskaźnik, jak i drugi, ponieważ mimo, że np. ser żółty ma wysoki indeks sytości to łatwo jest przesadzić z jego ilością, a jak wiemy ma dużo kalorii i tłuszczu".

Zatem, jeżeli decydujemy się na korzystanie z indeksu sytości, pamiętajmy, by działać z rozsądkiem. Kalorie nie są najważniejsze, jednak należy pamiętać, że niektóre produkty mają ich dużo i zjadane w nadmiarze mogą być przeszkodą na naszej drodze po wymarzoną sylwetkę.

Zobacz: Kolacja po treningu - co jeść i czy w ogóle się na nią kusić?

indeks sytości indeks sytości www.centersite.net

Jakie czynniki decydują o wskaźniku sytości?

Dlaczego niektóre produkty sycą na długi czas, podczas, gdy po zjedzeniu innych szybko znowu robimy się głodni?

"Pokarmy, które zawierają duże ilości tłuszczu i cukru mają niskie indeksy i dużo łatwiej o przejedzenie się. Jednak po ich spożyciu szybciej też ponownie stajemy się głodni. Pożywienie, które zawiera duże ilości wody, błonnika lub białka ma zaś najwyższe indeksy sytości. Ono pozwala nam przez długi czas czuć sytość" - wyjaśnia dietetyk.

indeks sytościwww.kobietynamedal.pl

Od dawna wiadomo, że jedzenie bogate w białko i błonnik jest sycące i dłużej czujemy się po nim najedzeni. Białko jest dużo lepsze pod tym względem niż tłuszcze i węglowodany, przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej i stanowi źródło energii. Zjadając pierś z kurczaka będziemy dłużej najedzeni, a wybierając np. słodkiego batona, po chwili ponownie poczujemy się głodni, a w dodatku dopadnie nas senność i znużenie.

Zobacz: Czerwone koktajle, które opóźniają starzenie się [5 PRZEPISÓW]

. . .

Jak powinniśmy komponować posiłki, by były sycące?

Chcesz przygotować zdrowy posiłek, który sprawi, że przez długi czas będziesz najedzona? Co należy zrobić?

"Powinniśmy przede wszystkim możliwie do każdego posiłku dodawać warzywa, uzupełnić źródło białka pod postacią chudego mięsa, ryby czy jaj oraz węglowodany z dużą ilością błonnika, jak pełnoziarnisty makaron albo kasze, plus oczywiście dobrej jakości tłuszcze np. oliwa z oliwek" - podpowiada dietetyk.

Przepis na sycącego kurczaka z kaszą jaglaną i warzywami

Składniki:

-kasza jaglana

- pierś z kurczaka

- pomidory

- sałata

- cebula

- oliwa

- mielona papryka chilli

Przygotowanie:

Kaszę jaglaną należy namoczyć w wodzie przed ugotowaniem. Dzięki temu unikniemy jej gorzkiego posmaku. Gotujemy ją około 15 minut na małym ogniu, do momentu aż wsiąknie całą wodę. W tym czasie możemy pokroić warzywa i pierś z kurczaka na małe kawałki. Podsmażamy mięso na łyżce oliwy i dodajemy szczyptę papryczki chilli. Myjemy i rwiemy sałatę, a następnie dodajemy do niej pomidory i cebulę.

* Ewa Trusewicz, dietetyk Dieta bez diety

Zobacz: Ujemne kalorie: jedz i chudnij

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.