Składniki:
liście świeżej bazylii
pół szklanki oliwy z oliwek
10 orzechów brazylijskich
garść pestek słonecznika
3 plastry koziego sera
sól himalajska i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Do wysokiego naczynia wlewamy pół szklanki oliwy. Następnie stopniowo dodajemy bazylię. Wszystko razem dokładnie blendujemy. Dodajemy orzechy - nie wszystkie na raz, lepiej pojedynczo. Następnie dodajemy pestki słonecznika, drobno pokrojony ser kozi (ewentualnie parmezan), szczyptę soli oraz pieprz. Opcjonalnie możemy dodać odrobinę soku z cytryny i/lub pół ząbka czosnku - wedle upodobań.
Gotowe pesto można wykorzystać do wielu potraw. Szczególnie dobrze sprawdza się, jako dodatek do makaronu.
Wskazówka dietetyka: Orzechy warto namoczyć dzień wcześniej w wodzie z dodatkiem cytryny, a następnie przepłukać. W ten sposób pozbędziemy się kwasu fitynowego (substancja antyodżywcza) obecnego w orzechach.
Składniki:
żółta lub czerwona papryka
bazyliowe pesto domowej roboty
sezam lub czarnuszka (do posypania)
Przygotowanie:
Paprykę kroimy na kształt kromek chleba. Smarujemy bazyliowym pesto, a następnie posypujemy czarnuszką lub białym sezamem. Można dodać na wierzch plastry pomidora. Bezglutenowe kanapki gotowe!
Wskazówka dietetyka: Takie kanapki spełniają założenie śniadań białkowo-tłuszczowych, które zapewnią sytość na długo, nie spowodują wyrzutu insuliny w naszym organizmie i tym samym wpłyną korzystnie na proces spalania tkanki tłuszczowej.
Składniki:
500 ml niegazowanej wody mineralnej
1,5 łyżeczki ksylitolu
1/4 łyżeczki soli himalajskiej
sok wyciśnięty z połowy cytryny
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Opcjonalnie dodajemy liście świeżej mięty i kostki lodu.
Wskazówka dietetyka: Sól himalajska różowa jest niezbędnym składnikiem napoju izotonicznego, ponieważ dostarczy naszemu organizmowi elektrolity utracone podczas długotrwałego i intensywnego wysiłku fizycznego. Izotonik domowej roboty będzie świetną alternatywą dla kupnych napojów izotonicznych, które są źródłem sztucznych barwników i konserwantów.
Składniki:
4 łyżki kaszy jaglanej
szklanka wody
szklanka mleka roślinnego (np. kokosowego)
łyżka ksylitolu
5 truskawek
dowolne orzechy do posypania np. brazylijskie, migdały lub nerkowca
Przygotowanie:
Aby budyń miał idealnie gładką konsystencję warto uprzednio zmielić kaszę jaglaną w młynku.
Do garnka wlewamy mleko roślinne, wodę oraz kaszę. Gotujemy na średnim ogniu, gdy zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i co jakiś czas mieszamy, aby budyń się nie przypalił. Kasza powinna wchłonąć całą wodę i zrobić się miękka. Ugotowaną kaszę mieszamy (lub w razie potrzeby blendujemy) wraz z ksylitolem na gładką masę.
Do gotowanego puddingu dodajemy ulubione dodatki - mogą to być orzechy, wiórki kokosowe, dowolny owoc lub mus owocowy (zblendowane truskawki).
Wskazówka dietetyka: Budyń jaglany jest bardzo sytym i wartościowym posiłkiem. Nie zawiera glutenu, laktozy ani kazeiny. Dostarczy za to wielu cennych składników mineralnych i witamin.
Więcej na: www.fitlovebox.pl
Profil Karoliny Gruszeckiej na Facebooku