Dieta Clean została stworzona przez lekarza kardiologa Alejandro Jungera, który na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia dokładnie stwierdził, gdzie tkwi przyczyna większości ludzkich dolegliwości i chorób.
Doktor Alejandro zauważył, że lekarze nie sprawdzają dogłębnie problemu z jakim przychodzą pacjenci, tylko po powierzchownej ocenie stanu zdrowia stawiają diagnozę. Niestety w ten sposób nasze problemy nie są leczone, lecz tylko chwilowo znieczulone. Dzięki odkryciu istotnej roli jelita w ludzkim organizmie, doktor Alejandro pomaga tysiącom osób na świecie pozbyć się: bólów głowy, mięśni i stawów, problemów z utrzymywaniem wagi, alergii, depresji, problemów skórnych czy zapalenia zatok.
Jak twierdzi Alejandro, ludzki organizm posiada naturalną zdolność leczenia, naprawy, a nawet odmładzania. Aby mógł właściwie funkcjonować należy patrzeć głębiej, niż tylko na wygląd zewnętrzny swojego ciała. Tak autor diety zauważył, że wszystkie problemy zdrowotne mają swój początek w jelitach.
Dieta Clean to 3-tygodniowy program oczyszczania organizmu z toksyn. Autor wskazuje, że najskuteczniejszą metodą jest eliminacja niezdrowych produktów, które źle wpływają na pracę jelit. Dzięki temu pobudzamy układ detoksykacji do bardziej intensywnej pracy. Jak wskazuje doktor Alejandro, procesy oczyszczania i detoksykacji są znane od wieków. Dzięki temu ludzie utrzymywali swoje organizmy w dobrej kondycji.
Alejandro wskazuje, że wszelkie problemy zdrowotne mające swój początek w jelitach, wynikają z niskiego poziomu serotoniny. Komórki nerwowe w obrębie jelit kierują procesem trawienia i wywołują skurcze. W przypadku zaburzenia poziomu serotoniny praca jelit także zostaje zaburzona, co powoduje naprzemienne występowanie fal wzmożonej i niedostatecznej aktywności oraz ogólnego uczucia dyskomfortu. Jeżeli w organizmie gromadzą się trujące odpady, inteligentny układ nerwowy jelit może zacząć popadać ze stanu skrajnej biegunki w stan silnych wzdęć. Właśnie dlatego, Alejandro zaleca detoks, który oczyści jelita z zalegających toksyn i pozwoli zachować ich dobrą kondycję.
Rozpoczynając dietę Clean, musisz koniecznie zrobić przegląd wszystkich produktów spożywczych, które masz w domu. Doktor Alejandro produkty spożywcze podzielił na 11 grup, w których wyodrębnił wszystko to, czego nie wolno i co można spożywać.
Oto lista produktów, których nie wolno spożywać:
Owoce: pomarańcze, sok pomarańczowy, grejpfruty, truskawki, winogrona, banany
Substytuty nabiału: nabiał i jajka, mleko, sery, twaróg, śmietana, jogurt, masło, lody, śmietanki w proszku
Bezglutenowe zboża i skrobia: pszenica, jęczmień, orkisz, kamut, żyto, kuskus, owies
Białka zwierzęce: surowa ryba, wieprzowina, wołowina, cielęcina, kiełbasa, wędliny, mięso w puszkach, parówki, skorupiaki
Białka roślinne: produkty sojowe (sos sojowy, oliwa sojowa w produktach przetworzonych, tempeh, tofu, mleko sojowe, jogurty sojowe)
Orzechy i nasiona: orzeszki ziemne, masło orzechowe, pistacje, orzechy makadamia
Warzywa: kukurydza, warzywa puree, pomidory, ziemniaki, bakłażan, papryka
Oleje: masło, margaryna, tłuszcze o stałej konsystencji, tłuszcze przetworzone, dressingi sałatkowe, majonez, tłuszcze do smarowania
Napoje: alkohol, kawa, napoje z zawartością kofeiny, słodkie napoje gazowane, napoje smakowe
Do słodzenia: cukier spożywczy, cukry białe i brązowe, miód, syrop klonowy, syrop kukurydziany, mieszanka fruktozy i glukozy
Dodatki: czekolada, keczup, gotowe mieszanki przypraw, ostry sos korzenny, sos barbecue, sos teriyaki i inne podobne dodatki
Choć lista zakazanych produktów jest długa możesz być spokojna, lista produktów dozwolonych również jest pokaźna. Oto one:
Owoce: owoce w całości, niesłodzone, mrożone lub w soku własnym, rozcieńczone soki naturalne
Substytuty nabiału: ryż, mleko owsiane i orzechowe, np. mleko migdałowe czy kokosowe
Bezglutenowe zboża i skrobia: brązowy ryż, proso, komosa ryżowa, szarłat, gryka
Białka zwierzęce: ryby zimnowodne, dziczyzna, chuda jagnięcina, kaczki, kurczak, indyk
Białka roślinne: groch, soczewica, rośliny strączkowe
Orzechy i nasiona: nasiona sezamu, pestki dyni i słonecznika, orzechy laskowe, orzechy pekan, migdały, orzechy nerkowca, orzechy włoskie
Warzywa: najlepiej świeże, surowe, duszone, saute lub w postaci soków, pieczone
Oleje: wyciskany na zimno olej z oliwy, lnu, krokosza, sezamu, migdałów, słonecznika, rzepaku, dyni, orzechów włoskich
Napoje: filtrowana bądź butelkowana woda, zielona herbata, herbatki ziołowe, woda sodowa lub mineralna, yerba mate
Do słodzenia: syrop z brązowego ryżu, syrop z agawy, stewia
Dodatki: ocet, wszystkie przyprawy: sól morska, pieprz, bazylia, mączka chleba świętojańskiego, cynamon, kminek, koper, czosnek, imbir, musztarda, oregano, pietruszka, rozmaryn, kurkuma, tymianek.
1. Planuj i przygotowuj sobie trzy posiłki dziennie: płynny posiłek na śniadanie, posiłek o konsystencji stałej na lunch i płynny posiłek na kolację. Oprócz tego przyjmuj wybrane suplementy.
2. Wybierając pożywienie, przestrzegaj założeń diety eliminacyjnej (usunięcie z diety produktów ciężkostrawnych i wywołujących alergie).
3. Zachowaj dwunastogodzinny odstęp między ostatnim posiłkiem danego dnia a pierwszym posiłkiem dnia kolejnego. W tym czasie nie sięgaj po żadne przekąski.
4. Zadbaj o to, by przed końcem dnia doszło do wypróżnienia. Jeżeli nie dochodzi do niego w sposób spontaniczny, pomóż sobie za pomocą środków przeczyszczających lub oleju rycynowego.
5. Pij tyle czystej wody, by często oddawać mocz. Jeżeli nie odczuwasz takiej potrzeby przez ponad godzinę, oznacza to, że pijesz za mało.
6. Ruszaj się. Spaceruj. Chodź po schodach. Podskakuj. Ruch powinien stać się integralnym elementem twojego dnia. Korzystaj z każdej nadarzającej się okazji i podejmuj aktywność przez maksymalnie długi czas. Zaparkuj samochód dwie przecznice od miejsca docelowego. Wysiądź z tramwaju czy autobusu o jeden przystanek wcześniej i dotrzyj do celu na piechotę.
7. Odpoczywaj. Zadbaj o odpowiednią ilość snu. Przez cały dzień staraj się głęboko oddychać.
Kolejnym zalecenie dla osób realizujących program Clean poza doborem składników spożywczych jest wspieranie procesu detoksykacji organizmu. Cel ten można osiągnąć poprzez:
Usprawnienie procesu usuwania materiału odpadowego drogą jelitową: dołóż wszelkich starań, by wypróżniać się codziennie i obficie
Hydrokolonoterapię: płukanie jelita grubego. W trakcie procedury woda zostaje wprowadzona pod niskim ciśnieniem do okrężnicy, a następnie z niej wyciągnięta. Skutkuje to nawilżeniem tej części jelita i sprzyja usuwaniu szkodliwych materiałów odpadowych
Wydalanie przez nerki: powinnaś jak najczęściej oddawać mocz. Pij tyle, żebyś oddawała mocz co godzinę
Wydalanie przez płuca: oddychanie to bardzo ważna metoda eliminacji toksyn. Wydychając dwutlenek węgla, przyczyniasz się do obniżenia poziomu zakwaszenia krwi
Wydalanie przez skórę: organizm pozbywa się toksyn również poprzez pocenie się. Warto zatem korzystać z sauny, która umożliwia nasilenie eliminacji szkodliwych substancji przez skórę
Kąpiel o zmiennej temperaturze: polega na tym, że naprzemiennie polewasz się ciepłą i zimną wodą, żeby w ten sposób pobudzić krążenie i przyspieszyć proces detoksykacji.
Warto zauważyć, że nie tylko jedzenie wpływa na zanieczyszczenie organizmu. Codziennie jesteśmy narażeni na oddziaływanie toksyn w naszym otoczeniu. Toksyny, z którymi najczęściej się spotykamy to: spaliny samochodowe, środki chemiczne stosowane w ogrodnictwie, preparaty do czyszczenia chemicznego, systemy ogrzewania, systemy klimatyzacji, chlorowana woda na pływalni, materace zabezpieczone substancją trudnopalną, farby z dodatkiem ołowiu, środki czyszczące i woski, dezodoranty zawierające glin, pasta do zębów z zawartością fluoru, kosmetyki, garnki i patelnie o powierzchni pokrytej aluminium lub teflonem, promieniowanie elektromagnetyczne wydzielane przez urządzenia elektroniczne, w szczególności telefony komórkowe. By w pełni skorzystać z diety Clean, postaraj się unikać toksyn w swoim otoczeniu.
Poprzez ćwiczenia pobudzamy do pracy wszystkie kanały wydalania jednocześnie. Aktywność fizyczna pobudza krążenie: zarówno krwi, jak i limfy. Podczas ćwiczeń zaczynamy się pocić. Jelita zostają pobudzone do wydalania zbędnego materiału. Zaczynamy intensywniej i głębiej oddychać. Polecane jest praktykowanie jogi. Jej pewne formy zapewniają dodatkowe korzyści detoksykacyjne. Obroty i skłony charakterystyczne dla hatha-jogi masują organy i wspierają ich sprawne funkcjonowanie.
Nie decyduj się na program Clean, jeżeli:
- jesteś w ciąży lub karmisz piersią
- masz cukrzycę typu 1 (insulinozależną)
- cierpisz na zaawansowaną chorobę nowotworową i w szybkim tempie tracisz na wadze
- przyjmujesz leki, których stężenie we krwi musi pozostawać na stałym poziomie, w szczególności zaś leki zapobiegające powstawaniu zakrzepów (na przykład warfarynę), antyarytmiczne (na przykład dofetylid) czy przeciwdrgawkowe (na przykład karbamazepina). Na skutek zmian poziomu wchłaniania poziom stężenia leku we krwi może ulec zmianie i stać się zbyt niski lub zbyt wysoki. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem
- zmagasz się obecnie z chorobą, która wymaga uważnego monitorowania i z powodu której wszelkie zmiany równowagi chemicznej w organizmie mogą stanowić dla ciebie zagrożenie.
Na podstawie książki Alejandro Jungera "Clean", wydawnictwa Laurum.