Lekarz, który odchudził Clintona zdradza 7 złotych zasad

- W 1993 r. Hillary poprosiła dr. Deana Ornisha, aby poradził nam, co możemy zrobić, by poprawić nasze zdrowie i samopoczucie. Chciała także, by przeszkolił kucharzy gotujących dla nas w Białym Domu, w rezydencji Camp David oraz na pokładzie Air Force One. Stosując się do jego zaleceń, odczułem poprawę samopoczucia i straciłem na wadze - powiedział Bill Clinton.
Dr Dean Ornish Dr Dean Ornish Fot. Getty Images

Doktor Dean Ornish i jego niezwykła popularność

Artykuł pochodzi z magazynu Tylko Zdrowie. Do kupienia w środy z Gazetą Wyborczą.

 

Tylko Zdrowie

Te słowa byłego prezydenta USA wystarczyły, by z doktora Deana Ornisha zrobić celebrytę. Pomogła mu też rekomendacja 85-letniego Clinta Eastwooda, który twierdzi, że swoją świetną formę zawdzięcza radom lekarza. - Stosuję się do programu doktora Deana Ornisha od ponad dekady i czuję się młodszy niż przed dziesięcioma laty. Promowany przez niego styl życia i żywienia nigdy się nie nudzi - zapewnia aktor.

Zdrowe śniadanie - 4 błędy, które popełniasz

Dean Ornish jest kardiologiem, który swoje porady dietetyczne opracował dla osób z miażdżycą. Z czasem zyskały status zdrowej diety wyszczuplającej czy też stylu odżywiania na całe życie. Rady zebrał w książce "Spektrum: zdrowie, miłość, wegetarianizm, harmonia", która w USA była bestsellerem. Można ją już czytać po polsku.

Do czego namawia dr Ornish? To właściwie zbiór porad, które dobrze znamy, ale nie zawsze udaje nam się je wprowadzać w życie. Oto główne zasady głoszone przez słynnego lekarza:

1. Jedz więcej dobrych węglowodanów i mniej złych węglowodanów

Zdrowe węglowodany możesz spotkać m.in. w owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych czy roślinach strączkowych. Są one źródłem błonnika, który sprawia, że czujemy się pełni, zanim zjemy za duży obiad. Dr Dean Ornish tłumaczy: "Na przykład trudno jest spożyć za dużo kalorii, jedząc jabłka lub coś pełnoziarnistego, albowiem pokarmy te są naturalnie bogate w błonnik, dzięki czemu odczuwamy sytość, nim pochłoniemy ich zbyt wiele". Złe węglowodany to te z cukru, syropu glukozowo-fruktozowego dodawanego do przetworzonej żywności, białej mąki czy białego ryżu.

zdrowe tłuszcze zdrowe tłuszcze Fot. Shutterstock

2. Unikaj złych tłuszczów

Tłuszcze trans zjadamy m.in. z przemysłowymi wypiekami, szybkimi przekąskami, przetworzoną żywnością. Tłuszcze nasycone są w mięsie, pełnotłustych produktach nabiałowych (sery, mleko), żółtkach jaj, a także (choć mniej) w owocach morza. Dr Dean Ornish przekonuje: "Tłuszcze nasycone, tłuszcze trans oraz tłuszcze częściowo utwardzone sprzyjają stanom zapalnym i podnoszą całkowity poziom cholesterolu we krwi, jak również poziom cholesterolu LDL. Ściśle wiążą się też ze wzrostem ryzyka choroby wieńcowej, udaru, cukrzycy, wielu rodzajów nowotworów złośliwych, a także innych chorób przewlekłych". Jak się w tym połapać? Kardiolog zaleca czytanie etykiet. Jeśli pojawia się słowo "utrwalone" lub "częściowo utwardzone" to radzi takich produktów nie kupować.

Tłuszcze nasycone dobre dla zdrowia?

Zdrowa dieta to podstawa! Zdrowa dieta to podstawa! fot. Shutterstock

3. Nie tylko eliminuj, ale także włączaj

Substancje chroniące nasz organizm możesz znaleźć w owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, wytworach z soi oraz w niektórych rybach. Wszystkie one pełne są dobrych węglowodanów, dobrych tłuszczów, dobrych białek - prosto przekonuje dr Ornish. "Z pewnością słyszeliście o tym, że czerwone wino może mieć zbawienny wpływ na serce. To prawda, ale praktycznie te same korzyści można osiągnąć poprzez picie niesfermentowanego wina, czyli soku z winogron. Zawarte w nich substancje, takie jak flawonoidy, rozszerzają tętnice i pomagają w utrzymaniu ich elastyczności, zwiększają przepływ krwi i redukują prawdopodobieństwo tworzenia się skrzepów" - napisał.

Zupy, od których nie utyjesz [6 PRZEPISÓW]

Często dziwi nas, że wszystkie herbaty (czarna, zielona, ulung, biała czy pu-erh) pochodzą z tej samej rośliny. Jej naukowa nazwa to Camellia sinensis - chińska kamelia (kwiaty rzeczywiście przypominają te kameliowe). Często dziwi nas, że wszystkie herbaty (czarna, zielona, ulung, biała czy pu-erh) pochodzą z tej samej rośliny. Jej naukowa nazwa to Camellia sinensis - chińska kamelia (kwiaty rzeczywiście przypominają te kameliowe). Fot. Shutterstock

4. Pij więcej herbaty

Napój ten jest jednym z najczęściej spożywanych na świecie. I bardzo dobrze! - przekonuje dr Ornish. Herbata zawiera silne substancje przeciwutleniające o działaniu ochronnym, takie jak katechiny, które pomagają ograniczyć ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe. Kardiolog tłumaczy: "Mogą bezpośrednio korzystnie wpływać na zatory w tętnicach wieńcowych (miażdżycę), poszerzając tętnice i pomagając zapobiegać tworzeniu się zakrzepów. Zielona herbata wykazuje również silne działanie przeciwzapalne. Pod względem właściwości ochronnych przewyższa herbaty czarne oraz typu ulung".

Czystek. Ma opóźniać starzenie i chronić przed rakiem. Naprawdę to potrafi?

5. Unikaj stresu

Nasze emocje silnie wpływają na zdrowie. Stres powoduje, że działanie naszego układu odpornościowego zostaje nadszarpnięte. "Może wywołać zawał serca bądź udar, zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, opóźnić gojenie się ran, sprzyjać stanom zapalnym, spowodować tycie albo depresję, negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie pamięci, nasilić objawy cukrzycy i pogorszyć życie seksualne" - pisze dr Ornish. Poza tym stres przyspiesza starzenie.

Dolegliwości psychosomatyczne: Jak leczyć chorych na stres

Lęk - jak się go pozbyć? Medytacja Lęk - jak się go pozbyć? Medytacja Shutterstock

6. Polub medytację

Przede wszystkim ważne jest odpowiednie ustawienie oddechu. Dr Ornish tłumaczy: "Poprzez powolne, rytmiczne oddychanie możemy dokładniej wyregulować miarową czynność serca, jak również zapewnić sobie spokój umysłu i odprężyć organizm". Do całkowitego odprężenia jest także potrzebna odpowiednia pozycja ciała. Najlepiej usiąść wygodnie, równo i z wyprostowanym kręgosłupem. Ręce powinny zwisać luźno po bokach, a otwartą część dłoni skieruj w stronę ciała. Głęboki oddech i taka pozycja sprzyjają relaksowi.

7. Ćwicz regularnie

Ruch nie tylko wyszczupla, ale też odmładza, zmniejsza ryzyko chorób, dodaje energii, zwalcza stres, zwiększa samoocenę. Ornish namawia do umiarkowanego ruchu, według niego szybkie spacery - w sumie 60-90 minut tygodniowo, czyli tylko kwadrans dziennie - pozwalają zredukować ryzyko zawału serca i udaru. Masz psa? Świetnie. Nie masz? Pożycz od sąsiada - radzi.

Więcej o: