Ranking diet odchudzających. Jakie są najlepsze i najgorsze diety?

Eksperci U.S News przyjrzeli się modnym dietom i ocenili je pod względem bezpieczeństwa. Najlepsze (i najzdrowsze) okazały się: dieta DASH, dieta TLC oraz dieta Kliniki Mayo. A jakie są najgorsze diety? Sprawdźcie!
diety odchudzające ranking diety odchudzające ranking diety odchudzające ranking

Zdrowa dieta ochudzająca

Dieta bikini, dieta Dukana, dieta kopenhaska. Nasz przegląd diet odchudzających

Według rankingu najlepszych diet odchudzających U.S News na pierwszym miejscu uplasowała się dieta DASH, za nią: dieta TLC oraz dieta Kliniki Mayo.

Dieta DASH - sprawdź, na czym polega

Diety oceniane były według kilku kryteriów. Brano pod uwagę m.in. to, czy dieta jest korzystna dla serca oraz to, czy jest wygodna w stosowaniu.

Czy dieta DASH, dieta TLC i dieta Kliniki Mayo to naprawdę idealne diety odchudzające? Eksperci z WygodnaDieta.pl przyjrzeli się tym dietom, a także wybrali diety stanowiące największe zagrożenie dla zdrowia.

Zdjęcie eBook Dieta horoskopowa Zdjęcie Dieta oczyszczająco-odchudzająca według programu Clean & Lean
eBook Dieta horoskopowa Dieta oczyszczająco-odchudzająca
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
dieta w praktyce dieta w praktyce Fot. Shutterstock

Dieta Kliniki Mayo

13 dniowa dieta kopenhaska. Czy jest bezpieczna?

Jest to długofalowa zmiana sposobu żywienia lansowana przez specjalistów z Kliniki Mayo. Sama dieta podzielona jest tutaj na dwa etapy: pierwszy, dwutygodniowy, odchudzający oraz drugi, mający na celu utrwalenie zdrowych nawyków żywieniowych.

Chodzi tu właśnie o ten plan bazujący na opracowanej w tym celu specjalnej piramidzie żywienia. Zasady tej diety są proste i mówią, że każdego dnia powinno spożywać się nie mniej niż siedem porcji owoców i warzyw, od czterech do ośmiu porcji węglowodanów (przede wszystkim produktów pełnoziarnistych), trzech, siedmiu porcji chudego białka (drób, ryby, warzywa strączkowe) oraz przetworów mlecznych, a także od trzech do pięciu porcji nienasyconych tłuszczów (w tym oliwy z oliwek, orzechów, czy awokado).

Zdjęcie Dieta Kliniki Mayo Zdjęcie Księga domowych sposobów leczenia Kliniki Mayo
Dieta Kliniki Mayo Księga domowych sposobów leczenia z Kliniką Mayo
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Rola wody w diecie Rola wody w diecie Fot. Obsession

Dieta TLC walczy z cholesterolem

Dieta Dukana, dieta Atkinsa, dieta paleo. Niektóre z nich są groźne dla zdrowia [WIDEO]

Głównym założeniem diety TLC (ang. Therapeutic Lifestyle Changes) opracowanej przez naukowców z National Institute of Health, jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Jej kluczową zasadą jest ograniczenie tłuszczów, a przede wszystkim: tłuszczów zwierzęcych.

W diecie TLC zaleca się spożywanie dużych ilości owoców (minimum 5 porcji dziennie), drobiu i chudych ryb (bez skóry), w łącznej ilości do 150 g dziennie, niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz produktów zbożowych z pełnego przemiału (minimum 6 porcji dziennie).

Zdjęcie Dieta antymiażdżycowa Zdjęcie Kuchnia niskotłuszczowa
Dieta antymiażdżycowa Kuchnia niskotłuszczowa
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Dieta dash Dieta dash Fot. Shutterstock

Dieta DASH kontroluje ciśnienie krwi

Dieta DASH nie jest kolejną dietą-cud, która pomaga osiągnąć niezwykłe wyniki w jak najszybszym czasie. Jest to bowiem nie tyle dieta rozumiana popularnie jako rygorystyczne zasady, tylko raczej nowatorski program żywieniowy.

Została stworzona przez amerykańskich naukowców w celu kontrolowania ciśnienia krwi. Tak naprawdę dieta DASH jest zmodyfikowaną dietą śródziemnomorską, jej sekretem są produkty, które regularnie spożywane przyczyniają się do obniżenia ciśnienia oraz redukcji stężenia cholesterolu we krwi. Podstawą diety jest spożywanie 5-6 niewielkich posiłków dziennie złożonych przede wszystkim z nieprzetworzonych zbóż, kasz, warzyw i owoców. Zdrowe, nienasycone tłuszcze powinny być spożywane w ilości dwóch porcji dziennie. Do naszego jadłospisu należy też włączyć ryby: są one bowiem źródłem kwasów omega-3, dzięki czemu wykazują działanie przeciwzakrzepowe oraz zmniejszające stężenie trójglicerydów. Dieta DASH zakłada również zdecydowane ograniczenie spożycia soli, produktów przetworzonych oraz czerwonego mięsa.

Zdjęcie Kuchnia dobra dla serca Zdjęcie Najzdrowsza dla serca dieta śródziemnomorska
Kuchnia dobra dla serca Najzdrowsza dla serca dieta śródziemnomorska
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
dieta dieta 123rf.com

Jaką dietę odchudzającą wybrać?

Śledząc każdą z opisanych wyżej diet, łatwo możemy dojść do wniosku, że dieta odchudzająca powinna bazować na produktach ze wszystkich grup spożywczych. Procentowy rozkład makroskładników powinien być identyczny, jak przy zdrowym odżywianiu: ok. 50-55% energii powinno pochodzić z węglowodanów, 25-30% z tłuszczów, 15-20% z białka.

Należy jednak zwrócić uwagę na regularność posiłków, ilość oraz jakość produktów, po które sięgamy. Bazę powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze oraz warzywa. Dodatkowo codziennie powinniśmy włączyć do naszego jadłospisu porcję-dwie dobrych jakościowo, nienasyconych tłuszczów oraz jedną porcję owoców. Nie wolno też zapominać o produktach białkowych, lecz zamiast tłustych mięs wybierajmy ryby, czy chudsze partie mięsa. Nie przesadzajmy jednak z ich ilością w diecie, białko bowiem to nie tylko produkty zwierzęce, znajduje się ono również w produktach pochodzenia roślinnego. Podczas diety należy też spożywać mniejsze porcje, deficyt energetyczny na odpowiednim poziomie (ok. 500-1000 kcal mniej niż dobowe zapotrzebowanie) pozwoli już na widoczną redukcję masy ciała.

Tak naprawdę nie tyle istotne jest tempo chudnięcia, ale wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych, dzięki którym nie tylko stracisz nadmierną masę ciała, ale także utrzymasz ją na długo. Jeśli samemu ciężko ci ułożyć tego typu dietę, skonsultuj się z dietetykiem. Stopniowo pomoże on wdrożyć do twojego codziennego trybu życia nowe, zdrowsze nawyki i nauczy, jak w przyszłości samemu planować jadłospis.

Zdjęcie Rok z Ewą Chodakowską. Twój dziennik fitness Zdjęcie Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską
Rok z Ewą Chodakowską. Twój... Zmień swoje życie z Ewą Cho...
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
tłuszcze w diecie tłuszcze w diecie Fot. Shutterstock

Najgorsze diety: dieta Kwaśniewskiego

Tłuszcz w diecie. Czy warto go unikać?

Pisząc o dietach idealnych, nie sposób pominąć diet, które znajdują się na przeciwległym końcu. Znajdują się wśród nich dieta Kwaśniewskiego, głodówki (stosowane przez dłuższy okres), czy też wszelkiego rodzaju monodiety (w tym modna ostatnio, dieta owsiana).

Bardzo popularna swojego czasu dieta wysokotłuszczowa (np. dieta Kwaśniewskiego czy dieta Atkinsa), może być niebezpieczna (specjaliści z Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Wydziału Nauk Medycznych PAN uznali ją za "wybitnie szkodliwą dla zdrowia"). Stosowana długofalowo obciąża pracę nerek i wątroby, może wpłynąć na pojawienie się niedoborów witaminowych, a także powodować kłopoty z przemianą materii. Dodatkowo, wiele osób stosujących dietę wysokotłuszczową, skarżyło się na osłabienie, senność, a także bóle w klatce piersiowej.

głodówka oczyszczająca głodówka oczyszczająca Shutterstock.com

Monodiety i głodówki

Monodiety to terapie, które bazują na spożywaniu jednego rodzaju pokarmu. Oczywiście stosowanie takiej terapii przez krótszy okres może wyjść na zdrowie, ale trzeba pamiętać by po pierwsze nie przesadzić z długością takiej diety oraz że nie przez wszystkich może ona być stosowana.

Co więcej, taka terapia nie jest zalecana przy odchudzaniu, może pozwolić na dość szybką utratę masy ciała, jednakże późniejszy efekt jo-jo jest gwarantowany. Dzieje się tak, ponieważ podczas znacznie ograniczonej podaży energetycznej, organizm włącza mechanizm oszczędzania energii, a co za tym idzie,  metabolizm zostaje spowolniony.

Warto też zwrócić uwagę, że zarówno okres przed, jak i po głodówce czy monodiecie, powinien trwać przynajmniej tyle samo, co terapia. Oprócz efektu jo-jo długotrwale stosowana głodówka czy monodieta może w konsekwencji prowadzić do licznych niedoborów. Dlatego należy pamiętać, że tego typu kuracja może być stosowana przez krótki okres przez zdrowe osoby w celu oczyszczenia organizmu, ale niekoniecznie podczas redukcji masy ciała.

Podsumowując, idealna dieta niczym się nie różni od wskazówek dotyczących zdrowego żywienia, wraz z odpowiednią redukcją (zależną od konkretnej sytuacji). Taka dieta, oprócz doraźnego efektu utraty masy ciała, wpłynie korzystnie na zdrowie, a także ułatwi bezbolesny powrót do standardowego żywienia, które będzie bogatsze o zdrowe nawyki żywieniowe. Być może właśnie dlatego jej stosowanie jest takie trudne, wymaga bowiem nie tylko doraźnej zmiany, ale i długofalowego sposobu myślenia. Należy też pamiętać, że każda dieta powinna współistnieć z aktywnością fizyczną.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.