Odchudzone święta według Konrada Gacy [4 PRZEPISY]

Trudno o większe wyzwanie dla trwających w dietach niż święta Bożego Narodzenia. Jedni odmawiają sobie wszystkiego, inni z kolei przesadzają z jedzeniem. Jak przetrwać święta, aby uniknąć obu tych sytuacji? Bożonarodzeniowe przepisy z najnowszej książki "Kuchnia fit" Konrada Gacy pomogą nawet największym łasuchom.
Konrad Gaca Konrad Gaca "Kuchnia fit" Konrad Gaca

Konrad Gaca

rusz się

W najnowszej książce Konrada Gacy: "Kuchnia fit" znajdziemy nie tylko uniwersalne, zdrowe dania na każdą porę dnia. Publikacja zawiera także zestaw potraw świątecznych, równie smacznych co standardowe dania, lecz posiadających bardziej wartościowy i dietetyczny skład.

Z "Kuchni fit" dowiemy się m.in. jak wykonać zdrowe, wigilijne gołąbki z kaszą i grzybami, pasztet z zielonej soczewicy, czy sałatkę warzywną w wersji light. Nauczymy się robić pomarańczowe buraczki, czy też pierogi z dynią i cynamonem. Dzięki takim rozwiązaniom, myśląc o świętach możemy odetchnąć z ulgą.

Kim jest Konrad Gaca? Jak wygląda Gaca System? Sprawdź!

Świąteczne pierogi Świąteczne pierogi Konrad Gaca

Świąteczne pierogi z dynią, migdałami i cynamonem

Składniki:

mąka orkiszowa jasna, 700 g

gorąca woda, 450 ml

oliwa z oliwek, 2 łyżki

jajka, 2 szt.

dynia mrożona, 0,5 kg

świeży imbir, 3 cm

curry bez soli, 3 łyżeczki

płatki migdałowe, 50 g

cynamon, 1 łyżeczka

Wykonanie:

Dynię gotujemy al dente w małej ilości wody. Następnie rozgniatamy tłuczkiem do ziemniaków. Dodajemy płatki z migdałów, curry i starty korzeń imbiru. Mąkę, wodę i 1 jajko zagniatamy na ciasto i wyrabiamy przez około 15 minut. Gotowe ciasto dzielimy na mniejsze części i rozwałkowujemy. Szklanką wycinamy krążki w cieście, a na krążkach układamy farsz. Zwijamy ciasto, formując pierogi. Do garnka z wodą dodajemy łyżkę oliwy z oliwek i doprowadzamy do wrzenia. Na wrzątek kładziemy pierogi i gotujemy przez około 15 minut. Po wyjęciu z wody posypujemy cynamonem.

Gołąbki wigilijne Gołąbki wigilijne Konrad Gaca

Gołąbki wigilijne z kaszą i grzybami

Składniki:

kapusta biała, 1 szt.

suszone grzyby, 100 g

cebula, 1 szt.

kasza gryczana prażona,

2 szklanki

woda, 3 szklanki

masło, 30 g

pieprz czarny

Wykonanie:

Grzyby suszone wypłukać i namoczyć w zimnej wodzie, odstawić na noc. Następnego dnia ugotować i pokroić w paski, zachowując wywar. Kapustę gotować w garnku, nożem oddzielając liście wierzchnie już sparzone. Cebulę pokroić w plasterki i na parze doprowadzić do miękkości, poszatkować. Do garnka wlać 3 szklanki wody, dodać masło i zagotować. Na wrzątek wrzucić opłukaną i przebraną kaszę. Gotować na małym ogniu, aż kasza wchłonie wodę. Dodać grzyby i cebulę, dokładnie wymieszać. Wstawić garnek z kaszą do piekarnika nagrzanego do temp. 160°C i piec przez 40 minut. Odstawić do wystudzenia. Kaszę zawijać w liście sparzonej kapusty i układać dosyć ciasno w naczyniu żaroodpornym. Zalać wywarem z grzybów i piec w temp. 160°C przez godzinę.

Karp z pistacjami Karp z pistacjami Konrad Gaca

Karp z pistacjami i pomarańczowymi buraczkami

Składniki:

karp, 700 g

świeżo zmielony pieprz

pistacje bardzo drobno posiekane, 7 łyżek

bułka tarta z chleba orkiszowego, 7 łyżek

cebulka szalotka drobno posiekana, 2 szt.

starta skórka cytryny, 0,5 łyżeczki

starta skórka pomarańczy, 0,5 łyżeczki

posiekana natka pietruszki, 4 łyżki

czosnek przeciśnięty przez praskę, 1 ząbek

oliwa z oliwek, 8 łyżek

burak, 3 szt.

sok ze świeżo wyciśniętej pomarańczy, 0,5 szklanki

rodzynki, 0,5 szklanki

cynamon, 0,5 łyżeczki

Wykonanie:

Rozdrobnione pistacje uprażyć na suchej patelni. Wymieszać z bułką tartą, szalotką, skórką cytryny, czosnkiem, natką pietruszki, 6 łyżkami oliwy z oliwek i świeżo zmielonym pieprzem. Karpia podzielić na dzwony, opłukać zimną wodą. Ułożyć na blasze do pieczenia i przykryć pistacjowym farszem lekko dociskając do ryby. Włożyć do piekarnika nagrzanego do temp. 180°C i piec przez 20 minut. Buraczki umyć, każdy zawinąć oddzielnie w kawałek folii aluminiowej, ułożyć na blasze do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 200°C, piec przez 1 godzinę. Rodzynki zalać wrzącą wodą i moczyć przez około 20 minut. Buraczki obrać ze skórek i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodać do nich skórkę i sok z pomarańczy, wymieszać z odsączonymi rodzynkami. Doprawić cynamonem i sporą ilością świeżo zmielonego pieprzu. Wymieszać i podgrzać.

Sałatka jarzynowa light Sałatka jarzynowa light Konrad Gaca

Sałatka jarzynowa light

Składniki:

ziemniaki, 3 szt.

pietruszka korzeń, 1 szt.

jajka, 3 szt.

cebula, 1 szt.

marchewka i groszek mrożony, 1,5 szklanki

jogurt naturalny, 200 g

świeżo starty chrzan, 0,5 łyżeczki

świeżo starty imbir, 0,5 łyżeczki

Wykonanie:

Ziemniaki i pietruszkę dokładnie myjemy i gotujemy do miękkości. Studzimy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Jajka gotujemy na twardo i kroimy w kostkę. Marchew i groszek parzymy wrzątkiem. Jabłko obieramy i kroimy w kostkę. Wszystkie składniki wrzucamy do miski i dokładnie mieszamy. Jogurt mieszamy z chrzanem i imbirem. Doprawiamy pieprzem i mieszamy z pozostałymi składnikami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.