Konrad Gaca - jak Gaca system odchudza Polaków

Konrad Gaca znany jako jako "cudotwórca odchudzania", twórca kompleksowego programu walki z otyłością Gaca System, a także ekspert show telewizyjnego "Fat Killers. Zabójcy tłuszczu". Na czym polega dieta Gaca System? I o czym jest nowa książka Konrada Gacy?

Kim jest Konrad Gaca?

rusz się

Konrad Gaca swoją karierę zaczął od małej siłowni w Lublinie. Doradzał również sportowcom w kwestiach odżywiania i pisał artykuły do gazet. Teraz staje się jednym z najbardziej rozpoznawanych dietetyków w Polsce. Centra Gaca System znajdują się w Lublinie, Zamościu i Warszawie.

Konrad Gaca to dietetyk i prezes Stowarzyszenia Walki z Otyłością FatKillers. Jego działalność wspiera wiele znanych osób: Iwona Pavlovic, Danuta Błażejczyk, Iwona Guzowska i Mariusz Pudzianowski.

Konrad Gaca pomaga ludziom z problemem otyłości, co uznaje za swoją życiową misję. To dlatego pacjenci Gaca System nazywają go "chudotwórcą", "bojownikiem o zdrowe sylwetki", "guru-mentorem od odchudzania".

Konrad Gaca, poza dietetyką, zajmuje się również sportem. Jest zawodowym sportowcem, wielokrotnym finalistą Mistrzostw Polski w Kulturystyce & Wellness. Jest również trenerem Europejskiej Federacji Fitness & Wellness EFCA oraz trenerem klasy Master amerykańskiej federacji PROPTA, zrzeszającej najlepszych specjalistów żywieniowych i trenerów na świecie.

Konrad Gaca jest też autorem książek, a jego najnowsza - "Kuchnia fit" - dostępna jest już w sprzedaży. Znajdziecie w niej przepisy na zdrowe i smaczne dania: śniadania, obiady i kolacje w stylu fit. Ponadto w książce znajdziemy historie osób, które przeszły przez program odchudzający Konrada Gacy.

Iwona Pavlović i Konrad Gaca Iwona Pavlović i Konrad Gaca Plotek Exclusive

Dieta Gaca System

Gaca System to program odchudzający on-line. Przed rozpoczęciem odchudzania wypełniasz test, składający się z 20 pytań dotyczących stanu zdrowia. Na ich podstawie zostaje wybrany system żywieniowy oraz konkretna dieta. Taki test należy powtarzać co pół roku. Otrzymujesz plan treningowy z indywidualnie wyliczonym pulsem, jaki należy utrzymywać w czasie ćwiczeń oraz poradę na temat suplementacji, która jest zalecana w Gaca System.

Przed rozpoczęciem odchudzania z Gaca System analizowany jest skład ciała oraz oceniany jest system odżywiania organizmu. Badania te powtarza się co 14 dni, pacjenci przechodzą je przed każdą konsultacją. Bada się wtedy poziom tkanki tłuszczowej, ilości wody w organizmie oraz masę mięśni szkieletowych. Mierzony jest również obwód talii, biodra i uda.

System odchudzania podzielony jest na 3 etapy.

1. Okres motywacyjny: jest to początkowy etap, który zakłada pracę nad motywacją. Trwa miesiąc, osoby z dużą nadwagą: 30-40 kg mogą stracić nawet 7-12 kg.

2. Okres pracy właściwej: jest to etap układania indywidualnego jadłospisu w cyklach 14-dniowych (liczba cykli zależy od płci, wieku, wzrostu i obecnej wagi).

3. Wyprowadzenie z diety: jest to bardzo ważny proces. Trwa ok. 3 miesięcy i umożliwia zachowanie wagi po całej kuracji. Podczas tego etapu odchudzania należy stracić 2-3 kilogramy ponad to, co uczestnik planuje zrzucić.

Konrad Gaca Konrad Gaca Fot. Agnieszka Kozłowska

Systemy żywieniowe

Nie ma jednej diety Konrada Gacy. Są systemy żywieniowe. Jest tak, bo Gaca System skupia się indywidualnym prowadzeniu każdej z osób. Dieta i trening dobierane są odpowiednio do stanu zdrowia, wieku, wagi oraz możliwości psychofizycznych.

Gaca System proponuje 6 planów żywieniowych: "Zadbaj o serce", "Zredukuj stres", "Utrzymaj zdrowie", "Witaminowy raj", "Dla wegetarian" i "Unormuj swoje PH"

W systemie "Zadbaj o serce" spożywamy przede wszystkim pokarmy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. "Zredukuj stres" składa się z pokarmów zawierających flawonidy z grupy B,C i E, a także mikroelementy. Produkty polecane to m.in. płatki owsiane, kasza jaglana, brązowy ryż, suszone morele, kakao i ryby."Utrzymaj zdrowie" natomiast opiera się na potrawach łatwych do przygotowania. Potrawy szczególnie polecane w tym systemie to pierś z kurczaka przyrządzana na parze, jajka, płatki owsiane, wszystkie owoce oprócz bananów i winogron.

odchudzanie odchudzanie odchudzanie

Gaca system - programy dietetyczne

Gaca System to również różnorodne programy dietetyczne. O ich wyborze decydują wyniki pomiarów wagi, tkanki tłuszczowej i obwodów.

Gaca System wyróżnia cztery programy dietetyczne: "metabolizm", programy "mieszany", "szybki" i "motywacyjny".

Program "metabolizm": składniki diety są przygotowywane na parze lub są surowe. Przyspieszenie metabolizmu ma zapewnić odpowiednie dobranie ilości węglowodanów w stosunku do białek i tłuszczy. W tym programie pacjent musi przestrzegać gramatur produktów. Celem jest stała redukcja kilogramów w procesie odchudzanie, nie zaś szybki spadek wagi.

Program "mieszany": łączy program "metabolizm" oraz dietę tłuszczową, przez co wpływa na metabolizm i redukuje kilogramy. Dziewięć dni programu opiera się na diecie programu "metabolizm", kolejne pięć na dietach programu tłuszczowego.

Program "szybki": również łączy program metaboliczny z dietami programu tłuszczowego. W tym przypadku mamy osiem dni opartych na diecie tłuszczowej i sześć dni programu "metabolizm". W tym programie zauważamy efektywny spadek naszej wagi.

Program "motywacyjny": zawiera cztery rodzaje diety tłuszczowej - sojową, kurczakową, karczkową i rybną - które jednak nie powinny stanowić samodzielnych systemów żywienia. Program ten realizuje się na początku odchudzania, jest on również zgrany odpowiednio z dietami systemu "Ustaw swoje PH".

Konrad Gaca
Konrad Gaca Fot. Agnieszka Kozłowska

Gaca System - programy treningowe

"Odchudzanie musi być połączone z ćwiczeniami. Trenując nasze mięśnie tak naprawdę uczymy organizm spalać coraz większe ilości kalorii. Im bardziej będziemy wytrenowani, tym więcej będziemy mogli zjeść bez obawy o to, że jedzenie zostanie wykorzystane do rozbudowy tkanki tłuszczowej" - powiedział Gaca portalowi zdrowie.wp.pl.

Gaca System opiera się na pięciu rodzajach treningów: treningu aerobowym, anaerobowym, Medical Fitness, treningu wibracyjnym i podciśnieniowym.

W pierwszym tygodniu programu odchudzania stosuje się trening aerobowy. Wykorzystuje on m.in. takie przyrządy jak: bieżnia, stepper, ergometr wioślarski, rower poziomy i pionowy. Inne ćwiczenia, które można zastosować w tym treningu to jogging, pływanie, jazda na rowerze, czy Nordic Wlaking. Trening aerobowy włącza się w pierwszym tygodniu programu odchudzania.

W trzecim tygodniu włącza się trening Medical Fitness.  Wykorzystuje on elementy tzw. treningu sensomotorycznego, czyli na niestabilnym podłożu. Trening ten poprawia stabilność tułowia, a także pomaga mobilność rąk i nóg. Działa również profilaktycznie na kręgosłup i zapobiega urazom sportowym. Ćwiczenia w tym programie wykonywane są na macie gimnastycznej, wykorzystują piłki rehabilitacyjne, taśmy i Bosu. Trening rozpoczyna się w trzecim tygodniu.

W trzecim i siódmym tygodniu oraz pod koniec odchudzania rozpoczyna się trening anaerobowy. Opiera się on na ćwiczeniach mięśni brzucha, treningu Flexi i Fitness, stanowiące autorski program Konrada Gacy. Do wykonywania ćwiczeń wykorzystuje się urządzenia do ćwiczeń siłowych, ławeczki treningowe poziome i skośne oraz hantle i gryfy. W trzecim tygodniu programu odchudzania włączane są ćwiczenia brzucha, trening Flexi rozpoczyna się w siódmym tygodniu, natomiast Fitness, gdy zbliżamy się do upragnionej wagi.

W piątym tygodniu pojawia się trening wibracyjny, wykorzystujący wibrujący podest, którego drgania stymulują nerwy i mięśnie. Wibracje pobudzają m.in. włókna mięśniowe, wydzielani hormonów, a także usprawniają krążenie krwi. Wykorzystanie tego sposobu treningu pomaga rozbić komórki tłuszczowe znajdujące się np. na brzuchu, pośladkach i udach. Trening wibracyjny pojawia się w piątym tygodniu procesu odchudzania.

W piątym tygodniu również włączany jest trening podciśnieniowy, który wykorzystuje pompę próżniową, która wytwarza podciśnienie podczas spaceru po bieżni. Powstaje efekt ssania, który polepsza ukrwienie skóry i tkanki tłuszczowej w dolnych partiach ciała, co pomaga przyspieszyć przemianę materii. Ten rodzaj treningu redukuje cellulit i spala tłuszcz.

Odchudzanie Odchudzanie Fot.: 123rf.com

Diety Konrada Gacy - indywidualny dobór

Wiele osób próbuje rozpocząć dietę Konrada Gacy na własną rękę, czerpiąc informacje z forów internetowych, gdzie umieszczane są przykładowe jadłospisy. Konrad Gaca nie udostępnia swoich diet publicznie, każda z nich jest komponowana w sposób indywidualny.

Dieta Gacy wywołuje kontrowersje. Często słyszy się o tym, że np. zalecany jest w niej smalec albo, że nie można jeść cytryn. Co na to autor diet? "Kontrwersje pokazują, że mojemu systemowi odchudzania nadal towarzyszy wiele mitów i nieporozumień ? mówi. ? Do ich istnienia przyczyniają się powtarzane w Internecie rozpiski z ?Dietą Gacy?. Ludzie przekazują je innym bezkrytycznie i niestety często nieodpowiedzialnie. Apeluję do wszystkich, aby z większą ostrożnością pochodzili do diet i treningów znajdowanych w Internecie".

Więcej o Gaca System i jego twórcy dowiesz się na stronie gacasystem.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA