5 zaskakujących sposobów na przestrzeganie diety

Być na diecie a przestrzegać diety to dwie zupełnie różne rzeczy. Eksperci z DietBox.pl: dietetycy Anna i Krzysztof Wojdata przedstawiają kilka prostych sposobów, które pomogą trzymać się wytyczonych celów dietetycznych i utrzymać codzienny plan odżywiania pod kontrolą.
sposoby na odchudzanie sposoby na odchudzanie sposoby na odchudzanie

Wrzucaj zdjęcia do internetu!

Zamiast zapisywać lub co gorsza zapominać, co dziś zjadłaś, rób zdjęcia wszystkiemu co zjesz! Badania wskazują na to, że osobom, które prowadzą dokumentację fotograficzną każdego swojego posiłku, łatwiej jest przestrzegać diety. Według dietetyka Joana Salge Blake'a, autora poradnika Nutrition & You, najlepiej zdjęcia wrzucać od razu na swój profil społecznościowy albo na bloga, bo w momencie publikowania zdjęcia dwa razy zastanowisz się, czy ten wybór przekąski był odpowiedni. Jeśli się wstydzisz wrzucić jakieś zdjęcie, to znaczy, że więcej nie sięgniesz po taką potrawę.

Resztki z obiadu schowaj do szczelnych pudełek, by móc je wykorzystać przy kolejnym posiłku. Resztki z obiadu schowaj do szczelnych pudełek, by móc je wykorzystać przy kolejnym posiłku. Fot. Shutterstock

Zamów posiłki w postaci...gotowych posiłków

Jeśli nie chcesz działać na własną rękę, to zainteresuj się cateringiem dietetycznym. Jego działanie jest proste. Wybierasz rodzaj diety, np. odchudzanie lub zdrowe odżywianie, dietetyk ustala z Tobą kaloryczność posiłków oraz szczegóły planu odżywiania i codziennie dostajesz zestaw posiłków na cały dzień. To najlepszy sposób na utrzymanie odpowiedniej dziennej kaloryczności i regularności posiłków

Dzięki 5 gotowym posiłkom na cały dzień możemy nauczyć się dobrych nawyków: wyeliminować zgubne buszowanie po lodówce, a nawet robienie dużych zakupów spożywczych, podczas których kupujemy niepotrzebne rzeczy, nie wpisujące się w dietę. Dr Brian Wansik, autor Beztroskiego jedzenia, wykazał, że posiłki przygotowane przez kogoś innego smakują nam bardziej i jemy je w mniejszych porcjach, niż posiłki przygotowane samodzielnie.

Niektóre firmy oferujące cateringi dietetyczne dołączają także wizyty u dietetyka, a kiedy będziesz gotowa na samodzielne przygotowywanie posiłków, dostajesz dietetyczne przepisy.

Zostań dziewczyną z kalendarza!

Załóż kalendarz i zaznaczaj w nim każdy dzień, w którym przestrzegałaś diety, odmówiłaś podjadania, zamieniłaś batonik na jabłko, zrobiłaś dla siebie coś dobrego. Mierz się, waż i rób sobie zdjęcia! Wklejaj je do kalendarza, zauważaj dobre zmiany! Ciesz się z nich i doceń za to samą siebie. To najlepsza nagroda, ważniejsza niż nagradzanie się jedzeniem. Kalendarz najlepiej umieść na lodówce, będzie Cię przestrzegał przed każdym nieuzasadnionym sięganiem po przekąskę.

Opowiadaj wszystkim, że jesteś na diecie!

Niech otaczające Cię osoby wiedzą, że pilnujesz kalorii. Nie będą Cię wtedy namawiać na wypad na ciastko albo frytki, a ci najbardziej przyjaźnie nastwieni, będą Cię dopingować. Dzielenie się procesem odchudzania z przyjaciółmi jest bardzo dobrą motywacją. Warto dzielić się z nimi trudnościami z przestrzeganiem diety, ale też chwalić się i świętować z nimi każdy utracony kilogram.

Graj w ulubione gry na telefonie, oglądaj filmy, idź na spacer

Oducz się nagradzania lub pocieszania jedzeniem. Lepiej zajmij się wtedy czymś, co lubisz. Naukowcy nazywają to pozytywną rozrywką. Dietetyk Dawn Jackson Blatner, autor The Flexitarian Diet, stworzył terapię kolorami, w ramach której zachęca osoby na diecie, do sięgnięcia po kredki i kolorowanki, żeby zająć czymś ręce i umysł, gdy chce się podjadać. Jeśli nie kręci Cię kolorowanie, po prostu pograj na telefonie, daj się wciągnąć w film lub pójdź na spacer.

Tekst został przygotowany przez ekspertów z cateringu dietetycznego DietBox.pl. Catering powstał z pasji do zdrowego odżywiania małżeństwa dietetyków Anny i Krzysztofa Wojdata. Sekretem kuchni DietBox.pl są świeże składniki dostarczane przez zaufanych, lokalnych producentów żywności.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.