6 ćwiczeń, których według trenerów nigdy nie powinnaś wykonywać

Niektóre ruchy (i maszyny do ćwiczeń) w rzeczywistości nie robią tak wiele dobrego dla ciebie, część z nich może być nawet niebezpieczna. Zobacz, jakich ćwiczeń nie wykonywać na siłowni, by nie wyrządzić sobie krzywdy. Rozejrzyj się wokół będąc na swojej siłowni. Prawdopodobnie zobaczysz innych wykonujących te ćwiczenia, ale to nie znaczy, że ty też powinieneś. Poznaj 6 ćwiczeń, z których powinnaś zrezygnować.
Fit dziewczyna robiąca przysiad ze sztangą Fit dziewczyna robiąca przysiad ze sztangą https://pl.pinterest.com/search/pins/?q=squat%20girl&rs=typed&term_meta[]=squat%7Ctyped&term_meta[]=girl%7Ctyped

Przysiady na maszynie smith'a

Kucanie na maszynie Smitha może wyglądać jak bezpieczna alternatywa dla klasycznych przysiadów. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Kiedy schodzisz do przysiadu za pomocą maszyny Smitha, twoje plecy pozostają proste i prawie idealnie prostopadłe do podłoża, które ściska i napina kręgi. Ponadto, ponieważ używanie maszyny Smith wymaga ponownego oparcia się na pasku, nadmiernie obciążasz kolana, nigdy całkowicie nie napinasz mięśni pośladków.


Oszczędź sobie ryzyka i naucz się robić przysiady ze sztangą bez maszyny. Zarówno ciężar ciała, jak i obciążenie trenują całe dolne ciało funkcjonalnie, skutecznie i bez przeciążania stawów. Dodatkowo, ponieważ nie polegasz na stabilności maszyny, ćwiczenia te działają również na mięśnie głębokie. 

fitness dziewczyna fitness dziewczyna https://pl.pinterest.com/search/pins/?q=squat%20girl&rs=typed&term_meta[]=squat%7Ctyped&term_meta[]=girl%7Ctyped

Wyprosty nóg na maszynie

Jak często po prostu siadasz i wyrzucasz nogi? Prawdopodobnie nie często - jeśli w ogóle. Dlaczego więc robisz to na siłowni? To sztuczny, wymuszony i niefunkcjonalny ruch. Ćwiczenia funkcjonalne wykorzystują naturalny ruch ciała w sposób, który odnosi się do ruchów w rzeczywistym świecie. Ponadto kolana nie są zaprojektowane do przenoszenia ciężaru pod tym kątem, co może spowodować kontuzje. 

Spróbuj zamiast tego: przysiady, martwy ciąg i wykroki
Wszystkie te ruchy będą lepsze i bardziej naturalne. Nie wspominając o tym, że jednocześnie wzmacniają pośladki, ścięgna i mniejsze mięśnie stabilizujące. Ponieważ są to wszystkie ćwiczenia funkcjonalne, nawiązując do naturalnych wzorców ruchów twojego ciała, twoje kolana są zaprojektowane tak, aby utrzymać ten ciężar. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez S A B R I N A F L E U R Y ?? (@sabrinafle_xo) Lip 7, 2018 o 7:42 PDT

Fit dziewczyna Fit dziewczyna Pinterest

Maszyny na brzuch

Oczywiście, maszyny abs są o wiele wygodniejsze, ale możliwe, że wcale nie aktywizujesz w trakcie ćwiczeń mięśni brzucha poprawnie. Niektóre mogą negatywnie wpływać na twój kręgosłup. 

Spróbuj zamiast tego: deski
Deska jest bardziej skuteczna w rzeźbieniu mięśni brzucha i zwykle bezpieczna dla osób, które nie mogą wykonywać przysiadów z powodu bólu kręgosłupa. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Dimitrija Tucovića 36 (@fitnessfactorykraljevo) Paź 5, 2018 o 9:03 PDT

Trening pleców na macie Trening pleców na macie Pinterest

Ściąganie drążka za głową

Podczas wykonywania ściągania drążka zawsze powinien znajdować się on przed twoim ciałem. Nie za.  W przeciwnym razie doprowadzasz do urazu obręczy barkowej. Pociągnięcie drążka w dół i za głowę i szyję powoduje skrajne naprężenie na przedniej stronie stawu barkowego.

Tłuszcz z pleców. Jak się go pozbyć? 5 ćwiczeń na piękne i wyrzeźbione plecy

Spróbuj zamiast tego: Szerokie uchwyty ze ściągnięciem drążka do klatki piersiowej
Nie musisz rezygnować z tego ćwiczenia. Jednak skup się na ściąganiu drążka przed głową do obojczyka. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Wikxy ???????????????????"musclemeth" (@cool_wik) Paź 15, 2018 o 5:07 PDT

Jak się pozbyć uciążliwego cellulitu? 5 prostych kroków Jak się pozbyć uciążliwego cellulitu? 5 prostych kroków Fotolia

Maszyny do odwodzenia i przywodzenia nóg

Podobnie jak wiele maszyn na siłowni, celują one w jeden konkretny obszar ciała. Wymuszają ruch mocno obciążając stawy kolanowe. 

Zgrabne i umięśnione nogi? Oto 5 ćwiczeń, dzięki którym wyszczuplisz i wyrzeźbisz łydki

Spróbuj zamiast tego: Przysiady, chodzenie w przysiadzie z gumą
Opuść maszyny. Odpowiedni przysiad zaangażuje do pracy więcej mięśni w tym mięśnie pośladkowe. Przysiady są ruchem funkcjonalnym, co oznacza, że ten ruch ??lepiej przygotuje mięśnie do prawdziwych wyzwań, takich jak wchodzenie po schodach i podnoszenie przedmiotów. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Tammie (@tamfitness_1) Paź 14, 2018 o 4:09 PDT

Utrzymanie prawidłowej postawy ciała w trakcie wykonywania treningu pompek gwarantuje szybkie efekty. Utrzymanie prawidłowej postawy ciała w trakcie wykonywania treningu pompek gwarantuje szybkie efekty. Fotolia

Pompki na poręczach

Co prawda to świetne ćwiczenie na tricepsy. Jednak ten ruch może łatwo doprowadzić do przeciążenia rotatorów na ramieniu. Może to doprowadzić do poważnej kontuzji.

Trening pompek w domu - jak go wykonać prawidłowo, żeby przyniósł szybkie efekty

Spróbuj zamiast tego: ściąganie liny na wyciągu, pompki wąsko.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Bodyworx (@katya.worx) Paź 15, 2018 o 7:34 PDT

Copyright © Agora SA