Przyrost masy ciała odbiegający od normalnej, zdrowej wagi kobiety może spowodować pominięcie cyklu miesiączkowego lub bardzo krótki okres. Kiedy przybierasz na wadze, gromadzący się tłuszcz może prowadzić do braku równowagi hormonalnej, która ostatecznie zatrzyma owulację.
Jeśli jesteś poniżej normalnej wagi, również narażasz się na ryzyku braku miesiaczkowania. Szczególnie jeśli drastycznie się odchudzasz i nie dostarczasz właściwej ilości kalorii. Niedowaga powoduje niski poziom estrogenu, który jest niezbędny do wystąpienia owulacji. Jednak przywrócenie pewnej wagi w zdrowy sposób może przywrócić normalną długość cyklu.
Agnieszka Jastrzębska trenuje u Anny Lewandowskiej i już schudła 20 kg. Widać?
Skrócone i nieregularne okresy możgą wynikać ze zwiększonego wysiłku fizycznego lub skrajnej diety, co prowadzi do spadku masy ciała kobiety. Kiedy organizm ma niedobór makroelementów i mikroelementów, organizm ma trudności z równoważeniem hormonów. Nadmierne aktywność naraża organizm na wiele stresów, które mogą skrócić lub nawet zatrzymać okres.
Jeśli przyjmujesz leki lub masz schorzenia takie niedoczynność tarczycy, może to również wpłynąć na długość twojego okresu. Wiele leków ma bezpośredni wpływ na twoje hormony, co może mieć wpływ na długość miesiączkowania. W takim przypadku powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem.
Całkowicie normalne jest odczuwanie zmian w długości i nieregularności okresu u starszych kobiet wchodzących w okres menopauzy i młodszych kobiet wchodzących w okres dojrzewania. W przypadku młodszych dziewcząt okresy mogą być bardzo krótkie lub bardzo długie, a ich uregulowanie może potrwać nawet rok. Natomiast starsze kobiety, przez występujące zmiany hormonalne mogą mieć okres trwający do dwóch tygodni lub jeden okres po drugim.