Twarz to nasza wizytówka, to na nią w pierwszej kolejności zwracają uwagę inni. Czy da się zaobserwować na niej błędy żywieniowe? Podkrążone oczy, obrzęki, zaczerwienienia, wypryski, czy zmarszczki - często nie pojawiają się bez powodu, ich przyczyną może być własnie to, czym się odżywasz. Zobacz charakterystyczne objawy, które mogą występować po niektórych produktach lub z powodu ich niedoborów i sprawdź, czy któryś z nich może dotyczyć ciebie.
Cukier zawarty jest nie tylko w słodyczach, ale i produktach takich, jak pieczywo. Nadmierne spożywanie produktów bogatych w węglowodany może niekorzystnie odbić się na wyglądzie skóry. Twarz z czasem zaczyna wyglądać na starszą, nadmiar glukozy niszczy włókna kolagenowe. Największe objawy pojawiają się na czole i pod oczami. Wówczas na twarzy pojawiają się również wypryski. Pryszcze to toksyny, którego nadmiaru chce pozbyć się chce pozbyć się organizm. Jeśli zauważyłaś te zmiany u siebie, postaraj się ograniczyć cukier do minimum.
Mimo, że kieliszek wina działa w niewielkich ilościach prozdrowotnie, to nie zapominajmy, że alkohol to trucizna, która w nadmiarze przyniesie odwrotny skutek. Charakterystyczne objawy na twarzy u osób nadużywających alkoholu to podkrążone, opuchnięte oczy i wypieki. W dodatku alkohol odwadnia organizm, a więc i skóra twarzy będzie sucha i pozbawiona blasku, usta wysuszone, a oczy lekko zaczerwienione.
W pierwszej kolejności ogranicz alkohol. W drugiej nawodnij organizm - od środka i z zewnątrz. Pij dużo wody, używaj kremów silnie nawilżających, a mniej więcej raz w tygodniu stosuj maseczki.
Pij te napoje przed snem, a znacznie szybciej spalisz tłuszcz!
Nabiał to w dzisiejszych czasach produkt wysokoprzetworzony, który u coraz większej ilości osób powoduje reakcje alergiczne. Niektóre mogą objawiać się właśnie na skórze. Uczulenie na cukier mleczny - laktozę może pojawić się nagle i niespodziewanie. Nawet jeśli dotychczas nie występowała. Organizm traci z biegiem lat ilość enzymów trawiących cukier mleczny. Typowa twarz z oznakami nadmiernego spożycia nabiału to: obrzęk na powiekach i pod oczami, pryszcze na brodzie i białe grudki, zmęczona, sina cera, nadmierna wydzielina z nosa.
Jeśli nie jesteś przekonana, czy to rzeczywiście reakcja alergiczna na nabiał. Spróbuj odstawić produkty mleczne na około dwa tygodnie i sprawdzić, jak zareaguje wówczas twój organizm. Charakterystycznym objawem są również wzdęcia, ospałość, bóle brzucha, czy mdłości. Jednak nie zawsze muszą one występować.
Gluten to kolejny produkt co raz częściej silnie alergizujący. To białko roślinne występujące w produktach mącznych. Reakcja alergiczna na ten składnik często objawia się opuchlizną całej twarzy, a w szczególności polików oraz oczu. Nie trzeba mieć celiakii, by reagować w ten sposób na produkty zawierające dużą ilość glutenu. Coraz więcej osób cierpi na nadwrażliwość.
Zrób test podobnie, jak w przypadku nabiału. Zorientuj się, czy występujące objawy są związane własnie z glutenem. Jeśli tak, to powinnaś ograniczyć go do minimum.
Niedobór żelaza może mieć wiele przyczyn. Jednak ten artykuł dotyczy odżywiania, więc zakładamy, że niedobór żelaza wynika nieprawidłowości w diecie. Jeśli jesz mało odżywcze produkty, w twojej diecie brakuje dużej ilości warzyw i owoców, a większość tego, co zjadasz jest przetworzona, to może pojawić się u ciebie anemia wynikająca z niedoboru żelaza. Wówczas cera wygląda na bardzo zmęczoną, pozbawioną życia. Twarz jest bardzo jasna, niemalże biała, a pod oczami widoczne są sińce.
Zmień jak najszybciej swoje nawyki żywieniowe. Wprowadź do diety więcej warzyw i owoców oraz czerwonego mięsa. Jedz jak najwięcej produktów takich, jak: natka pietruszki, kasze, kakao, jaja, podroby mięsne oraz ryby. Postaw na odpoczynek, relaksuj się używając maseczek. Możesz wybrać się na solarium, by poprawić kolor skóry.