Ile tak naprawdę musisz mieć procent tkanki tłuszczowej, by być zdrową i cieszyć się ładną figurą?

Wchodzenie na wagę niemalże zawsze powoduje, że gotuje ci się krew? Cyfry na wadze cię przerażają? Nie powinny! To nie one są wyznacznikiem. Sprawdź ile masz tkanki tłuszczowej i zobacz, jaka jest norma.
Pomiar tkanki tłuszczowej Pomiar tkanki tłuszczowej Fotolia

Waga

Moje podopieczne często mówią mi ile chciałyby ważyć, ile kilogramów schudnąć. Nasze treningi opierają się w dużym stopniu na treningach siłowych i często spotykam się z tym, że martwią się, że ich waga wzrosła, a przecież powinna spadać... Nie powinna. Dlaczego?

Waga ani wskaźnik BMI u osób trenujących nie są wyznacznikiem tkanki tłuszczowej

Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Im więcej trenujesz siłowo, tym bardziej może wzrosnąć cyferka, jaką pokazuje ci waga. Ale co w tym złego? Jeśli widzisz zmiany w swojej sylwetce, zauważasz postępy, to nie ma sensu przejmować się wagą. To ile ważysz, nie zawsze równa się temu, czy dobrze wyglądasz i jesteś zdrowa. To procent tkanki tłuszczowej mówi o tym, czy to prawidłowa ilość. Jeśli zastanawiasz się jaka jest prawidłowa ilość tkanki tłuszczowej, to znajdziesz odpowiedź w tym artykule.  

Pomiar tkanki tłuszczowej Pomiar tkanki tłuszczowej Fotolia

Tłuszcz jest potrzebny

Kiedy myślimy o słowie 'tłuszcz', często od razu kojarzymy je w sposób negatywny. Jednak to nie zawsze prawda. Tłuszcz w naszym ciele jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i ochrony narządów. Ma tez ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie hormonów. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. 

Zobacz: Julia Nowak opowiada o pierwszej randce z Janem Bednarkiem "Najpierw poznałam jego menadżerów i rodziców, a dopiero na końcu Janka"

Pomiar tkanki tłuszczowej Pomiar tkanki tłuszczowej Fotolia

Ile % tkanki tłuszczowej jest normą?

Ale nie wszystkie tkanki tłuszczowe są uważane za równe. Ile dobrego tłuszczu w organizmie powinno się często zależeć od tego, czy jesteś mężczyzną, kobietą, czy nawet sportowcem.

Ponieważ mięsień waży więcej niż tłuszcz, nie każda osoba, która z wysoką wagą jest otyła. I odwrotnie - osoby ważące mało mogą mieć dużą ilość tkanki tłuszczowej w składzie ciała. 

Jaki jest więc zdrowy procent tkanki tłuszczowej, jaką powinna mieć dana osoba? Lekarze wyjaśniają, że ??dla kobiet w wieku:

- od 18 do 39 lat, zdrowy procent tkanki tłuszczowej wynosi od 21 do 32 procent,

- od 40 do 59 lat mogą posiadać od 23 do 33 procent,

- od 60 do 79 lat od 24 do 35 procent.

Zobacz: 5 ćwiczeń, które zawsze wykonuję w swoim treningu - trening ambasadorki myfitness.pl - Dominiki Grosickiej

Jak zmierzyć procent tkanki tłuszczowej Jak zmierzyć procent tkanki tłuszczowej Fotolia

Jak zmierzyć tkankę tłuszczową?

Prawdopodobnie zastanawiasz się, gdzie się udać i jak właściwie zmierzyć tłuszcz. Jednym ze sposobów mierzenia tkanki tłuszczowej jest użycie specjalistycznego urządzenia, które znajdziesz np. na większości siłowni lub w poradniach dietetycznych. Według dystrybutora sprzetu:

Urządzenie wykorzystuje technikę BIA (Bioelectrical Impedance Analysis), która ocenia skład ciała wysyłając słaby, bezpieczny prąd przez tkanki. Prąd przechodzi swobodnie przez płyny zawarte w tkance mięśniowej lecz natrafia na trudności gdy przechodzi przez tkankę tłuszczową. Wagi Tanita wykorzystują pomiary tego oporu aby obliczył skład ciała. Skład ciała zostaje obliczony po wprowadzeniu danych: wysokości ciała, płci i wieku oraz po zmierzeniu oporu elektrycznego ciała. 

Takie pomiary na siłowniach są zazwyczaj bezpłatne i wykonuje je się przed treningiem. 

Tkankę tłuszczową można zmierzyć również ręcznym miarkami, które można zamówic przez internet. Za ich pomocą w wyznaczonych miejscach, zgodnie z instrukcją, mierzy się poszczególne 'fałdy' skóry i na podstawie pomiarów jest wyciągana średnia, która oszacowuje ogólny procent tkanki tłuszczowej w ciele. 

Zobacz: Gwiazdy na meczu Polska-Litwa. Lewandowska, Rozenek, Marina i Karolina Emus. Zobacz, kto jeszcze kibicował naszej drużynie!
 

tkanka tłuszczowa - jaka jest prawidłowa tkanka tłuszczowa - jaka jest prawidłowa Fotolia

Jak czesto mierzyć tkankę tłuszczową?

Aby pomiary były wiarygodne należy je wykonać kilka razy. Najlepiej prowadzić harmonogram,, aby mieć świadomość zmian i ogólnego stanu zdrowia. Wyniki mogą wahać się w ciągu kilku dni w zależności od ilości wypitych płynów, zjedzonych posiłków itp. 

Zobacz: Gwiazdy na meczu Polska-Litwa. Lewandowska, Rozenek, Marina i Karolina Emus. Zobacz, kto jeszcze kibicował naszej drużynie!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.