5 sposobów na zdrowe odżywianie, nawet wtedy, gdy twoi domownicy nie chcą

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją podróż ze zdrowym stylem życia, czy od zawsze o to dbałaś, to jest jeden problem, który często stanowi wyzwanie wszystkim twoim bliskim i tobie - starasz się jeść zdrowo, ale twoi bliscy niekoniecznie. Poznaj 5 sposobów na zdrowe odżywianie, nawet wtedy, gdy twoi domownicy nie chcą.
Zdrowe jedzenie - jak przekonać bliskich? Zdrowe jedzenie - jak przekonać bliskich? Fotolia

5 sposobów na zdrowe odżywianie wraz z domownikami

To coś z czym często boryka się wiele osób. Nie masz tak, że denerwujesz się na drugą połówkę, która za bardzo nie dba o to, co je, a w waszej lodówce znaleźć możesz same fast foody, mrożone pizze, zapiekanki i inne przetworzone potrawy? W dodatku namawia i ciebie na "jednego kęsa"? Nie oszukujmy się, chyba KAŻDY lubi pizze. Jak wytrwać w swoich postanowieniach dotyczących zdrowego odżywiania? 

Zdrowe jedzenie, proteinowy shake Zdrowe jedzenie, proteinowy shake Fotolia

Jedz zdrowo, kiedy jesteś sama

Randkowanie oznacza dużo jedzenia z drugą połówką. To czas, który celebrujecie razem, delektujecie się pysznym jedzeniem. To dla wielu osób ważne, by jadać wspólnie kolacje, czy śniadania. Dlatego pierwszą poradą jest, żebyś skupiła się na zdrowym odżywianiu, wtedy kiedy jadasz posiłki oddzielnie np w pracy. Skup się wtedy na tym, by były one jak najzdrowsze. Jeśli wiesz, że po pracy planujecie wspólną kolację, to nie przejadaj się w ciągu dnia. 

Zobacz:  20 lat minęło, jak jeden dzień. Tak zmieniły się aktorki 'Seksu w wielkim mieście'

Związek polega na kompromisach, fit couple goals Związek polega na kompromisach, fit couple goals https://i.pinimg.com/564x/d4/08/59/d408590200275e5886e85a52bd965589.jpg

Kompromisy

Zazwyczaj da się znaleźć alternatywę dla niezdrowych posiłków. Jednak nie zawsze chcemy takiego rozwiązania. Jeśli po prostu masz ochotę iść ze znajomymi na niezdrowy obiad, a w domu zjeść coś zdrowego dla zachowania równowagi, to nie bój się postawić na swoim. W związku liczą się kompromisy, jeśli czujesz się źle, nie masz ochoty na ciężkostrawne jedzenie, to zasugeruj, żebyście tym razem zjedli coś lżejszego. 

Zobacz:  Jak wygląda 100 kcal? Te porównania cię zaskoczą!

Zdrowe odżywianie, kolorowo i smacznie Zdrowe odżywianie, kolorowo i smacznie Olga Kochina / 5ph - stock.adobe.com

Nie wstydź się!

Chcesz zachować równowagę? Chcesz trzymać się swoich postawień? Chcesz osiągnąć cele? Chcesz czuć się dobrze i żyć w zgodzie ze sobą? To nie wstydź się! Powiedz o tym swoim bliskim. Kiedy zamawiacie coś do domu, wybierz zdrową wersję np. sałatkę lub po prostu Ty postaw na swoje posiłki. Możecie jeść razem, ale przecież nie musicie jadać tego samego. Dzięki temu nie będziesz czuła się sfrustrowana, a kiedy powiesz o tym otwarcie i uzasadnisz swoją decyzję, to z pewnością bliscy to uszanują.  

Zobacz:  Pyszne i bezkarne, czyli 5 przepisów na fit desery od Ani Lewandowskiej

pizza na cheatmeal pizza na cheatmeal Fotolia

Wyznaczcie dni na cheatmeal

Skoro chcesz trzymać się diety, a innych denerwuje to, że nie zjadasz z nimi posiłku, to wyznaczcie dzień/dni na tzw. cheatmeal, czyli oszukany posiłek. Cheatmeale są ważnym elementem diety. Pozwalają zaspokoic nas psychicznie, ale przede wszystkim podkręcają metabolizm. Dlatego ustalcie z bliskimi, kiedy pozwalacie sobie na wspólny wypad na pizze, czy lody. 

Zdrowe zamienniki niezdrowego jedzenia Zdrowe zamienniki niezdrowego jedzenia Fotolia

Zróbcie zdrowe wersję niezdrowego jedzenia

Tak, jak wcześniej zostało wspomniane - związek polega na kompromisach. Jeśli raz na jakiś czas jadacie niezdrowo, to spróbujcie również czasem ugotować razem coś zdrowego. Jeśli bliscy - czy to mąż/narzeczony, rodzice, czy dzieci, mają ogromne opory przed zdrowym jedzenie, to przygotujcie zdrową wersję popularnych fastfoodów np. pizze lub ciasto. Dwie strony będą zadowolone, a może to przekona domowników do zdrowego odżywiania! 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.