Jeśli w diecie nie pojawiają się regularnie owoce i warzywa, które są bogate w błonnik pokarmowy, mogą się pojawić uciążliwe zaparcia. Błonnik nie tylko zapewnia uczucie sytości, co jest bardzo ważne dla osób pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale też reguluje pracę jelit i wpływa na regularność wypróżnień. Tak więc - zrób rachunek sumienia i przegląd lodówki. Może pora iść na zakupy do warzywniaka?
Jeśli ostatnio przyjmowałaś większe ilości leków przeciwbólowych lub zaczęłaś przyjmować (albo zmieniłaś) leki antykoncepcyjne, może to być przyczyną zaparć. Takie problemy powodują także leki antydepresyjne, leki na nadciśnienie, czy przyjmowanie żelaza. W takiej sytuacji możesz poprosić lekarza o zmianę leków.
Jeśli ostatnio nie poświęcałaś zbyt wiele czasu na aktywność fizyczną i pojawiły się zaparcia, być może powodem takiego stanu rzeczy jest właśnie za mało ruchu. Idź na fitness, basen, zrób krótki trening biegowy. Organizm domaga się ruchu. Pamiętaj przy tym o odpowiednim nawadnianiu go!
Przyjmowanie zbyt małych ilości płynów także może być powodem zaparć. Pij minimum 2 litry wody dziennie. Najlepiej regularnie, w mniejszych ilościach.
Jeśli zaparcia towarzyszą ci od dłuższego czasu i uważasz, że nie jest temu winna zła dieta lub przyjmowane leki - idź do lekarza. Być może powodem zaparć w twoim przypadku są problemy z hormonami. Zaparcia często pojawiają się u osób, które cierpią na niedoczynność przysadki mózgowej lub nadczynność tarczycy.