Mięsożerco podejmij wyzwanie! Poznaj reducetarianizm i sprawdź, czy nadajesz się do takiego stylu jedzenia

Reducetarianizm to stosunkowo nowy, ale szybko rozwijający się styl życia i jedzenia. To kompromis między wegetarianizmem, a dietą mięsną. Wygodny, ekologiczny i zdrowy. Poznaj jego najważniejsze zasady i dowiedz się, jak wprowadzić je w życie!
Reducetarianizm polega na ograniczeniu spożywania mięsa Reducetarianizm polega na ograniczeniu spożywania mięsa Fotolia

Reducetarianizm - od czego to się zaczęło

Twórcą i promotorem reducetarianizmu jest Amerykanin Brian Kateman, który wraz z przyjacielem założył 'Reducetarian Foundation' - organizację non-profit, która ma za zadanie rozwijanie tego mało znanego jeszcze trendu w odżywianiu. Kateman próbował być wegetarianinem, ale - jak twierdził - nie do końca mu to wychodziło. Postanowił stworzyć ruch skupiający ludzi, którzy tak jak on ograniczają jedzenie mięsa, ale nie rezygnują z niego zupełnie. Nawet tak drobna zmiana ma ogromny wpływ na naszą planetę. Dlaczego?

Reducetarianie poprzez ograniczenie spożycia mięsa, dbają o środowisko Reducetarianie poprzez ograniczenie spożycia mięsa, dbają o środowisko Fotolia

Na czym polega reducetarianizm

Wegetarianie wyśmiewają ten trend, twierdząc, że albo się je mięso, albo nie je się go wcale. Nie ma to złotego środka. Reducetarianizm to propozycja dla osób, które nie potrafią obejść się bez mięsa, a jednocześnie nie jest im obojętny los hodowlanych zwierząt i środowiska. Produkcja mięsa jest odpowiedzialna za emisję niemal 20 proc gazów cieplarnianych, które - jak wiadomo - mają zgubny wpływ na naszą planetę. Ograniczenie jedzenia mięsa to także wielka ulga i korzyść dla organizmu. W ten sposób do swojej diety wprowadzamy więcej warzyw i innych zdrowych produktów, które pozwalają szybciej schudnąć i cieszyć się doskonałym samopoczuciem.

Błyskawiczna i aromatyczna soczewica curry w wersji fit

Reducetarianizm zakłada spożywanie wyłącznie mięsa najwyższej jakości. Reducetarianizm zakłada spożywanie wyłącznie mięsa najwyższej jakości. Fotolia

Jeden dzień w tygodniu bez mięsa i wędlin

Jeśli podobają ci się zasady, według których żyją i odżywiają się reducetarianie i myślisz o ich wprowadzeniu do swojego życia, zacznij małymi krokami. Wybierz jeden dzień w tygodniu, w którym nie będziesz w ogóle jeść mięsa i wędlin. Postaw na warzywa i nabiał. Możesz także sięgnąć po tofu i wyroby sojowe. 

5 błędów dotyczących spożywania białka. Przestań je popełniać, a szybciej schudniesz i pięknie wyrzeźbisz mięśnie!

Reducetarianizm to rodzaj kompromisu dla wegetarianizmu. Reducetarianizm to rodzaj kompromisu dla wegetarianizmu. Fotolia

O 50% mniejsze porcje mięsa

Przygotowując posiłek, w skład którego wchodzą mięso lub wędliny, zmniejsz ich porcję o połowę. Nawet jeśli do tej pory byłyś zagorzałym mięsożercą, taka zmiana nie powinna za bardzo dać ci się we znaki. Swój posiłek uzupełnij większą porcją zdrowych warzyw lub brązowego ryżu.

Co zamiast pieczywa? 5 zdrowych i nietypowych propozycji, które zastąpią chleb

Zwolennicy reducetarianizmu twierdzą, że to zdrowy tryb życia Zwolennicy reducetarianizmu twierdzą, że to zdrowy tryb życia Fotolia

Jeden posiłek bez mięsa dziennie

Każdego dnia wybierz jeden posiłek, w skład którego nie będzie wchodziło mięso, ani wędliny. Sałatka z kurczakiem się nie liczy. To też mięso! Zamiast kanapek z szynką na śniadanie, zjedz je z serem żółtym i warzywami. Możesz także przygotować owsiankę lub jaglankę. 

Reducetarianie jedzą tylko mięso dobrej jakości. Reducetarianie jedzą tylko mięso dobrej jakości. Fotolia

Tylko mięso od zwierząt hodowanych naturalnie

Kupując mięsa i wędliny, staraj się omijać szerokim łukiem markety. Mięsne zakupy zdecydowanie lepiej robić na bardzo modnych ostatnio targach jedzeniowych lub u lokalnych dostawców, upewniając się wcześniej, że planowany zakup pochodzi z ekologicznych i humanitarnych hodowli. 

10 kolacji do 350 kcal od Ewy Chodakowskiej

Więcej o: