5 błędów dotyczących spożywania białka. Przestań je popełniać, a szybciej schudniesz i pięknie wyrzeźbisz mięśnie!

Białko to główny budulec wszystkich naszych narządów, dostarcza organizmowi energię. Jej niedobór jest bardzo niebezpieczny. Nie powinno go zabraknąć szczególnie w diecie osób intensywnie trenujących. Upewnij się więc, że nie popełniasz "białkowych", błędów komponując swoje codzienne menu.
Zbyt mało i zbyt dużo białka z diecie jest niekorzystne dla naszego zdrowia i ma duży wpływ na naszą wagę. Zbyt mało i zbyt dużo białka z diecie jest niekorzystne dla naszego zdrowia i ma duży wpływ na naszą wagę. Fotolia

Zbyt mało lub zbyt dużo białka w diecie

Kobieta powinna spożywać dziennie ok 46 g białka. Wszystko jednak zależy od twojej wagi i trybu życia. Jeśli intensywnie trenujesz np. na siłowni, powinnaś dostarczać organizmowi każdego dnia 1,5-2 g białka na każdy kilogram masy twojego ciała. Większe lub mniejsze ilości mogą sprawić, że nie będziesz chudła tak szybko, jakbyś chciała lub nie zbudujesz mięśni. 

6 sposobów na odchudzenie ulubionej pasty. Jedz bez obaw o sylwetkę!

Zalecana dzienna ilosć białka powinna być podzielona pomiedzy wszystkie posiłki i przekąski. Zalecana dzienna ilosć białka powinna być podzielona pomiedzy wszystkie posiłki i przekąski. Fotolia

Białka wciąż z tego samego źródła

Jeśli myśląc o wysokobiałkowej diecie, od razu przychodzą ci do głowy jedynie: kurczak, jaja i batoniki proteinowe, to znaczy, że najprawdopodobniej pomijasz inne, zdrowe źródła wartościowego białka. Pamiętaj, ze całkiem dużo białka zawierają także: tofu, orzechy, nasiona. Powinnaś dbać, zeby pod względem białka, twoja dieta była jak najbardziej urozmaicona. 

Menu przed treningiem i po nim. Sprawdź, czy nie popełniasz błędów!

Po treningu najlepiej wypić wysokobiałkowy koktajl. Po treningu najlepiej wypić wysokobiałkowy koktajl. Fotolia

Zbyt mało białka po treningu

Kiedy intensywnie ćwiczysz, twój organizm potrzebuje dużo białka do regeneracji i budowy mięśni. Jeśli nie zadbasz, żeby w twojej diecie znalazła się wystarczająca ilość białka, szczególnie w posiłku jedzonym po treningu, efekty ćwiczeń będą mizerne. Najlepiej spożyć wysokobiałkowy posiłek ok 30 minut po treningu. Najlepiej wybierz wysokobiałkowy koktajl.

Białko w naszej diecie powinno pochodzić z różnych źródeł. Białko w naszej diecie powinno pochodzić z różnych źródeł. paolo pagani / ipag - stock.adobe.com

Jedzenie więcej niż 30 g białka na raz

Pamiętaj, że twoja dzienna, zalecana ilość białka powinna być podzielona pomiędzy wszystkie posiłki (najwięcej powinien zawierać ten jedzony bezpośrednio po treningu. Nie ma sensu jeść więcej niż 20-30 g białka na raz. 

5 pomysłów na śniadania od Ani Lewandowskiej

Przekąski to doskonały sposób na uzupełnienie białkowych luk i niedoborów w diecie. Przekąski to doskonały sposób na uzupełnienie białkowych luk i niedoborów w diecie. Fotolia

Jedzenie bezwartościowych przekąsek

Pamiętaj, że przekąski to doskonały sposób na zaspokojenie głodu w oczekiwaniu na kolejny posiłek. Dają też możliwość uzupełnienia luk w diecie. Nie traktuj ich więc jako sposób na zabicie nudy. Jeśli więc masz zamiar zjeść np. jabłko, pokrój je i polej łyżką jogurtu greckiego. Do kawy dodawaj mleko sojowe, a na toście połóż plaster białego lub żółtego sera.  

5 produktów, których nigdy nie zjadłby dietetyk

Bazą wysokobiałkowych koktajli są ser biały i mleko. Bazą wysokobiałkowych koktajli są ser biały i mleko. Fotolia

Wypróbuj nasz przepis na wysokobiałkowy koktajl

Wrzuć do blendera: 100 g sera twarogowego, po pół szklanki malin i borówek lub jagód, szklankę mleka. Jeśli lubisz - dodaj także kilka listków mięty - koktajl będzie bardziej orzeźwiający.  Miksuj składniki, aż koktajl osiągnie aksamitną konsystencję. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.